Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Sibel Can

1. Sınıf Çizgi Çalışmaları

1.Sınıf Türkçe Sunuları 4 Aralık 2016
320 views

1. Sınıf Çizgi Çalışmaları

Türkiye’deki on bin milyonlarca insan için eylül ayı içinde okul, öğretmen, ders, defter, kitap, kitap kaplama, kalem ve kalemlik, çanta falan demek. Bu süreç içinde anneler ve babalar açısından olduğu kadar okula başlayan çocuk açısından da oldukça büyük önem arz ediyor. Hatta çocuk için daha da önemli olduğu şüphesiz ki daha doğrudur. 1. Sınıfa başlanılan bu süreçte bazı püf noktaların bilinmesi hem öğretmenler açısından hem çocuklar hem de anne ile baba için çok büyük kolaylıklar sağlar diye düşündük ve sizlerin beğenisine sunduk. Yapılması gerekenler • Öncelikle yeni başlayan öğrencilerin, yani küçük mini mini birlerimiz kalem tutma ve kalem kullanma alışkanlığı kazanmaları gerekir. Bu alışkanlıklarını da ileri de geliştirilmeleri gerekmektedir. Bunun içinde bol bol çizgi çalışması,1. Sınıf çizgi çalışmaları yapmaları veya kuru boya kalemlerini de kullanarak resim, boyama yapmak ve küçük parmak kaslarını geliştiren egzersizleri yapmaları gerekir. Harf öğretme çalışmaları arasında bulunan çizgi çalışmalarını yapmaya başladıktan sonra da bu 1. Sınıf çizgi çalışmaları fırsat bulundukça çocuğa yaptırılmasında oldukça büyük fayda vardır.

• Öğrencilerimiz olan bu küçük birinci sınıflar kalem tutma ve çizgi çizim alışkanlığı edinilmesinde mesafe kaydetmeye başlandığı zaman 1. grup sesleri adı verilen harflerin öğretimine başlanabilir. 1. grup sesli harfler “e,l,a ve t” harflerinden oluşmaktadır. 1. grupta yer alan bu harflerin öğrenimi için her sesin öğretimini birer birer haftaya yaymak uygun olacaktır. Çünkü bu seviyedeki minik öğrencilerinizin öğrenmesi oldukça yavaş gerçekleşecektir. Sonraki diğer gruplarda ise öğrenciler daha hızlı öğrenmeye başlarlar. “e” sesi öğretildikten sonra sıradaki ses “l” sesidir ve artık öğrendikleri birden fazla olması sayesinde sürekli hece grupları ve kelimeler de oluşturularak öğrenilen bu tip sesler sürekli pekiştirilmelidir. Ses öğretimlerinin sayısı da arttıkça hece ile kelime ve cümle gibi alıştırmalar bu sınıflarda bol bol yapılmalıdır.

• 1. grup sesler adını verdiğimiz harfler ve sesler bittikten sonra ise dğer grup olan 2. grup seslerin öğretimi gerçekleşir. 2. grup sesler “i,n,o,r,m” gibi harfler ve seslerden oluşmaktadır. Bu ses grubundaki harfler ve seslerin öğretimi de yine ilk grupta olduğu gibi her hafta bir ses şeklinde olmalıdır.

• 1. Sınıf çizgi çalışmaları sayesinde öğrenilen seslerden sonra, 2. grup sesler de bitince öğretilmeye başlanacak olan 3. grup sesleri içeren bu harfler “u,k,ı,y,s,d” harflerinden ortaya çıkıp oluşmaktadır. Bu noktadan sonra minik çocuklarımız öğrettiğinizin sınıfınızın başarı durumuna göre belirlediğiniz süreçte, bir haftada bir ses veyahut bir haftada iki ses ve harf şeklinde değişik çeşitler bularak sesleri ve harfleri de öğretebilirsiniz. Bu grup harflerinde oldukça dikkatli olunması gerekmektedir ve çabuk öğrenen çocuklar ile geç öğrenen minikler arasında bir denge yakalanması gerekir. Bu hassas dengeyi de siz ayarlayarak seslerin miniklere anlatımı ve öğretimi devam etmelidir. Aksi takdir de zor bir süreç sizi bekler.

• 4. grup sesleri içerisinde barındıran ve sondan önceki grup olan bu harfler de “ö,b,ş,ü,z,ç” seslerinden oluşmaktadır. Bu grubu öğretirken sınıf seviyenizi de göz önüne alarak, öğrenim seviyelerini de belirleyerek minik öğrencilerinize belirleyeceğiniz günlerde haftada üç ses şeklinde ders verebilirsiniz.

• Okuma-yazma öğretimi konusunda yolun oldukça büyük bir kısmını artık geçmiş bulunmakta olan 1. Sınıf çizgi çalışmaları son zamanlarına gelmiş bulunmaktadır. Artık 21 sesi vermiş olmanın rahatlığı içerisindeyiz ve artık sadece 8 sesimiz kaldı. Bu sesler öğretimi konusunda zorluk yaşanan, algılanması ve telaffuzu diğerlerine göre daha zor olan bir takım seslerdir. Ancak artık belli başlı el yeteneklerini çalışmalar sayesinde edinmiş olan ve ses kavrama yeteneklerini de kapan o minik öğrencilerimiz bu sesleri de kapasitelerine de almakta pek zorlanmayacaklarını düşünmekteyiz. 5. grup seslerle birlikte sizin kurmuş olduğunuz düzenli sınıfın durumuna göre artık her gün veya iki günde bir harf verebilirsiniz. 5. grup sesler ise “g,c,p,h” seslerinden oluşmakta olup son grup harflerdir. Son olarak yapılması gerekenler Okuma yazma bilgisi verimi ve öğretimi sırasında velilerimiz olan siz anne babalara oldukça önemli bir takım görevler düşmektedir. Velilerimiz, anne ve babalar veya abla ve abiler verdiğimiz görevleri ve ödevleri evde minik öğrencilere yaptırmalıdır. Bunu yaptırırken ise çocuklarımıza yol gösterici olmalıdırlar.

Okulda öğrenilen dersleri, yazıları, sesleri evde bol bol tekrar ettirerek, söyleterek veya yazdırarak öğrenilen şeylerin pekiştirilmesini sizler sağlamalısınız. Evde velisi sayesinde tekrar ettirilen ve desteklenen, ödevlerini yapması istenen ve çocuktan da öğrendiklerini evde tekrar etmesi istenilen minik öğrencilerin okulda daha da başarılı olduklarını öğretmenler yıllardır gözlemlemektedirler. Velilerin, ablaların, abilerin ve anne babaların çocuklarının ödevini yapmaları hiç de doğru bir hareket değildir. Ve bu durumlar çocuğun okuma ve yazma öğretimini oldukça olumsuz, negatif etkilemektedir. Zaman zaman öğrenci eksik ödevle dahi okula gelebilir; ancak bu eksik ödevle okula gelmesi başkasının yaptığı bir ödevle okula gelmesinden daha iyi bir olaydır. Küçük bir oyun Mini mini birlere oyunlar oynatarak, sayıları ve harfleri öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Mesela sayıları öğrenmeleri için vereceğiniz ufak oyunlar minik zihinlerini çalıştıracaktır. Öğrendikleri sesleri ve harfleri de pekiştirecek ve geliştirici özellikleri bulundurur. Bu yüzden oyun oynatmak oldukça önemli bir faktördür.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
ıLK OKUMA

ıLK OKUMA

12 Şubat 2014
668 views
LıDER KıM?

LıDER KıM?

12 Şubat 2014
573 views
atatürkün hayatı

atatürkün hayatı

2 Mayıs 2012
404 views
atatürkün hayatı

atatürkün hayatı

2 Mayıs 2012
457 views
HERşEY

HERşEY

4 Aralık 2011
596 views
ALFABENıN ÖYKÜSÜ TÜRKÇE 1 SUNUSU

ALFABENıN ÖYKÜSÜ TÜRKÇE 1 SUNUSU

18 Eylül 2011
464 views
Bunlar da var!
ıLK ZAFERıMıZ SUNUSU ıNDıR

ıLK ZAFERıMıZ SUNUSU ıNDıR

9 Aralık 2011
310 views
MıNıKLERE MASALLAR TOHUMCUK SUNUSU

MıNıKLERE MASALLAR TOHUMCUK SUNUSU

20 Eylül 2011
330 views
Ahlak  sunusu

Ahlak sunusu

23 Aralık 2011
253 views
Ses Slaytı Sunumu ındir

Ses Slaytı Sunumu ındir

5 Nisan 2011
353 views
CANIM ANNEME SUNUSU

CANIM ANNEME SUNUSU

19 Eylül 2011
438 views
ÖRÜNTÜ VE SÜSLEMELER SUNUSU ıNDıR

ÖRÜNTÜ VE SÜSLEMELER SUNUSU ıNDıR

1 Aralık 2012
284 views
Bileşikler ve formülleri slaytı

Bileşikler ve formülleri slaytı

26 Mart 2011
382 views
FRANSA ıLE ıLışKıLER SUNUSU ıNDıR

FRANSA ıLE ıLışKıLER SUNUSU ıNDıR

11 Şubat 2013
322 views
ALTIN ORAN

ALTIN ORAN

19 Nisan 2013
344 views