Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

1. Sınıf Hayat Bilgisi Sunuları

1.Sınıf Hayat Bilgisi Sunuları 7 Nisan 2017
196 views

1. Sınıf Hayat Bilgisi Sunuları

Sizlere 1. sınıf hayat bilgisi sunuları hakkında bilgi vereceğiz. İlk ünitemizin adı vereceğiz. İlk üniteden başlayalım. İlk ünitemizin adı sınıfımızı tanıyalım. Sınıf kuralları olarak ilk başlığımızı anlatalım. Ders zili çalınca öğrenciler sınıfa girmelidir. Sonra da sınıfın kurallarına uymanız gerekir. Sınıf kuralları ise okula gelirken okul araçlarınızı ve okul gereçlerinizi çantanıza koyun. Okula zamanında gidip eve de zamanın da gitmelisiniz. Sınıfa ve okula giriş saatini bilmelisiniz. Sınıfın içerisinde ve okulun koridorunda çok ses ve gürültü yapmayınız. Asla yerlere çöp atmamanız gerekir. Okulun sıralarına ve oturduğunuz yere yazı yazmayın. Okulunuzdaki tuvaleti çok temiz tutmalısınız. Tuvalet ihtiyaçlarınız varsa lütfen tenefüslerde gidermelisiniz. Sınıfımızı sadece tenefüslerde havalandırınız.

Ders zili çaldığı zaman tüm öğrenciler sınıfa girmelidir. Ders sırasında arkadaşlarınızı ve öğretmenlerinizi dinleyiniz. Söz almak isteseniz bile arkadaşlarınız ve öğretmenlerinizin sözünü bitirmesi lazımdır. Okula başladığınız zaman okulunuzun ismini öğrenin. Aynı zaman da okulun yerini de bilmeniz gerekmektedir. Okulun bölümleri de şunlardır. Müdür odası, öğretmenler odası, tuvaletler, kantin, koridor, temizlik odası ve müdür yardımcılarının odasıdır. Bunu sakın unutmayınız. Okulda kullanacağınız araç ve gereçleri de bilmeniz gerekmektedir. Bunlar da cetvel, silgi, makas, defterler, ıslak mendil, kalem traş ve kitaplardır. 1. Sınıf Hayat Bilgisi Sunuları; Okulda bulunan görevli kişiler ise okulun hizmetlileri olmaktadır. Okulda bulunan temizlik görevlileri okulun her yerini temizler.

Okulun kuralları ise şunlardır. Bulunduğunuz sınıfta asla yüksek sesle konuşma yapmamalısınız. Koridorda da asla koşmayınız. Sınıfınızı sakın kirletmeyin. Öğretmenler ve müdürlere her zaman saygılı olmalısınız. Sınav sırasında da kopya sakın çekmeyiniz. Okulda bulunan tüm etkinliklere ve törenlere katılmanız gerektiğini de biliniz. Ödevlerinizi dört, dörtlük yapın ve okulda hiç kimse ile kavga etmeyin. Evim ve ailen ünitesinin konusunu da inceleyelim. Aileden başlayalım. Aile anne, baba ve çocuklardan oluşmaktadır. Ailelerin yaşadığı yere ev denir. Bizleri dünyaya getiren kişiye anne denir. Babamızın babası var ve ona da dede denir. Ayrıca da annenizin babasına da dede denir. Annesinin annesine anneanne denir. Babanızın annesine de babaanne denir. Babamızın ablasına ve ya kız kardeşine hala deriz. Annenizin kız kardeşine teyze denir. Annenizin erkek kardeşine ve ya ağabeyine de dayı denir.

Şimdi de aile üyelerinin görevlerini söyleyelim. Ailelerinde işleri paylaşarak yaparlar. Anne ve baba çalışırlar. Yani işe giderler. Çocukların da görevleri sadece ders çalışmak olacaktır. Çocuklar derslerinde başarılı oldukları zaman ailesi ve arkadaşları çok mutlu olurlar. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Evin temizliğini de aile bireyleriyle paylaşarak yapmalıdırlar. Evde yaşayan herkes kendi odasını toparlamalıdır. Çocuklar büyüklerine karşı her zaman saygılı olmak zorundadır. Başkalarından izin almadan asla eşyalarını almayınız. Aile içerisindeki kuralları da yazalım. Yemekten önce ve yemekten sonra mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Yemek yedikten sonra yemek yiyenlere afiyet olsun demelisiniz. Ağzınızda yemek varken konuşmayın. Sofra kurulurken yardım edin ve sofradan kalkarken de toparlamaya da yardımcı olun. Evinizin bölümleri de şunlardır. Yatak odası, mutfak, oturma odası, banyo, tuvalet, balkon ve çocuk odasıdır. Yakın akrabalar da şunlardır. Dayı, teyze, dede, anneanne, nine, babaanne, amca ve haladır. 1. sınıf hayat bilgisi sunuları için bu siteden istediğiniz gibi bilgileri alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.