FATİH PORTAKAL

Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

1. Sınıf Pano Etkinlikleri

1. Sınıf Pano Etkinlikleri

Mini mini birler, çalışkan ikiler, üçtür üçler diye bilinen tekerlemelerimiz vardır. Birinci sınıflar ile onlara oyunlar oynatarak, sayıları ve harfleri daha kolay ve eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Mesela sayıları öğrenmeleri için bulup göstereceğiniz ve onlarla da oynayabileceğiniz ufak oyunlar minik olan bu zihinlerini çalıştıracaktır. Yeni öğrendikleri sesleri ve harfleri de güzelce pekiştirecek ve bunları geliştirici özellikleri bulundurur. Bu yüzden oyun oynatmak önemli bir faktördür. Oynattığınız oyunları veya yaptırdığınız etkinlikleri de kayıt altına aldırmalısınız. Mesela yaptırdığınız bir etkinliği sınıf panosunda yer edindirin. Böylece çocuklar da daha çok katılım sağlayacak ve panoya yaptıklarını asmak isteyeceklerdir. Bu yüzden 1. Sınıf pano etkinlikleri oldukça önemli bir etkinlik ve öğretme amacıdır. 1.sınıf olan çocuklara yapılması gerekenler nelerdir? Okuma ve yazmak bilgisini vermek ve öğretme esnasında çocuklarımızın velileri olan siz anneler ve babalara oldukça önemli bir kaç görevler ve görevler silsilesi düşmektedir.

Velilerimiz, sizler yani anne ve babalar veya ablalar, abiler okulda verilen görevleri ve diğer güzel etkinlikleri ve ödevleri evde öğrencilere yaptırmalıdır. Bu görevleri yaptırırken ise çocuklarımıza büyük olarak yol gösterici olmalıyızdır. Okulda öğrenilen dersleri bir etkinlik haline getirmeliyiz ve yaptıklarımızı pano oluşturup asmalıyızdır. 1. Sınıf pano etkinlikleri sayesinde yazıları, sesleri, öğrendikleri harfleri evde bol bol tekrar ettirerek ve söyleterek veya gerekirse yazdırarak öğrenilen şeylerin, konuların pekiştirilmesini sizler de sağlamalısınız. Evde velisi olan sizler sayesinde tekrar ettirilen ve desteklenen bu konular daha iyi anlaşılır. Bu yüzden evde teşvik ettirilen çocuklar ve ödevlerini yapması istenen öğrencilerden öğrendiklerini evde bir daha tekrar etmeleri halinde diğer minik öğrencilerin etmeyenlere göre okulda daha da başarılı olduklarını biz öğretmenler yıllardır gözlemlemekteyiz. Velilerin, ablaların, abilerin veya anne babaların çocuklarının verilmiş ödevini yapmaları hiç de doğru bir hareket değildir. Ve bu durumlar da bulunan çocukların okuma ve yazma öğretimleri oldukça olumsuzdur, negatif durumlar oluşturmaktadır. Zaman zaman öğrenciler eksik ödevle dahi okula gelir; ancak bu eksik ödevle okula gelme durumu başkasının yaptığı bir ödevle okula gelmesinden daha iyi bir olay olduğu kesindir.

Okula başlayanlar için öneriler Öncelikle yeni başlayan küçük çocukların, yani küçükler birlerimiz kalem tutmayı öğrenecekler ve kalem kullanma alışkanlığı kazanmaları gerekir. Bu alışkanlıklarını da ileri de daha da geliştirilmeleri gerekmektedir. Bunun içinde bol bol çizgi çalışması ve etkinlikler yapmaları gerekmektedir.1. Sınıf pano etkinlikleri yapmaları veya kuru boya kalemlerini de kullanarak resimlerini panoya asmaları istenmelidir. Bu gibi etkinlikleri yapmaları boyama yapmak ve küçük olan parmak kaslarını geliştiren bu gibi egzersizleri yapmaları gerekir. Harf öğretme çalışmaları arasında bulunan çizgi çalışmalarını da yapmaya başladıktan sonra da bu etkinlikleri fırsat bulundukça çocuğa yaptırılmasında oldukça büyük fayda vardır. Öğrenciler olan bu küçük birinci sınıflar kalem tutma becerilerini ve çizgi çizme alışkanlığı edinilmesinde oldukça mesafe kaydetmeye başlanıldığı zaman 1. grup sesleri adı verilen harflerin içinde bulunduğu ses öğretimine başlanabilir.

1. grup sesli harfler “e,l,a ve t” harfleri oluşturmaktadır. 1. grupta bulunan harflerin öğrenimi için her sesin öğretimini birer birer haftaya yaymak oldukça uygun olacaktır. Çünkü bu seviyede bulunan küçük öğrencilerinizin öğrenmesi oldukça yavaş bir şekilde gerçekleşecektir. Sonraki diğer grup seslerde ise öğrenciler daha da hızlı öğrenmeye başlarlar. “e” sesi öğretildikten sonra sırada gelen ses “l” sesidir ve artık öğrendikleri birden fazla olması sayesinde sürekli hece grupları ve kelimeler de oluşturularak öğrenilen bu tip sesler sürekli pekiştirilmelidir. Ses öğretimlerinin sayısı da arttıkça hece ile kelime ve cümle gibi panosal alıştırmalar bu sınıflarda bol bol yapılmalıdır.

2. grup sesler “i,n,o,r,m” gibi harflerden ve seslerden oluşmaktadır. Bu ses grubundaki harfler ve seslerin öğretimi de yine ilk grupta olduğu gibi her hafta bir ses şeklinde olması gerekir.

3. grup sesleri içeren bu harfler “u,k,ı,y,s,d” harflerinden ortaya çıkıp oluşur. Bu nokta sonrasında minik olan bu çocuklarımız öğrettikleriniz sınıfınızın başarı durumuna göre belirlediğiniz süreçte, bir haftada bir ses veyahut bir haftada iki ses ve harf şeklinde değişik çeşitler bularak sesleri ve harfleri de öğretebilirsiniz. Bu grup harflerinde oldukça dikkatli olunması gerekmektedir ve çabuk öğrenen çocuklar ile geç öğrenen minikler arasında bir denge yakalanması gerekir. Bu hassas dengeyi de siz ayarlayarak seslerin miniklere anlatımı ve öğretimi devam etmesi gerekir.

4. grup sesleri içerisinde barındıran ve sondan önceki grup olan bu harfler ise “ö,b,ş,ü,z,ç” seslerini içererek oluşmaktadır. Bu grubu öğretirken sınıf seviyenizi de göz önüne alarak, öğrenim seviyesini de belirleyerek minik öğrencilerinize belirleyeceğiniz günlerde haftada üç ses şeklinde ders verebilirsiniz. Artık 21 sesi de vermiş olmanın rahatlığı içerisindeyiz ve artık sadece 8 sesimiz kaldı. Bu sesler öğretimi konusunda zorluk yaşanan, algılanması ve telaffuzu diğerlerine göre daha zor olan bu tarz seslerdir. Ancak artık belli başlı çalışmalar sayesinde edinmiş olan ve ses kavrama yeteneklerini de kapan o minik öğrencilerimiz bu sesleri de kapasitelerine de almakta pek zorlanmayacaklarını düşünmekteyiz.

5. grup seslerle birlikte sizin kurmuş olduğunuz düzenli sınıfın durumuna göre artık her gün veya iki günde bir harf verebilirsiniz. 5. Grup ise “g,c,p,h” seslerinden oluşmakta olup son grup olarak adlandırılan harflerdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
1. Sınıf Çizgi Çalışmaları

1. Sınıf Çizgi Çalışmaları

4 Aralık 2016
326 views
Meslekler sunusu

Meslekler sunusu

20 Nisan 2015
629 views
ıLK OKUMA

ıLK OKUMA

12 Şubat 2014
670 views
LıDER KıM?

LıDER KıM?

12 Şubat 2014
576 views
Bunlar da var!
TOPLUMSAL KURALLAR SUNUSU ıNDıR

TOPLUMSAL KURALLAR SUNUSU ıNDıR

30 Aralık 2011
432 views
MADDE VE ÖZELLıKLERı SUNUSU ıNDıR

MADDE VE ÖZELLıKLERı SUNUSU ıNDıR

9 Mayıs 2011
310 views
HAYVANLARDA ÜREME

HAYVANLARDA ÜREME

2 Aralık 2011
351 views
8.SINIF ÜÇGENLER SUNUSU ıNDıR

8.SINIF ÜÇGENLER SUNUSU ıNDıR

4 Ocak 2012
411 views
DıFANSıYEL DENKLEMLER SLAYTI

DıFANSıYEL DENKLEMLER SLAYTI

7 Şubat 2014
341 views
OSMANLI DEVLETı SUNUSU ıNDıR

OSMANLI DEVLETı SUNUSU ıNDıR

11 Şubat 2013
322 views
GÖK CıSıMLERıNı TANIYALIM SUNUSU

GÖK CıSıMLERıNı TANIYALIM SUNUSU

29 Ekim 2012
422 views