Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Sibel Can

2.Sınıf Onluğu Yuvarlama Etkinliği

2.Sınıf Matematik Sunuları 18 Aralık 2016
440 views

2.Sınıf Onluğu Yuvarlama Etkinliği

Doğal sayıların en yakın onluğa yuvarlama kazanımı ilkokul 2.sınıf düzeyindeki öğrencilere verilmektedir. İlkokul 2.sınıf öğrencilerine bu kazanımı vermek biraz zaman alabilir. Bu kavramları yeni yeni öğrendikleri için bu kazanımları biraz daha zamana yaymak gerekmektedir. Öğretmen kılavuz kitaplarında bu konuya ayrılan ders saatinin 2 saat olduğu belirtilmiştir. Fakat bu durum öğretmenin gözlemi ile sınıfın durumuna göre artış veya azalış göstermektedir. Ayrıca bu konu 3.sınıfın müfredatında bulunmaktadır. 2.sınıfta öğrenilen bu konu 3.sınıfta daha çok pekiştirilecektir. Bu tür zor konuları 2.sınıf öğrencilerine anlatmak bir hayli zordur. Bunun için cümlelerinizi çok dikkatli ve özenli seçmeniz gerekir. Peki bu cümleler nasıl olmalıdır? -Öncelikle sayımızın birler ve onlar basamağına bakalım -Birler basamağındaki sayı kaç? Onlar basamağındaki sayı kaç? Basamaklardaki sayı değeri nedir? -Sayıyı en yakın onluğa yuvarlarken birler basamağına dikkat etmeliyiz.

Eğer birler basamağı 0,1,2,3,4 ise sayı kendi onluğunda kalır. Birler basamağı 5,6,7,8, yada 9 ise bir üst onluğa yuvarlanır. 2.sınıf onluğu yuvarlama etkinliği örnekleri Örnek: 63 sayısı hangi onluğa yuvarlanır? 63 sayısının birler basamağı 3tür. Bu yüzden sayı kendi onluğunda kalıp 60’a yuvarlanır. Örnek: 67 sayısı hangi onluğa yuvarlanır? 67 sayısının birler basamağı 7dir. Bu yüzden sayı bir üst onluk olan 70’e yuvarlanır. Örnek: 66 sayısı hangi onluğa yuvarlanır? 66 sayısının birler basamağı 6dır. Bu yüzden sayı bir üst onluk olan 70’e yuvarlanır. Örnek: 48 sayısı hangi onluğa yuvarlanır? 48 sayısının birler basamağı 8dir. Bu yüzden sayı bir üst onluk olan 50’ye yuvarlanır. Örnek: 25 sayısı hangi onluğa yuvarlanır? 25 sayısının birler basamağı 5tür. Bu yüzden sayı bir üst onluk olan 30’a yuvarlanır. Örnek: 19 sayısı hangi onluğa yuvarlanır? 19 sayısının birler basamağı 9dur. Bu yüzden sayı bir üst onluk olan 20’ye yuvarlanır. Örnek: 21 sayısı hangi onluğa yuvarlanır? 21 sayısının birler basamağı 1dir. Bu yüzden sayı kendi onluğunda kalıp 20’ye yuvarlanır. Örnek: 43 sayısı hangi onluğa yuvarlanır? 43 sayısının birler basamağı 3tür. Bu yüzden sayı kendi onluğunda kalıp 40’a yuvarlanır. Örnek: 94 sayısı hangi onluğa yuvarlanır? 94 sayısının birler basamağı 4tür. Bu yüzden sayı kendi onluğunda kalıp 90’a yuvarlanır. Örnek: 82 sayısı hangi onluğa yuvarlanır? 82 sayısının birler basamağı 2dir. Bu yüzden sayı kendi onluğunda kalıp 80’e yuvarlanır.

Öğrenirken eğlenmek 2.sınıf onluğu yuvarlama etkinliği oyunları *Öğrencilerinizi ikişer gruplar halinde ayırınız. Her iki gruptan ikişer öğrenciyi tahtaya çıkartın. Kartonlara 10’ar 10’ar 100e kadar sayıları yazın. Yazdığınız sayıları yere açık şekilde dizin. Her gruptan iki kişiyi söylediğiniz sayıyı tahtadaki öğrencilere götürmesi için görevlendirin. Her gruptan 2 öğrenciyi yerdeki kartonların başına geçirin. Söylediğiniz sayının hangi onluğa yuvarlanması gerektiğini sorup seçtikleri kartonu tahtadaki öğrencilere götürmelerini söyleyin. Sayınız 37 olsun. Hangi onluğa yuvarlanması gerektiğini söyleyin. Yerden yuvarlanması gereken sayıyı bulup tahtadaki öğrencilere vermesi gerektiğini anlatın. Bu oyunu oynanırken süre tutun. Bu öğrencilerin daha hızlı karar vermelerine yardımcı olacaktır. Yerdeki kartlar bittikten sonra tahtadaki öğrencilerin yanına gidip hangi grubun daha çok doğrusu olduğunu kontrol edin.

Bu oyunu, oyunun bitme süresi en aza inene kadar yani öğrencilerinizin yeterince öğrendiğini düşündüğünüz zamana kadar devam ettirin. *Uzun ince bir kutu alın. Kutunun üst kısmına 0 dan 9a kadar olan rakamları yazın. Yazdığınız sayıların altına pinpon topunun geçebileceği kadar büyüklükte delikler açın. 4 ve 5 rakamının arasına, kutunun içine kutuyu ikiye bölecek şekilde bir bölme koyun. Yani kutuyu 0dan 4e kadar olan kısmı bir bölüm 5den 9a kadar olan kısmı bir bölüm olacak şekilde ayırın. Kutunun en sağ ve en sol ön köşelerine yukarıdan attığımız pinpon topunun dışarıya çıkabileceği büyüklükte 2 delik açın. Pinpon toplarının üzerine sayılar yazın. Sayımız 19 sayısı olsun. Birler basamağı 9 olacak. Kutunun üstündeki 9 kısmından topu bırakın. Sayının kutunun önüne açtığınız hangi delikten çıktığına bakın. Eğer sağ taraftaki delikten çıkıyorsa sayıyı bir üst onluğa yuvarlamanız gerekiyor demektir. Sayıyı 20ye yuvarlayacaksınız. Sayımız 13 olsun. Birler basamağımız 3. Pinpon topunu 3 rakamının altındaki delikten bırakın. Top sol ön tarafa açtığınız delikten çıkacaktır.

Demek oluyor ki sayıyı kendi onluğunda bırakıp 10a yuvarlayacaksınız. Sayımız 25 olsun. Birler basamağımız 5. Pinpon topunu 5 rakamının olduğu delikten aşağıya bırakın. Pinpon topu kutunun sağ kısmından çıkacaktır. Buradan sayının bir üst onluğa yani 30a yuvarlanması gerektiğini anlayacaksınız. Sayımız 99 olsun. Birler basamağı 9. Pinpon topunu 9 rakamının altına açtığınız delikten bırakın. Top sağ taraftan çıkacaktır. Yani sayıyı bir üst onluğa yuvarlayacağız. Sayımız 100 oldu. Bu etkinlik hem çocukların dikkatini çekecek hem de öğrenme sürelerini kısaltacaktır. Karton kutunun dayanıklı olmayacağını düşünüyorsanız ya da ileriki yıllarda da bu oyunu kullanmak istiyorsanız bu materyali tahtadan yaptırabilirsiniz. Sayıları topun üzerine değil de tahtaya da yazabilirsiniz. Her topun üzerine sayı yazmak biraz maliyetli olabilir. Sayıyı tahtaya yazıp, topun üzerinde yazıyormuş gibi düşünerek de bu oyunu oynayabilirsiniz. Yani totalde bu oyunu tek pinpon topuyla oynayabilirsiniz. Hem maliyeti düşürmek hem de eğlenirken öğretmek için böyle bir yönteme başvurabilirsiniz. 2.sınıf öğrencilerinin dikkatini çekmek için böyle yöntemler kullanabilirsiniz. Hem dikkat çekici hem de akılda kalıcı.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
MODÜLER ARıTMETıK SUNUSU ıNDıR

MODÜLER ARıTMETıK SUNUSU ıNDıR

3 Mayıs 2013
398 views
MADDE VE ÖZELLıKLERı sunusu

MADDE VE ÖZELLıKLERı sunusu

14 Nisan 2010
278 views
SOLUNUM SISTEMI SUNUSU INDIR

SOLUNUM SISTEMI SUNUSU INDIR

24 Mart 2011
367 views
Saltanatın kaldırılması slaytı

Saltanatın kaldırılması slaytı

29 Aralık 2011
421 views
canakkale savası sunusu ındır

canakkale savası sunusu ındır

25 Mart 2011
268 views
Silindir sunusu

Silindir sunusu

31 Mart 2011
374 views
Toplumsal dayanışma sunusu

Toplumsal dayanışma sunusu

27 Aralık 2011
417 views
Cümlenin Ögeleri Sunusu

Cümlenin Ögeleri Sunusu

17 Aralık 2013
393 views