Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Sibel Can

2. Sınıf Türkçe

2.Sınıf Türkçe Sunuları, Nedir 10 Aralık 2016
364 views

2. Sınıf Türkçe

MEB tarafından müfredatlar belirleniş olurken, 2. Sınıf düzeyine uygun olan bazı Türkçe konuları şöyle olmaktadır. Elbette ki bu konular hakkında ünite ve konu başlıklarını sizlere sunmuş olsak da, konuların içerikleri ve PDF dosyalarına ulaşabilmek üzere MEB resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Yine bu konuda sizlere pek çok kırtasiye firması yaprak testler ve okuma kitapları sunarken, internet üzerinden de indirimli olarak, kampanyalı kitaplar satın alarak, 2. Sınıf öğrencilerine destek verebilirsiniz. 2. sınıf Türkçe üniteleri nelerdir?

• Birey ve Toplum o Öğrencilerin, toplum ve bireyler ile etkileşime girebilmeleri için bu ünite de Ben Kimim? Sorularına cevaplar aranmaktadır. Yine benim güzel okulum, top tavşan, ağabeyim ve ben gibi okuma metinleri bulunurken, diğer üniteler ise şöyledir.

• Atatürk o Türkiye’ nin kurtarıcısı olan Mustafa Kemal Atatürk hakkında genel olarak Atatürk’ün hayatı, Atatürk Çocuk Olmuş, Atatürk’ ü Sevmek ve Atatürk Hasta Bebeğime Doktor Getirmişti başlıklar altında metinler sunulmaktadır. Böylelikle Atatürk sevgisi de üst planda tutulurken, genel bilgiler sunulmaktadır.

• Üretim, Tüketim ve Verimlilik o Bu ünite içerisinde ise; kıyafet ve giysilerimiz, sihirli pasta ve meslekler gibi metinler ele alınmaktadır. Okuma metinleri 2. Sınıf öğrencilerinin düzeylerine uygun olurken, yine bunun yanı sıra şu üniteler bulunduğuna göz atabilmemiz mümkündür.

• Sağlık ve çevre

• Hayal gücü

• Oyun ve Spor

• Değerlerimiz

• Eğitsel ve sosyal etkinlikler Dersin amacı İlköğretim kurumlarında okutulan,

2. Sınıf Türkçe dersi, elbette ki okuma alışkanlıkları kazandırmak, dilimizi daha etkili bir şekilde kullanmak ve bunun yanı sıra sözcük dağarcığımızı da daha iyi geliştirmek için kullanılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda da öğrencilerin bu konularda gelişim sağlamış olduğu görülürken, yine hem yazılı hem de sözlü olarak kedilerini ifade edebilme yeteneklerin de geliştirmeleri beklenmektedir. Yazılı ifadeler ile birlikte yine üniteler arasında yer alan konulardan birisi de noktalama işaretleri olurken, imla kuralları da öğretilenler arasındadır. Etkili bir şekilde dinleme ve yaratıcı düşünceleri ortaya koyabilmek üzere eğitimler verilirken, buna uygun aktivitelerin oluşturulması gerekmektedir. Genel olarak öğrenciler, dinledikleri ve duyguları, gözlemledikleri ve düşündükleri hakkında bazı sorular sorması adına cesaret kazandırılması gerekmektedir. Elbette ki bu durumda da kendilerini savunabilme, araştırma ve öğrenebilme yeteneklerini de kazanmış olacaklardır. Yine bu sınıf içerisinde; kitap okuma alışkanlıkları kazanılması adına kütüphanede vakit geçirtmek mantıklı olabilmektedir.

Kitapları araştırmak; incelemeler yaparak tutulan raporlar da bazı stratejiler arasında yer alıyor. Ders içeriği hakkında Aslında yukarıda yer alan ünite bilgileri ders içeriği kapsamında sizlere sunulmaktadır. 2. Yarıyıl da oyun ve spor, sağlık ve çevre gibi etkinlikler ele alınırken, yine eğitsel ve sosyal etkinlikler de 2. yarıyıl için ele alınacak olan temalar arasında bulunuyor. Bu temalar işlenirken elbette ki bazı metinler ve metinlerde yer alan resimlerden yola çıkılarak, ön bilgilere dayalı olarak hareket edilecektir. Görsel okuma alışkanlıkları da bu şekilde kazanılırken, 2. Sınıf Türkçe derslerinde yine dinleme, anlama ve okuma becerileri de kazandırılacaktır. Ben kimim sorularının cevapları ise 5N1K tekniği nin yanı sıra kazandıkları yetkinliklerinden sonrasında dinlediklerinden ve okuduklarından ana fikir çıkarmak konusunda yardımcı olabilecektir. Söz dağarcıkları gelişecek İlk olarak okuma alışkanlığı şeklinde kullanılan metinler, sonrasında öğrencilere zengin bir söz dağarcığı olarak dönüş yapabilecektir. Böylelikle söz dağarcıklarını geliştiren öğrenciler, kendilerini daha iyi ifade edecek olurken, sorunlar ile başa çıkmayı da zamanla öğrenmeye başlayacaktır. Bir sorun halinde bu durumu nasıl ifade etmeniz gerektiğini elbette ki bu eğitimler kapsamında adımları atılmaktadır. Ders içeriğinde yer alan etkinlikler Elbette ki zaman zaman 2. Sınıf Türkçe dersi kapsamında bazı etkinlikler oluşturulacaktır.

Bunların arasında ise yer alan bilgiler şu şekilde tanımlanabilir.

• Sesli okuma etkinlikleri

• Serbest okuma

• Sosyal olayları anlamlandırma

• Yorumlama

• Düşünce izlenimleri

• Bilgi aktarımı ve sembol kullanım

• Şekil kullanarak ifada yöntemleri gibi etkinlikler bunlar arasında yer almaktadır.

Noktalama işaretleri konusunda da kazanılan yetkinlikler, okuma parçaların da uygun yerlerde kullandırılması ile geri bildirim oluşturulacaktır. Böylelikle sesli okumalarda noktalama işaretlerine daha çok dikkat eden öğrenciler, hatalarını kendi kulakları ile duyarak, bir daha ki seferde bu detaylara dikkat ederek okuma gerçekleştirebileceklerdir. Böylelikle noktalama işaretlerine dikkat ederek okumaları da hem daha net hem de işitilebilir ses tonlarını kullanmalarına olanak sağlarken, işaretleri yerinde ve daha doğru olarak kullanmalarında ki becerilerini artıracaktır. Tabi ki haftada bir kez yapılan okuma çalışmaları ile öğretmenler tarafından öğrencilerine verilen eğitimler ve etkinlikler kapsamında olacaktır. Ders değerlendirmesi yapılmalı Eğitim ve öğretim süreci kapsamında elbette ki her dersin bir değerlendirilmesi yapılması gerekiyor.

Genel olarak Türkçe dersi değerlendirilmesinde yapılan uygulamalar şu şekildedir.

• Neler öğrendim uygulaması ile birlikte, kullanılan temalardan kazanımlar ile birlikte, kılavuzda yer alan ölçme değerlendirme takvimlerinden destek alınarak, öğrenci gelişimleri ele alınması gerekiyor. Böylelikle öğrenci gelişimleri bu takvim ile izlendiğinde, ders değerlendirilmesi daha doğru yapılmış olacaktır.

• Öğrencilerin bazı konularda bulunan eksiklikleri, ara açılmadan tamamlanması gerekirken, sınıf ortamına uyum sağlaması adına bazı çalışmalar yapılarak, ders değerlendirilmelerde bunları fark etmek oldukça önemlidir. Buna uygun bir takım çalışmalar yapmak ise öğrencilerin de böylelikle diğer arkadaşlarından geri de kalmamasını sağlarken, sınıf ve eğitim düzenini de bozmamış olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
62 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
731 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
810 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
747 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
784 views
Değerler Eğitimi Sunusu

Değerler Eğitimi Sunusu

14 Aralık 2016
669 views
Öğretmenler Günü Programı

Öğretmenler Günü Programı

12 Aralık 2016
370 views
Boyama Sayfası

Boyama Sayfası

11 Aralık 2016
365 views
Veli Toplantı Tutanağı

Veli Toplantı Tutanağı

9 Aralık 2016
418 views
Öğrenci Tanıma Formu

Öğrenci Tanıma Formu

8 Aralık 2016
512 views
Bunlar da var!
Nutuk

Nutuk

29 Mart 2013
405 views
GENÇLıK DÖNEMı SUNUSU ıNDıR

GENÇLıK DÖNEMı SUNUSU ıNDıR

7 Mart 2013
360 views
LALE DEVRı SUNUSU ıNDıR

LALE DEVRı SUNUSU ıNDıR

3 Mayıs 2012
285 views
Çarpma İşlemi

Çarpma İşlemi

13 Eylül 2017
48 views
8.sınıf köklü sayılar sunusu indir

8.sınıf köklü sayılar sunusu indir

2 Mayıs 2012
358 views
çözeltiler

çözeltiler

2 Mayıs 2012
312 views