4. Sınıf Hауаt Bilgiѕi

Kıvanç Tatlıtuğ

Gülben Ergen

FATİH PORTAKAL

3. Sınıf Bulmaca

3. Sınıf Bulmaca

Okullarda verilen eğitimler oldukça önemlidir. Hele ki üçüncü sınıfa gelmiş olan minik öğrencilerimiz için okulda verilen derslerin önemi oldukça büyüktür. Üçüncü sınıf öğrencileri için hazırlanan müfredatlar bulunur. Bu müfredatlar çocukların akıllarını geliştirici, yeteneklerini geliştiren ve beceri kazandırmaya yönelik alıştırmalar ve bulmacalar da içermektedir. 3. Sınıf bulmaca kitaplarında bulunabileceği gibi dışarıdan özel olarak satın alabileceğiniz bulmacalar ve alıştırma kitapları da vardır. Üçüncü sınıf hayat bilgisi konuları nelerdir? Hayat bilgisi dersinde 2 ünite bulunur. Bu ünitelerin içeriğine göre dersler haftalara göre bölünmüştür ve nasıl işleneceği bellidir. En sevilen ders olma niteliği gösteren hayat bilgisi dersinde işlenecek olan ünitelerin adı birinci ünite; okul heyecanım, ikinci ünite ise eşsiz yuvamdır. 1. Ünite de işlenecek olan konu, okula başlayanlar için önemlidir. Okula gelirken heyecanlanan çocuklarımız içi yol göstericidir.

İşlenecek olan konular şunlardır;

• Okula gelirken hazırlıklı gelmemiz gerekir

• Okuldaki demokratik yaşam

• İnsanlarla olan benzerliklerimiz veya farklılıklarımız nelerdir?

• Arkadaşlarımız nasıl olmalıdır ve arkadaşlarımızı nasıl seçmeliyiz

• Dostluk kazansın konusu

• Doğru ve etkili iletişim nasıl olur?

• Duyarlı olmalıyız

• Yanlı davranışlardan kaçınmamız gerekir

• Kroki nasıl çizilmelidir

• Atatürk’ün öğrenim hayatını öğreniyoruz

• Sorunlarımızı çözelim

• Okulumuzun tarihi ve okulda yapılması gereken hareketler nelerdir

• Eşyalarımızı özenli kullanalım konusundaki hassaslığımız

• Okul kurallarına uyalım ve uymayanları uyaralım

• Acil durumlarda yapılması gerekenler

• Okulumuzu sevelim ve sevdirelim

• Paylaşılan neşeli günlerimiz

• Milli bayramlarımız hangi günlerdir?

• Trafik kurallarına uyalım uymayanları bilinçlendirelim

• Bizler bilinçli tüketici olalım

• Nasıl daha iyi öğrenirim sorusunu hayatımıza uyarlayalım

• Eşyaları nasıl kullanırım

• Kabul edilemez öneriler nelerdir, kulüp ve grup çalışmaları nasıl yapılır

• Dürüstlük ve güven duygusu oluşturmak

2. Ünite ise daha önce de söylediğimiz gibi benim eşsiz yuvam konusudur. Bu ünite içerisinde işlenecek konular da şu şekildedir. Evimdeyim güvendeyim konusu ve ev hakkında bilgi, hayalimizdeki ev nasıl olmalıdır, ev adresimizi öğrenelim ve saçma kalmayalım, bedenlerimizi ve fiziksel özelliklerimizi tanıyalım konusu, kişilerle olan farklılıklar güzeldir, insanlığa hizmet eden kişiler kimlerdir, liderlerin etkileri nasıl olmalıdır, meslekleri öğrenelim, beden dilini tanıyalım, ailemiz bizim için çok özeldir, herkesin bir ailesi vardır ve ailesi farklıdır, eski albümlere fotoğraflara bakalım, insanları sevelim ve her zaman sayalım, her sorunun mutlaka bir çözümü vardır, fikrimizi söylemeliyiz, plan yapmaktan korkmayalım, iletişim türleri nasıl olmalıdır, herkesin hayatta bir görevi var, paramızı uygun biçimde kısıtlı imkanlarımızla harcayalım, paramızın değerini bilelim, evimi ile okulumu ve ülkemi çok seviyorum, birbirimizin kişisel haklarına saygılı olalım, Atatürk ve insan hakları nelerdir, görgü kurallarına uymalıyız ve görgü kuralları nelerdir, amaçlarımız nedir, ev kazalarına dikkat edelim, eşyaları özenli ve düzenli kullanalım, eğlenceli gün nasıl geçirilir, bizim gezegenimiz dünyamız ve yıldızlar, doğal afetlerde yapılması gerekenler nelerdir?

Fen bilgisi dersi konuları nelerdir? Fen bilgisi dersi için 3.sınıf da oluşturulan müfredat oldukça tanıtıcı ve güzeldir. 1.Ünitede işlenen konu; Beş duyumuzdur ve bu konuda oldukça çok bulmaca çözmek onlara konuyu öğretecektir. 3. Sınıf bulmaca her zaman kolay bulunan bulmaca türleridir. 2. Ünitelerinde ise Kuvveti tanıyalım konusu vardır. Bu konuda her türlü kuvveti tanımaya başlarlar. Hayattaki kuvvet türlerini öğrenirler. 3. Ünitelerinde ise fen bilgisinin önemli konularından olan Maddeyi tanıyalım ünitesi bulunmaktadır. Fen bilgisi dersinin 4. Ünitesi de Çevremizdeki ışık ve sesler konusudur. 5. Ünitede işlenecek olan konu şu şekilde belirtilmiştir; Canlıların dünyasına yolculuk. Bu ünite içerisinde etraflarındaki canlı türlerini tanımaya başlayan minikler artık bu konudan bulmaca çözmeye başlayabilirler. 6. Ünitelerinde görecekleri konu ise Yaşamımızda bulunan elektrikli araçlar nelerdir konusundan oluşur. Bu konuda da kullandıkları teknolojik aletleri ve elektrikli olanları tanırlar. 7. Üniteleri ise Gezegenimizi tanıyalım ve yıldızları öğrenelim konusundan oluşmaktadır.

3. sınıf bulmaca kitapları da özellikle fen bilgisi dersi için önem arz etmektedir. Çünkü çocuğun konuyu kavraması açısından önemlidir. Konuyu kavrayan çocuklar ilerde daha az sıkıntı yaşarlar. Bulmaca çözerek hem eğlenceli hem de öğretici ders çalışabilirler. Matematik konu müfredatı Matematik de işleyecekleri konular ve üniteler şu şekildedir; • 1.Ünitelerinde bulunana 1. Bölüm konuları; Düzlem, geometrik cisimlerin yüzeyleri gibi geometrik cisimleri tanıma ve tanıtma problemleri, küp, kare, prizma ile dikdörtgen prizma arasında bulunan farkları bulmadan oluşur. Birinci ünite ikinci bölümlerinde ise daha çok geometriyi öğrenmeye başlıyorlar; Doğru, ışın, doğru parçası nedir, yatay, dikey ve eğik açılı doğrular, iki doğrunun birbirine göre olan durumları nasıl hesaplanır gibi bilgiler vardır. 3. Bölüm de öğrenecekleri ise Nokta nedir ve soyut anlamı nasıldır kavramı olacaktı. 4. Bölüm içerisinde öğrenecekleri Açı ve açı çeşitleri olacaktır. Bu ünite sonucunda bulmaca çözebilirler.

3. Sınıf bulmaca oldukça kolay bulunur. 5. Bölüm de öğrenecekleri olan konular; Üçgen, kare ile dikdörtgen ve çemberden oluşurken aynı zamanda bu geometrileri günlük yaşamda kullanılmaları ile görecekler ve geometrik şekilli eşyaların bir kısmını inceleme fırsatını bulacaklardır. Ayrıca örüntü ve süslemeleri öğrenecekler. 6. Bölüm konuları da Simetri, üçgen ile kare ve dikdörtgenin açıları nelerdir kavramlarından oluşuyor. • 3.Ünitelerinde ise Kesirler, kesirlerin sıralanışı nedir, Tartma ve bu konuda olan tartma ile ilgili problem çözümü ve para kavramını öğreneceklerdir. Zamanı ölçme bilgisi ve saati okuma, zamanı ölçmeyle ilgili problemleri de öğrenecek bu dönemi biterecekler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
3.sınıf  doğal afetler sunusu  sunusu

3.sınıf doğal afetler sunusu sunusu

15 Nisan 2015
615 views
deprem sunusu

deprem sunusu

29 Eylül 2014
448 views
AğIRLI ÖLÇÜLERı

AğIRLI ÖLÇÜLERı

12 Şubat 2014
520 views
GÜL

GÜL

12 Şubat 2014
506 views
BÖLME ışLEMı HAKKINDA SLAYT

BÖLME ışLEMı HAKKINDA SLAYT

7 Şubat 2014
628 views
3.SINIF KATI SIVI VE GAZ SLAYTI

3.SINIF KATI SIVI VE GAZ SLAYTI

25 Ocak 2014
553 views
3.ÇARPMA SLAYTI

3.ÇARPMA SLAYTI

24 Ocak 2014
468 views
zaman ölçme

zaman ölçme

21 Ocak 2014
490 views
doğal sayılar

doğal sayılar

21 Ocak 2014
374 views
türkçe eşsesli sözcükler

türkçe eşsesli sözcükler

20 Ocak 2014
401 views
Bunlar da var!
AKARSULARIMIZ SUNUSU

AKARSULARIMIZ SUNUSU

19 Eylül 2011
372 views
Spermatogenez

Spermatogenez

9 Mart 2013
713 views
MODÜLER ARıTMETıK SLAYTI

MODÜLER ARıTMETıK SLAYTI

29 Ocak 2013
581 views
Zamirler [Adıllar] Sunusu

Zamirler [Adıllar] Sunusu

31 Mart 2011
307 views
Maddenin Tanecikli Yapısı Slaytı Sunumu

Maddenin Tanecikli Yapısı Slaytı Sunumu

28 Aralık 2010
381 views