Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

3. Sınıf Hayat Bilgisi Sunuları

3.Sınıf Hayat Bilgisi Sunuları 8 Nisan 2017
201 views

3. Sınıf Hayat Bilgisi Sunuları

Sizlere şimdi 3. sınıf hayat bilgisi sunuları için 3. sınıf hayat bilgisi konularından kısaca yazacağız. İlk olarak madde nedir diye başlayalım. Çevrenizde görmüş olduğunuz ve duyu organınız ile de algıladığımız ve boşluk kaplayan varlıklara verilen addır. Çünkü insan, hayvan, bitki, hava ve su bunlar madde olmaktadır. Maddenin özellikleri ise beş duyu organımız ile belirttiğimiz özellikler şunlardır. Sert ve yumuşak, renkli ve renksiz kokulu ve kokusuzdur. Kolay bir şekilde şekil alamayan maddeler serttir. Örneğin demir. Kuvvet verildiği zaman şekil verilir ve buna da esnek olan maddeler denir. Hemen etki alır almaz maddeler kırılgan olmakta ve buna da kırılgan maddeler denir. Bu maddenin yüzey kısmı girintisi ve çıkıntısı varsa bunlar pürüzlü maddelerdir. Ama eğer yüzeyi düzgün olursa buna da pürüzsüz maddeler denir.

3. sınıf hayat bilgisi sunuları arıyorsanız bu siteden detaylı bir şekilde hayat bilgisi konularını araştırabilirsiniz. Şimdi de yine 3. sınıf hayat bilgisi konularından yurdumuzu tanıyalım konusudur. Karadeniz bölgesinden başlayalım. Karadeniz bölgesi bizim komşumuzdur. Bu bölgenin doğusunda Gürcistan sınırlarında başlar ve batısında da Sakarya ovası vardır. Karadeniz bölgesinin dağları Giresun, Ilgaz, Köroğlu, Bolu ve Akçaovadır. Karadeniz bölgesindeki kıyı ve iç kesimlerinde ulaşım yapmak çok zor olmaktadır. Ulaşımlarında da bazı geçitler vardır. Ovaları ise fakirdir. Göllerinden de bahsedelim. Bu bölge göl bakımından çok zengindir. Karadeniz bölgesinin bitki örtüsü ise kıyılarındaki her yerinde bozkır vardır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Karadeniz bölgesinin nüfus ve yerleşmesi ise dağınık ve toplu yerleşme şeklidir.

Tarım ve hayvancılığa gelecek olursak her yerde çay ve Giresunda da fındık, Kastamınu da ise kenefir, Samsunda tütün ve Çorumda mısır tarımı yapılmaktadır. Yer altı kaynakları da bakır, linyit ve taş kömürdür. Karadeniz bölgelerinin sanayisi bakır işletmedir. Trustik yerlerden de bahsedecek olursak yedigöller, safranbolu evleri ve uzungöldür. Şimdi gelelim Karadeniz bölgesinin genel özelliklerinden söz etmeye. Birincisi yüzey şekiller her zaman değişiktir. Ormanlık alanları çok zengin olmaktadır. Yüzde seksen de balıkçılık yapılmaktadır. Bir tane doğal limanı vardır ve o da Sinoptur. Her mevsim yağış vardır ve daha çok sonbaharda ve ilkbaharda görülmektedir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu sayfadan 3. sınıf hayat bilgisi sunuları hakkında konuları bulabilir ve derslerinizi de daha rahat çalışabilirsiniz. 3. sınıf hayat bilgisi konularından dengeli ve düzenli beslenmeden de söz edelim.

Sağlığın temeli dengeli beslenmektir. Beslenmek her aklınıza geleni yemek değildir. Yaşama kalitenizi güçlendirmek için besinleri uygun zamanlarda yemeniz daha uygundur. Besinler ise dört gruptadır. Bunlar da et, süt, ekmek, yumurta ve baklagillerdir. Et ve yumurtanın görevleri büyümeyi ve gelişmeyi sağlamaktadır. Ayrıca da çocukların boyunu da uzatmaktadır. Bununla birlikte de gözlerinizin iyi görmesini de sağlamaktadır. Sütün görevi ise kemikleri güçlendirir ve dişler de sağlıklı olur. Ekmeğin görevi ise vücudu çalıştırır ve günlük işlerinizi yapabilmek için enerji vermektedir. Meyve ve sebzenin görevi ise vücudu yeniler ve hastalıklardan da korur ve diş etini de korumaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
deprem sunusu

deprem sunusu

29 Eylül 2014
445 views
3.SINIF KATI SIVI VE GAZ SLAYTI

3.SINIF KATI SIVI VE GAZ SLAYTI

25 Ocak 2014
550 views
Doğal Afetler Sunusu

Doğal Afetler Sunusu

6 Aralık 2013
448 views
Mevsimleri Tanıyalım Sunusu

Mevsimleri Tanıyalım Sunusu

6 Aralık 2013
638 views
Yönler Sunusu

Yönler Sunusu

6 Aralık 2013
487 views
ÖğRETMENLER GÜNÜ SLAYTI

ÖğRETMENLER GÜNÜ SLAYTI

22 Mart 2013
431 views
BESLENME VE YAşAM SLAYTI

BESLENME VE YAşAM SLAYTI

22 Mart 2013
410 views
ıLKÖğRETıM HAFTASI SLAYTI

ıLKÖğRETıM HAFTASI SLAYTI

22 Mart 2013
449 views
Bunlar da var!
BıLEşıK VE FORMÜLLERı SLAYTI

BıLEşıK VE FORMÜLLERı SLAYTI

20 Ekim 2012
327 views
ipek yolu slaytı

ipek yolu slaytı

15 Nisan 2010
268 views
Anlatım Bozuklukları Sunusu

Anlatım Bozuklukları Sunusu

27 Mart 2011
393 views
Kimyasal Bağlar

Kimyasal Bağlar

2 Mayıs 2012
337 views
ıKLıM ETKıLERı SLAYTI

ıKLıM ETKıLERı SLAYTI

6 Şubat 2014
418 views
zarflar slaytı

zarflar slaytı

25 Mart 2011
329 views