Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

4. Sınıf Yazılı Soruları

4. Sınıf Yazılı Soruları

Öğrenciler eğitim öğretim hayatları boyunca her sene bir sınıf atlamaktadırlar ve bir sonraki sene var olan bilgilerine yeni bilgiler ekleyerek eğitimlerini devam ettirmektedirler. Öğrencilerin bir üst sınıfa geçebilmesi için ise her dersten bazı sınavlara girerek başarılı olmaları beklenmektedir. İlköğretimin son senesi olan 4. Sınıfta da öğrenciler birçok bilgi ve beceri kazanmaktadırlar ve 4. Sınıf yazılı sorularını doğru cevaplayarak 5. Sınıfa geçebilmektedirler. 4. Sınıfta öğrencilerin tabi tutulduğu temel dersler ise Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilimler, İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleridir. Bu derslerin her birinden ayrı sınavlara girerek belirli bir başarıyı gösteren öğrenciler ise bir üst sınıfa geçebilmektedir. Sınavlar nasıl olur? 4. sınıfta da tıpkı diğer sınıflar gibi alınan derslerden öğretmenin isteği ve görüşü doğrultusunda müfredat içeriğine uygun bir şekilde yazılı soruları hazırlanmaktadır. Türkçe, Matematik, İngilizce, Fen ve Teknoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Sosyal Bilimler sınavlarına girecek olan öğrenciler öğretmenin hazırlamış olduğu klasik sınav sistemine veya test sınav sistemine girmektedirler.

Matematik Yazılı Soruları Öğrenciler için hazırlanmış olan 4. Sınıf yazılı soruları arasında matematik dersinde sorulabilecek sorular da yer almaktadır. Matematik sınavları genel olarak işlemli olduğu için klasik olarak yapılsa da bazı öğretmenler tarafından test şeklinde yapılabilmektedir. 4. Sınıf öğrencilerine artık matematikte 5 basamaklı doğal sayıların okutulması ve her basamak birimi öğretildiği için sınav sorularında da bu yönde sorular gelmektedir. Özellikle toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi dört temel işlemde artık 5 basamaklı doğal sayılar üzerinden işlem yapılmaya başlanmaktadır. Çarpım tablosunun tamamen ezberlenmesine dair sorular da yine yazılı sınavlarında öğrencilerin karşılaşabileceği sorular arasındadır. Bununla beraber öğrencilere geometrik şekillerin eğitimleri de verildiği için açı hesaplama veya prizmaları ayırt edebilme özelliğinde sorular da yöneltilebilmektedir. Zaman kavramı da yine 4. Sınıf öğrencileri için öğretilen konular arasında olduğu için saat ve gün hesaplanması da sınavlarda gelebilen sorulardandır. Birçok öğrencinin korktuğu veya sevmediği derslerden biri olan matematik iyi bir şekilde öğretildiğinde ve eğitimi verildiğinde birçok öğrenci de severek çalışmakta ve yazılı sınavlarından oldukça başarılı notlar almaktadır.

Türkçe Yazılı Soruları Öğrenciler için en temel ve önemli derslerden biri de hiç şüphesiz ki Türkçe dersidir. Türkçe dil ve dil bilgisi dersinin iyi bir şekilde öğretildiği bu dersten öğrencilerin başarılı olup olmadıkları ise yine yazılı soruları hazırlanarak görülmektedir. Birçok öğrencinin başarılı olduğu 4. Sınıf yazılı soruları genel olarak eş anlamlı ve zıt anlamlı kelimeler üzerinden yapılmaktadır. Türkçe kurallarının yavaş yavaş öğretilmeye başlandığı 4. Sınıf öğrencilerine özellikle kelimelerde anlam ve eş anlamlı kelimeler öğretilmeye ve yazılı sınavlarda sorulmaya çalışılmaktadır. 4. Sınıf öğrencilerin Türkçe derslerinde genel olarak bir olay veya hikayedeki ana fikrin anlaşılması ya da bu hikayedeki karakterlerin amaçları ve isteklerinin ne olduğunu öğrencilerin anlamasına yönelik fikirler ve düşünceler öğretilmeye çalışılmakta ve sorulmaktadır.

İngilizce Yazılı Soruları İngilizce eğitimini yeni almaya başlayan 4. Sınıf öğrenciler için İngilizce sınav soruları oldukça basit düzeyde olup kişiler ve zamirler daha çok sorulmaktadır. İsmin ne, nerelisin, nerede oturuyorsun gibi kısa ve basit soruların İngilizce sorulması ve basit cevapların verilmesi 4. Sınıf yazılı soruları arasındadır. Öğrencilerin yeni bir dili öğrenmesi ile birlikte öğretmenler de öğrencileri zorlamamaya çalışmakta ve öğrencilerin düzeyinde sınav soruları hazırlamaya özen göstermektedirler.

Fen ve Teknoloji Yazılı Soruları 4. sınıfa kadar hayat bilgisi olarak öğrenilen bilgiler artık 4. Sınıfta Fen ve Teknoloji dersi olarak farklı bir ders adı altında öğretilmektedir. Fen ve teknoloji dersinde öğrencilere daha çok doğa olayları, fiziksel olaylar, canlıların hayatı, kuvvet ve kuvvetin etkileri gibi konularda basit bilgiler verilmektedir. Öğrenciler her yıl bu bilgileri yenileyerek ve üzerine biraz daha katarak her geçen yıl çok daha etkili bilgiye sahip olmaktadırlar. Fen ve teknoloji dersi öğrenciler için oldukça hayatın içinden bilgiler vermektedir ve bu yönde kazanımlar vermektedir. Bu nedenle fen ve teknoloji yazılı sorularında da insan vücudunun kasları, kemikleri, organları hakkında ayrıntılı olmayan sorular sorulmaktadır. Bunun dışında basit bir elektrik devresi verilerek sorular yöneltilebilmektedir. Yine fiziksel olaylar kağıdın yanması, kömürün yanması gibi olayların fiziksel ve kimyasal olup olmadığını ayırt edebilme özellikleri de gelen sorular arasındadır.

Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Sosyal bilgiler öğrencilerin yine 3. Sınıfta almış oldukları Hayat Bilgisi dersinin adının değiştirildiği ve konuların bölündüğü derslerden biridir. Sosyal bilgiler dersinde öğrenciler genel olarak kendini tanımayı, duygu ve düşüncelere sahip olduğunu, ailesini tanımayı, soy ağacını, milli mücadeleyi, cumhuriyetin kuruluşunu, temel ihtiyaçlarımızı, meslek gruplarını, çevresini ve çevre faktörlerini tanımaktadır. 4. Sınıf öğrencileri için basit düzeyde ve ayrıntıya girilmeden anlatılan tüm bu bilgilerden ise öğrenciler sorumlu tutularak sınava tabi tutulmaktadır. Öğrencilere ise basit tarih ve milli mücadele soruları, aile ve soy ağacı hakkında basit düzeyde sorular, birey olarak temel ihtiyaçlarımız hakkında sorular sınavda gelebilecek sorular arasındadır. Birçok öğrencinin başarılı olduğu derslerden biri olan sosyal bilgiler dersi ile birlikte öğrenciler günlük yaşam ve geçmişi hakkında oldukça güzel ve iyi bir eğitim alarak bilgi sahibi olmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
4.sınıf matematik dört işlem sunusu

4.sınıf matematik dört işlem sunusu

18 Nisan 2015
522 views
maddenin halleri sunusu

maddenin halleri sunusu

29 Eylül 2014
589 views
gaz sunusu

gaz sunusu

29 Eylül 2014
431 views
toprak sunusu

toprak sunusu

29 Eylül 2014
378 views
ÜRETıMDEN TÜKETıME

ÜRETıMDEN TÜKETıME

12 Şubat 2014
522 views
ıY Kı VAR

ıY Kı VAR

12 Şubat 2014
555 views