Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

6. Sınıf Din Kültürü Sunuları

6.Sinif Din Kültürü Sunuları 6 Nisan 2017
180 views

6. Sınıf Din Kültürü Sunuları

Sizlere 6. sınıf din kültürü sunuları hakkında bilgileri vereceğiz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bu konu islamın sakındığı davranışlardır. Bunlar yalan söylemek, hile yapmak, gıybet, iftira, haset etmek, alay etmek, kibir, kötü zanda bulunmak, başkalarının kusurlarını araştırmak, anne, babaya saygısızlık yapmak ve kötü davranışlar konusunda duyarsızlıkta bulunmaktır. Yalan söylemek ve hile yapmaktan başlayalım. İnsanlar yalan söylediği zaman kişi dürüstlükten ayrılır ve doğru bir insan olmaktan çıkar. Hile yapmak da aldatmak demektir. Diğer bir anlamı da sahtekarlık yapmak demektir.

Yalan söyleyen insanlar hile de yapar ve çevresindeki insanlara saygısızlık da yapar. Bunu yapan insanlar hayat ile barışık yaşamaz ve özgüveni olmaz. Bir defa yalan söyleyen insanlar alışkanlık yapar ve her seferinde yalan söylerler. İkincisi gıybet ile iftiradır. Dinimizde bir insanın eksik tarafları ile arkasından konuşmayı haram kılmıştır. Bu dedikodu olur ve bu davranış dinimizde çok yanlıştır. Kuranda der ki hiç kimsenin eksiklerini aramayın ve kusurlarını da dedikodu haline getirmeyiniz. Müslümanlar birbirlerini hiç bir zaman çekiştirmemeli diyor. Gıybet yapmak ahlaksızlık demektir. Gıybet hep yapanlara dokunur ve hem de toplumu da olumsuz yönde etkilemektedir. Sonra da küskünlükler oluşur ve insanlar düşman olurlar. Gıybet edilen kişi arkasından konuşulanlara incindiği için çok büyük bir günahtır. Bütün bunları yapmamalısınız.

Müslümanlar kardeştir ve kardeşler birbirlerinin iyiliklerini anlatmalı ve gördüğü kötülükleri de asla anlatmamaya çalışırlar. Böylece tüm insanlar birbirleriyle barışık bir şekilde yaşarlar. İftirayı da anlatalım. İftira demek başka bir insanın yapmadığı şeyleri yapmış gibi söylemektir. Bu da kesinlikle affedilemeyen bir suç ve affedilemeyen bir günahtır. 6. sınıf din kültürü sunuları arıyorsanız bu siteden istediğiniz bilgilere rahatça ulaşabileceksiniz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bir kimseye iftira atmak o insanın onuru ile ve saygısı ile oynamak demektir. İftira atmak insanlara karşı güvenini de sarsmaktır. Hırsızlığa gelelim ve hırsızlık ise kişilerin onurunu ayaklarının altına almak demektir. Hem de kötü bir davranış olmaktadır. Hırsızlık demek bir başkasının eşyalarını gizlice almak demektir. Bu da başka bir adı çalmak demektir. Bu hırsızlık çok büyük günahlardan biri ve asla affedilmez. Peygamber efendimiz de hırsızlık alışkanlıklarından müslümanların uzak durması gerektiğini söylemektedir.

Özellikle de yoksulluk da çoğu insanları hırsızlığa yönlendirir. Bu hırsızlığı yapmamak için çalışmanız gerektiğini de biliniz. Din kültürü sunuları için sizleri siteye bekliyoruz. Çok zengin olan insanlarda yoksul olan insanlara mutlaka yardım etmelidir. Haset etmek de kıskançlık demektir. Başka bir insanın malını, şöhretini ve daha başka özelliklerini çekememesi haset etmek anlamına gelmektedir. Haset etmek ruh sağlığı bozulmuş anlamına da gelir. Kuran da der ki haset etmeyin. Allah her şeyinizi alır. Diğer bir kötü huy da alay etmektir. Bir insanın kusuru ile onu küçümsemeyin ve alay ederseniz alay etmiş olursunuz. Alay etmek kendini büyük göstermek demektir. Bu tavırı da Allah asla affetmez. Kötü zanda bulunmak da kötü huy beslemek demektir. Yani insanlara karşı ön yargılı davranmak ve olumsuz yönde tahmin ederek karşınızdaki insanı kötülemektir. Bu huyunuzdan bir an önce vazgeçmelisiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
6.SINIF MATEMATıK ASAL SAYILAR SLAYTI

6.SINIF MATEMATıK ASAL SAYILAR SLAYTI

14 Nisan 2010
1.380 views
8. SINIF KARE PıRAMıT  SUNUSU ıNDıR

8. SINIF KARE PıRAMıT SUNUSU ıNDıR

27 Nisan 2012
322 views
KARşIYA GEÇELıM SUNUSU ıNDıR

KARşIYA GEÇELıM SUNUSU ıNDıR

24 Şubat 2013
362 views
DOLAşIM SıSTEMı sunusu

DOLAşIM SıSTEMı sunusu

1 Nisan 2011
285 views
Kitle iletişim araçları sunusu

Kitle iletişim araçları sunusu

31 Mart 2011
466 views
MADDENıN HALLERı VE ISI 2 slaytı

MADDENıN HALLERı VE ISI 2 slaytı

25 Mart 2011
343 views
LıRıK şııR SUNUSU

LıRıK şııR SUNUSU

29 Mart 2011
266 views
ıSLAM TARıHı SLAYT

ıSLAM TARıHı SLAYT

14 Nisan 2010
380 views
Dolaşım Sistemi Nedir Sunusu

Dolaşım Sistemi Nedir Sunusu

11 Ocak 2013
329 views