Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

6. Sınıf Fen Teknoloji Sunuları

6.Sinif Fen Teknoloji Sunuları 4 Nisan 2017
41 views

6. Sınıf Fen Teknoloji Sunuları

6. sınıf fen teknoloji sunuları hakkında bilgiler vereceğiz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Konumuz sesin maddeyle etkileşmesi sonucudur. Ses bildiğiniz gibi bir enerji olmaktadır. Ses enerji olmakta ve şarkıcıların çıkardıkları sesler ile bardak bile kırılabilir. Sesler maddeyle titrer ve sonuç bu şekilde olur. Sesler dalgalar şeklinde yayılmaktadır. Mesela taşı bir suyu attığınız zaman dalgalara benzer. Bu dalgalar da sadece suyun üstünde yayılmaktadır. Sonrada ses uzaklaştığı zaman da sesler artık duyulmaz hale gelmektedir. Aslında ses dalgaları madde ortamında yayılmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Oluşturulan ses maddeleri titreşimden oluşmaktadır. Doğal olan ses kaynakları da doğadaki sesler ve insanlardır. Yapay ses kaynakları ise araçlardan çıkan seslerden oluşmaktadır.

Sesler bir engel ile çarptığı zaman da şunlar oluşur. Sesler madde ile etkileşimleri konusunda adeta ışığa benzer. Sonra da yansıyabilir. Sizlere sesin yansımasını anlatalım. Sesler engele çarptıkları zaman tekrar geri dönmesine ses yansıması adı verilir. Sesin yansımasında ışığın yansıması gibidir. Düz yüzeyler aynı yönde olmakta ama püsküllü yüzeylerde farklı yönlerdedirler. Yankı da sesler engellere çarptıkları zaman bir kaç saniye aynı seslerin duyulmasına verilen addır. Sesin soğurulması konusunu da anlatalım. Burada sesler maddeler tarafından yutulur. Pürüzlü olan ve gözenekli olan yüzeylerin sesleri çok soğumaktadır. Kar yağışı olduğu zaman etraf sessiz oluşmaktadır. Mesela silahlara takılan susturucular da sesleri soğurulması sağlanmış olur. Sesin iletişimini de anlatalım. Sesler değişik ortamlara girdikleri zaman değişik sesler ortaya çıkar.

6. sınıf fen teknoloji sunuları için bu siteden yararlanabilirsiniz. Ses yalıtımı olarak da söyleyeceklerimiz sesi engellemek için ses yalıtımı yapılmaktadır. Akustik de sesin oluşmasını ve sesin duyulması sağlanmaya yardımcı olmaktadır. 6. sınıf fen teknoloji sunuları için bu site çalışmalarına çok yardımcı olacaklardır. Ses dalgaları her zaman değişik şekillerde de etkileşim yaşarlar. Şimdi sizlere madde ve ısıdan bahsedelim. Maddeyi oluşturan tanecikler hep hareketli olmaktadır. Katı maddeler yavaş tanecikler olmakta ve sıvı maddelerde orta ve gaz madde hızlıdırlar. Isının tanımını yazalım. Sıcak maddeler soğuğa aktarıldığı zaman enerji ısıya dönüşür. Tanecikler de birbiriyle çarpmaktadır. Çarpmadan sonra tanecikler hızlanmaya başlar. Tanecikler hızları eşit olduğu takdirde ısı devam etmektedir. Soğuk madde ile sıcak maddeler birbirleriyle eşit olmaktadır.

Isılar üç şekilde yayılır. Birincisi iletişimden bahsedelim. İletişim katlardan oluşur. Tanecikler ısındığı zaman hareketlenmektedir. Isıyı iletmemiş olan maddeler ise ısı yalıtkan adı verilir. Bilmeniz gereken önemli bir bilgi de maddeler elektriği maddeler elektriği iyi iletirlerse o zaman ısıda bir şekilde iletilmiş olmaktadır. 6. sınıf ikinci ünitesinde yer almaktadır. Kuvvetin büyüklüğünün ölçülmesinin yöntemini anlatalım. Büyüklük hep ölçülmesi gerekir. Sıcaklıklar termometreyle ölçülür ve uzun metre ile de ölçülmektedir. Ayrıca kuvvet dinamometre isimli araç ile de ölçümü yapılmaktadır. Kuvvetin hesaplanması bu şekilde olur. Aynı yönde olan kuvvetler toplamaktadır. Zıt yönde olan kuvvetler ise çıkarılmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
sesin maddeyle etkileşmesi sunusu

sesin maddeyle etkileşmesi sunusu

27 Nisan 2015
627 views
ışığın yayılması sunusu

ışığın yayılması sunusu

27 Nisan 2015
613 views
bileşke kuvvet  sunusu

bileşke kuvvet sunusu

27 Nisan 2015
732 views
Dolaşım sistemi nedir sunusu

Dolaşım sistemi nedir sunusu

27 Nisan 2015
717 views
6.sınıf solunum sistemi nedir sunusu

6.sınıf solunum sistemi nedir sunusu

27 Nisan 2015
639 views
destek ve hareket sistemimiz sunusu

destek ve hareket sistemimiz sunusu

27 Nisan 2015
536 views
fen ve teknoloji hücre nedir sunusu

fen ve teknoloji hücre nedir sunusu

27 Nisan 2015
559 views