Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

8. Sınıf Din Kültürü Sunuları

8.Sinif Din Kültürü Sunuları 6 Nisan 2017
173 views

8. Sınıf Din Kültürü Sunuları

Sizlere 8. sınıf din kültürü sunuları için konuları vereceğiz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Birinci konu alkolün beden sağlığına olan zararlarıdır. Alkol beyni ve sinir sistemini çok fazla etkilemektedir. Aynı zaman da bilinç kaybı ve konuşma güçlülüğü yaşanır. Karaciğeri, mideyi ve kalp sağlığını da etkilemektedir. Ayrıca alkolün ruh sağlığına ve akıl sağlığına da çok zararı vardır. Bunu sakın unutmayınız. Alkol kullanan insanların iradesi zayıflamaktadır. Alkol kullanan insanların mantıklı düşünmesini de etkilemektedir. Alkol kullanan insanların kendisine yarattığı zararlardan başka çevreye de zarar vermektedir. Alkollü insanlar hareketlerini kontrol edemezler ve trafik kazaları ortaya çıkar. Ülkenin ekonomisini düşürür. Aile geçimsizliğine, kavgaya ve şiddete sebep vermektedir. Alkol haramdır.

Başka bir zararlı alışkanlıklardan diğeri sigaradır. Sigara içmek vücuda çok zarar vermektedir. Çünkü içerisinde kimyasal maddeler vardır.8. Sınıf Din Kültürü Sunuları Sigaranın içerisinde nikotin var ve bu bağımlılık yapar. Sigara kansere ve bronşite sebep olur. Sigara aynı zaman da damarları sertleştirir ve kalp hastalığına da sebep vermektedir. Sigaranın ekonomiye de zararları vardır. Sigara içenler çevresindeki insanların sağlığına zarar vermektedir. Sigaranın külü ve dumanı da çevreyi çok kirletir. Sigara ülkenin ekonomisini ve aile bütçesine de zarar vermektedir. Bir diğeri de uyuşturucu maddelerdir.

Uyuşturucu maddeler sinir sistemini çok fazla yıpratmaktadır. Bununla birlikte gerginlik ve uykusuzluk da verir. Uyuşturma ruh sağlığını da çok fazla etkiler. İnsan sağlıklı düşünemez ve bilinç altlarını yitirirler. Kuranda der ki ey iman eden insanlar kumar, içki ve uyuşturucu maddeler bütün bunlar şeytanın işidir. Kumar oynamak da zararlı alışkanlıklardan bir tanesi olmaktadır. Kumar para ile oynandığı için haram ve günahtır. Kumar oynamak dinimizde sakıncalıdır. Çünkü kumarda oynarken alın teri dökmeden kazanılır ve ya kaybedilir. Haksız kazanılan iş değil haram ve hırsızlıktır. Dinimizde insanların emek vererek çalışıp para kazanmasını emretmiştir. Kumar ise dinimizde haram kılınmıştır. Kumarda bir takım insanlara zararları vardır. Bunlar insanların başlamasına neden olur ve aileleri de sıkıntıya sokar.

Kumar düşmanlık ve kin içerir. Kumar oynayan insanların ruh sağlığı bozuk olmaktadır. Unutmayın ki kumar oynayan insanların ruh sağlığı bozuk olur ve israf yapar. Sonra da aile içerisinde düzen bozularak yuvalar yıkılır. Kuran da der ki en güzel kazanılan emek verilerek yapılır. Sizlere şimdi kötü alışkanlıkların nasıl başladığını anlatacağız. Bunlar aile ortamı, bilgisizlik, arkadaş çevresi, kitle iletişim araçları, özenti, taklit ve kişilik özellikleridir. Aile ortamından başlayalım. Aile ortamında yetişen çocuklar , düzensiz ve ilgisiz olurlarsa kötü alışkanlıklar ortaya çıkar. Bilgisizlik ise hiç eğitim almayan insanlardır. Arkadaş çevresi ise kişinin arkadaşlarından etkilendiği için kötü alışkanlıklara başlar. Kitle iletişim araçları olarak da diziler, internet ve film olarak söyleyebiliriz. Özenti ve taklit olarak da söyleyeceklerimiz arkadaşlarından edindiği özenti ve isteklerden dolayı kötü alışkanlıklar ortaya çıkabilir. Kişilik ve özelliklere de gelecek olursak meraklı olan insanlar hevesi olanlar ve zaafı olan insanlar kötü alışkanlıklar edinir. Din kültürü sunuları için bu siteden yardım alın. Emin olun ki sizleri çalışmalara çok yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
ıLK MÜSLÜMAN TÜRK DEVLETLERı

ıLK MÜSLÜMAN TÜRK DEVLETLERı

12 Şubat 2014
520 views
HENDEK SAVAşI SLAYTI

HENDEK SAVAşI SLAYTI

8 Şubat 2014
647 views
ZEKATIN ÖNEMı SLAYTI

ZEKATIN ÖNEMı SLAYTI

7 Şubat 2014
861 views
HZ MUHAMMEDıN ıNSANı YÖNÜ SLAYTI

HZ MUHAMMEDıN ıNSANı YÖNÜ SLAYTI

5 Şubat 2014
582 views
KAZA VE KADERE ıMAN SLAYTI

KAZA VE KADERE ıMAN SLAYTI

1 Aralık 2013
885 views
KAZA VE KADER

KAZA VE KADER

30 Nisan 2013
557 views
BAşLICA ıBADETLER

BAşLICA ıBADETLER

30 Nisan 2013
454 views
KUR'AN VE SÜNNET

KUR'AN VE SÜNNET

30 Nisan 2013
499 views
KUR'AN'DA AKIL VE BıLGı

KUR'AN'DA AKIL VE BıLGı

30 Nisan 2013
493 views