Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

8. Sınıf Fen Teknoloji Sunuları

8.Sinif Fen Teknoloji Sunuları 5 Nisan 2017
186 views

8. Sınıf Fen Teknoloji Sunuları

8. sınıf fen teknoloji sunuları hakkında bilgiler vereceğiz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. İlk konumuz basit makinelerdir. Basit makineler parçalardan oluşan ve tek kuvvet ile çalışan makine çeşidi olmaktadır. Bu makinelerin özellikleri büyüğü ve yönleri değiştirerek iş yapılır. Ama aynı anda kazanç sağlamaz. Eğer kuvvetten kazanç varsa o zaman kayıp da vardır. Bunu sakın unutmayınız. Kaldıraçlar ise destek dediğimiz noktalardan hareket sağlar. Uygulanmış olan kuvvetin kazancı da çok olmaktadır. Kaldıraçlar üç çeşitten meydana gelir. Kutup kaldıraçlar, tip kaldıraçlar ve 3. tip kaldıraçlardır. 1. tip kaldıraçların tam ortasında kuvvet yoktur.

Kuvvetin kolu kısa olur ve yükü de uzun olmaktadır. 2. tip kaldıraçlar da kuvvetin kazancı kayıp olur. 3. tip kaldıraçlar ise yine aynı şekilde kuvveti kayıp ama kazancı vardır. Diğer markalar ise iki tanedir. Sabit makineler sadece bir yere monte edilmiş olan markalardır. Sabit markaların yönünü değiştirir. Makinelerin ağırlıkları kuvvetli olduğu için yükünü değiştirmez. Hareketli makaralar ise makineleri yüklü bir şekilde hareket etmektedir. Kuvvetten oluşan iki kayıp vardır. Ayrıca hareketli makaraların asla yönü değişmemektedir. Üçüncü anlatacağımız konu palangadır. Palangaları kullanann hareketli olan sabit makaralardır. Kuvvetin yönü değişmez.

Başka bir anlatacağımız konu da eğik düzlemdir. Yükü yukarıya çıkarak istenildiği için bu eğik düzlemler kullanılmaktadır. Kuvvetin yapmış olduğu için yükün yapıldığı eşit olmaktadır. Diğer bir konu dişlilerdir. Dişliler hakkında kullanacağımız sapların diş sayıları büyüktür. Dişlilerin sayıları arttıkça diş sayılarında azalma olur. Ama birbirine temas eden dişlilerde çok diş bulunur. Büyük dişlilerde az olur ve küçük dişlilerde çoktur. Çıkrıklardan da bahsedelim. Çıkrık demek iç, içe geçmiş silindirlere verilen ad olmaktadır. Vida ise silindirin etrafı saran eğik bir işlemdir. Yüzeylerini birbirine tutturmak için kullanılmaktadır. Tekerlek de tarihin bir buluşu olmuştur. Basit bir makinedir. 8. sınıf fen teknoloji sunuları için bu siteden bilgi toplayabilirsiniz. Bazı makinelerden de bahsedelim. Hayatımızda çok büyük yeri vardır. Bunlar el arabası, araba ve bisiklet gibi araçlardır. Bunlar hayatın olmazsa olmazıdır.

Sıra geldi ışığın kırılması olmazsa enerji de olmaz. Işıkta bulunan ışınlar maddeler ile etkileşim yaşarlar. Bu sayede maddeler tarafından yansıtılmaktadır. Işığın kırılması ise saydam ortamdan çıkıp değiştirilerek ışık kırılması yaşanır. Kırılma kanunlarına geçelim. Normal ile kırılma ışınları aynı ama hızlı bir şekilde değişmektedir. Bilmeniz gereken bilgi de ışıklar geldiği noktalar geri de dönebilmektedir. Tam yansıma demek ışınlar başka bir ortamda geçtikleri zaman yansıma yaşarlar ve buna tüm yansıma adı verilir. Günlük yaşamda da ışık kırılması yaşanır. Bunlar fiber optik kablolar ile, endoskopi cihazı ile ve serap olayıdır. Bu saydıklarımız ile ışık kırılması olayı yaşanılmaktadır. Fiber optik ile haberleşme kullanılır. Endoskopi cihaz ile haberleşme kullanılır. Endoskopi cihazı ile görüntülü yapılır. Serap olayı ile de tam yansıma yapılarak ışık kırılır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
madde döngüleri sunusu

madde döngüleri sunusu

29 Eylül 2014
555 views
su kimyası ve su artımı

su kimyası ve su artımı

12 Şubat 2014
643 views
SU KıMYASI  VE SU ARTIMI…

SU KıMYASI VE SU ARTIMI…

12 Şubat 2014
577 views
KÜRESELLEşEN DÜNYA SLAYTI

KÜRESELLEşEN DÜNYA SLAYTI

8 Şubat 2014
1.234 views
KÜRESELLEşEN DÜNYA VE ıNSAN SLAYTI

KÜRESELLEşEN DÜNYA VE ıNSAN SLAYTI

8 Şubat 2014
755 views
ENERJı SLAYTI

ENERJı SLAYTI

7 Şubat 2014
732 views
ÇıCEKLı BıTKıLERDE ÜREME SLAYTI

ÇıCEKLı BıTKıLERDE ÜREME SLAYTI

5 Şubat 2014
497 views
ELEKTıRıK AKIMI SLAYTI

ELEKTıRıK AKIMI SLAYTI

4 Şubat 2014
434 views
Bunlar da var!
Mammals Hayvanlar Slayrı

Mammals Hayvanlar Slayrı

2 Aralık 2013
332 views
ÖRÜNTÜ VE SÜSLEMELER SLAYTI

ÖRÜNTÜ VE SÜSLEMELER SLAYTI

16 Ekim 2012
329 views
DUYGUSAL GELışıM

DUYGUSAL GELışıM

16 Nisan 2010
503 views
YAşAYAN DEMOKRASı SUNUSU

YAşAYAN DEMOKRASı SUNUSU

22 Nisan 2011
350 views
GAZLARIN BASINCI SUNUSU ıNDıR

GAZLARIN BASINCI SUNUSU ıNDıR

7 Mayıs 2011
402 views
7.SINIF ÇEMBER VE DAİREDE AÇILAR PPT

7.SINIF ÇEMBER VE DAİREDE AÇILAR PPT

24 Nisan 2015
611 views
KAYILAR SÖğÜTÜ SLAYTI

KAYILAR SÖğÜTÜ SLAYTI

11 Ekim 2012
353 views