Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

8. Sınıf Türkçe Sunuları

8.Sinif Türkçe Sunuları 5 Nisan 2017
47 views

8. Sınıf Türkçe Sunuları

Sitemizde 8. sınıf türkçe sunuları hakkında bilgiler vereceğiz. Bu siteden 8. sınıf türkçe konuları içermektedir. Dilerseniz bu siteden dersleriniz için yardım alabilirsiniz. Hazırlayacağımız sunular için de çok başarılı olacaksınız. Bundan hiç şüpheniz olmasın. 8. sınıf türkçe sunuları olarak anlatım türlerinden bahsetmeye başlayalım. Anlatım türü demek duygu ve düşünceleri yazıya döküp anlatmaktır. Dört adet de anlatım teknikleri vardır. Bunlar öyküleme, betimleme tanıtma ve açıklamadır. İlk olarak betimlemeden başlayalım. Betimlme demek okuyucunun resmi tasvir etmek denir. Yani betimleme aslında gözleme dayanan bir anlatım biçimi olmaktadır. İkinci olarak öykülemeyi anlatalım. Yazarımız bir olayı yazı ile anlatması demektir. Öyküleme ve betimleme arasında farklar da vardır. Bunlar öykülemede olayları anlatırken arasında zaman geçer. Ama betimleme de öyle bir şey söz konusu değildir. Çünkü betimlemede zaman yoktur.

Açıklayıcı anlatım ise bilgi verici anlatımdır. Açıklayıcı anlatımdan okuyucular bilgilenmektedir. Açıklayıcı anlatımda asla duygular yer almaz. Tanıtmacı anlatım da yazar düşünceleri savunurken yazılar yazar ve karşısında biri varmış gibi konuşur ve karşısındaki insana karşı kendinizi ve bilgileri savunur gibi konuşmak demektir. Şimdi de anlatım özelliklerine gelelim. Anlatım özelliklerin on üç tanedir. Özgünlük, doğallık, içtenlik, kalıcılık, açıklık, akıcılık, özlülük, tutarlılık, sürükleyici, yenileyici ve çağdaşlık, yoğunluk ve evrenselliktir. Özgünlükten başlayalım. Anlatırken başkasına benzemez ve sadece kendine has olmaktadır. Açıklık ise anlatırken sadece okuyucunun anlamı ile yazılır. Doğallık ise anlatırken sadece okuyucunun anlamı ile yazılır. Doğallık ise anlatırken yapmacık olmayan ve günlük hayatından bahseder. Akıcılık da yazının okunabilmesi için rahatsız edici kelimelerin olmamasıdır. Yoğunluk ise çok fazla anlam vermektedir. Özgünlük de anlatımda daha çok anlam içermektedir.

Tutarlılık ise anlatımlarında daha çok düşünceleri değiştirmek için kullanılır. Sürükleyicilik ise okuyucunun ilgisini çeken ve anlatımı da canlı tutmak için yaşamaktadır. Kalıcılık da geçmiş dönemden gelen ve gelecekte tekrar okunulan bir anlatım olmaktadır. Yaratıcılık da anlatımda kültürel özellikler anlatılır. Evrensellik sanat ile anlatılır. Çağdaşlık eski çağı anlatan bir anlatım şeklidir. Son olarak da içtenlikten bahsedelim. Anlatım şekli samimi oluyorsa buna içtenlik denmektedir. Sizlere anlatıcı türlerinden de söz etmeye sıra geldi. İlki birinci kişi ağzıyla anlatır ve ikincisi de üçüncü kişinin ağzıyla anlatım yapmaktadır. Birinci kişi ağzıyla ağzıyla anlatım ile yazar sadece kendi başına anlatır olayları. Üçüncü kişi ağzıyla anlatım da yazar üçüncü kişinin ağzıyla anlatır olayları. Giriş bölümü tek, tek cümlelerden oluşmaktadır. Gelişme bölümü de yazdığınız giriş cümlelerden sonra gelir yani ikinci paragraftır.

Sonuç bölümü ise yazdığınız gelişmeden sonra gelir ve üçüncü paragraftır. Paragraf oluşturmak için giriş, gelişme ve sonuç bölümlere dikkat etmeli. Yani bu şekilde ara, ara yazmalısınız. Paragraf oluşturulurken anlattığınız olayın akıcı ve özgün olması da şarttır. Aynı zamanda da yazım şekline ve imla kurallarına da uygun olması çok önemlidir. 8. sınıf türkçe sunuları arayış içerisindeyseniz bu sayfadan bu yazı emin olun ki sunuları başarılı olmasını sağlayacaktır. Türkçe sunuları hazırlarken yazımlarına ve imla hatalarının asla olmaması gerektiğini de biliniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
8.sınıf eleştiri  cümleleri sunusu

8.sınıf eleştiri cümleleri sunusu

27 Nisan 2015
578 views
8.sınıf uyarı cümleleri sunusu

8.sınıf uyarı cümleleri sunusu

27 Nisan 2015
505 views
8.sınıf tasarı cümleleri sunusu

8.sınıf tasarı cümleleri sunusu

27 Nisan 2015
527 views
8.sınıf ikilemeler sunusu

8.sınıf ikilemeler sunusu

27 Nisan 2015
619 views
FııLLERDE ÇATI SLAYTI

FııLLERDE ÇATI SLAYTI

4 Şubat 2014
428 views