4. Sınıf Hауаt Bilgiѕi

Kıvanç Tatlıtuğ

Gülben Ergen

FATİH PORTAKAL

Askerlik Düşecek mi

Askerlik Düşecek mi?

Askerlik düşecek mi? Bu soru askerlik çağına yaklaşan her gencin aklına gelen bir sorudur. Çünkü biz toplum olarak bir işe başlamadan önce bitişini hesaplamayı kendimize alışkanlık edinmiş durumdayız. Hele ki durum askerlik olunca bu biraz daha düşündüren bir soru olmaktadır. Askerlik geçmiş yıllardan bu güne gelinceye kadar birçok değişimden geçerek gelmiştir. Askerlik düşecek mi? Sorusu askerlik olgusunun doğuşundan bu güne kadar değişmeden gelmiş bir durumdur. Çünkü askere giden bir an önce teskere alıp normal hayatına devam etmek istemektedir. Bazen bu durum askerlik görevinin sona ermesine yakın değişik fikirlere dönüşse de düşünce yapısı olarak bütün gençlerin hep akıllarının bir köşesinde yatan soru olmaktan kurtulamamıştır. Askerlik görevi her Türk gencinin yapması gereken vatani görevi olmaktadır. Askerlik durumu sorgulama ve askerlik yeri sorgulama yaparak askerlik şubesinden sülüs alan bir Türk genci zamanı geldiğinde görevini yerine getirecektir. Askerlik yaşı olarak 20 yaş uygulanmasına rağmen daha bu yaşa gelmeden daha önce askerlik tecil ettirmeden veya askerliğini uzun dönem veya kısa dönem askerlik yapmış olanlardan dinleyerek gençler kendini bu göreve hazırlamaktadır. Askerlik düşecek mi demeye de işte bu andan itibaren başlamaktadır. Askerlik görevinin nerede yapılacağı 20 yaşına gelmeden ve askerlik şubesinden gerekil, sevk belgelerini almadan askerlik tecil sorgulama yapmaya gerek kalmadan belli olmamaktadır. Askerlik düşecek mi? Sorusu askerlik yaşı gelmiş olan gençlerin en çok merak ettikleri bir soru olarak gündem haber oluşturan bazı konular üzerinde değişiklikler yapan ülke yönetiminde bulunan yetkili kişiler bu alanda düzenlemeler yaparak bu soruya yanıtlar vermektedirler.

Askerlik düşme konusu ve askerlik kaç ay olacak konusu tamamen yurt savunmasında gerekli olan silahlı kuvvetler bünyesinde görev alacak personel sayısının yetkili merciler tarafından incelenerek gerekli görülen düzenlemelerin yapılması ile değişim göstermektedir. Bugün askerliğini Yüksekova’da Şemdinli’de yapan bir kişi ile Antalya’da sosyal tesislerde yapan bir kişinin düşüncesi tabi ki farklı olmaktadır. Askerlik düşecek mi? düşüncesi askerlik görevini yapmakta olan gençlerin her nöbete kalkışlarında her bir silah sesi duyduklarında akıllarını kurcalayan bir soru olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Günümüzde bedelli askerlik uygulamasından faydalanan gençlerin bu gibi bir düşünceleri olmazken, maddi imkânları elvermeyen ve uzun dönem askerlik görevi alarak sıkıntılı bölgelerde görev yapan gençlerin tek düşüncesi askerlik kaç ay sorusu ile dolup taşmaktadır. Askerlik düşecek mi 2016 yılı itibari ile yapılan düzenlemelerde söz konusu olmazken önümüzdeki zaman içinde askerlik düşecek mi sorusunun yanıtı evet olabilecektir. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri olarak sürekli yenilikçi hareketlerin ortaya çıkması askerlik durumu ile ilgili birçok düzenlemenin de yapılmasına yol açacaktır. Askerlik Mesleğinde Son Düzenlemeler Nelerdir? Günümüzde gelinen noktada profesyonel askerlik mesleğinin daha verimli sonuçlar vermesi askerlik 9 ay olacak sorusunu da gündeme getirmiştir. Yazılı ve sözlü basında devlet yetkililerinin açıklamalarında bu tür bir düzenlemenin her an için söz konusu olmadığı fakat ileri ki dönemler için askerlik son durum olarak değerlendirileceği anlaşılmaktadır. Bu gibi durumlar için günümüzde sıklıkla kullanılan e devlet askerlik durumu sorgulama yaparak askerlik konusundaki gelişmelerden de haberdar olabilirsiniz.

Devlet yetkililerinin yaptığı açıklamalarda askerlik düşecek mi? Sorusuna verdikleri yanıtlarda askere gençleri silah altına alma işinin devam edeceği fakat bu işlemin sadece askerlik mesleğinin ve askerlik ikliminin alışkanlık kazandırılması için yapılması gerektiğini açıklamalarını yapmışlardır. Buradan da şu sonuç çıkmaktadır. Askerlik süresinin askerlik iklimin alışkanlık sağlaması için biraz uzun bir süre olduğu fakat bu zaman zarfında böyle bir kısalmanın olmayacağı açıklanmıştır. Askerlik kısalacak mı? Evet, askerlik kesinlikle bir düzenleme ile zamanı geldiğinde kısalacaktır. Fakat günümüz itibari ile profesyonel askerlik tam anlamı ile oluşturulmadığı için zamana yayılmış durumdadır. Zaman zaman basında yapılan açıklamalarda son dakika haber askerlik 9 ay oldu. Haberleri bir süre sonra sadece varsayım olduğu anlaşılmaktadır. Günümüzde yapılan askerlik süresi 12 ay uzun dönem askerlik olarak yapılmaktadır. Bu zamanın 24 günü izin hakkı olarak silah altına alınan askerlere verilmektedir. Askerliğini memleketlerinden uzak mesafelerde yapanlar için 1 ila 3 gün arasında yol izni verilerek askerlik süresi 11 ay gibi bir süre içinde bitirilmektedir. Bu zaman içinde askerlik çağına gelip de öğrenimine devam edenler için askerlik tecil hakkı verilmektedir. Askerlik tecil ettirme son tarih ne zaman? Diye merak edenler için yüksek lisans askerlik erteleme işlemleri askerlik sorgulamam sayfalarından resmi kanallarda duyurulmaktadır. Askerlik düşecek mi? Diye başbakana sorulduğunda günümüzde nasıl düzenlemelerin yapıldığı fakat gündemde bu tür bir kısalmanın olmadığı bilgisini verdiği basın bültenlerinde yer almaktadır. Sözleşmeli er uygulamasının tamamen Türk Silahlı Kuvvetlerinde oturtulması halinde askerlik kısalacak mı sorusuna işte o zaman net yanıtlar gelecektir.

Askerlik süresi son dakika haber olarak zaman içinde yaygın olarak duyurular yapılarak verilmektedir. Askerlik durumu öğrenme için başvurular bağlı bulunulan askerlik şubesi aracılığı ile öğrenilmektedir. Askerlik tecil belgesi nereden alınır? Bu konuda ihtiyacı olanların gerekli öğrenim belgelerini hazırlayarak askerlik şubelerine başvurmaları durumunda gerekli bilgileri alacaklardır. Kısa dönem askerlik kaç ay 2017 veya kısa dönem askerlik ne kadar? Sorularının yanıtları lisans mezunu askerlik tecili işlemleri hepsinin cevabı her gün basında askerlikle ilgili yapılan son dakika haber niteliğinde verilen bilgiler arsında yer almaktadır. Asker vatani görevini yaparken savaş sanatını öğrenen en etkili silah haline getirilirken, aldığı eğitim zaman içinde daha da olgunlaşarak etkili bir kişilik oluşurken vatan savunmasında etkisini göstermektedir. Bu nedenle gençler askerlik düştü mü veya askerlik düşer mi diye akıllarında oluşturdukları soru sadece aile özleminin etkisinden dolayı olmaktadır. Bu neden aslında askerliği sevmediğinden veya gitmek istemediğinden değil aile özleminden dolayı askerlik görevine başladığında şafak defteri oluşturmaktadır. Aslında askerlik süresi kısalıyor denildiğinde yüreğinde bir burkulma oluştuğu kesindir. Çünkü askerlik arkadaşı ve burada oluşan dostluklar en sağlam yapılı olan bağlardan oluşmaktadır. Bu bağın kopmayacağı fakat araya daha kısa sürede mesafelerin gireceğini bilmeleri yüreklerde burkulma gözlerde buğulanma oluşturmaktadır.

Askerlik düşecek mi? Askerlik süresi kısalıyor, askerlik ile ilgili son dakika haberler ve bunun gibi milli savunma bakanı askerlik süresi kısalacak diye bildiri yaptı diye basında çıkan haberler zamanla asılsız olduğu görülmektedir. Askerlik kanunu konusunda yapılan değişiklikler devletin yetkili ağızlarından çıkmadan ve resmi gazete sayfalarında yer almadan inanmamak gerekmektedir. 2 yıl üniversite okuyan kaç ay askerlik yapar veya kısa dönem askerlik kaç ay? Gibi sorular her gencin askerlik zamanı geldiğinde düşünceleri arasında yer almaktadır. Askerde gençler şafak sayar fakat bu mesleği gönülden yaparlar. Askerlik ocağı içinde yer aldıkları süre içinde suşi yemezler fakat kalabalıkta hep birlikte yedikleri yemekler yıllar boyunca ne sohbetlerinden ne de damaklarından düşmeyen tatlara sahiptir. Bu nedenle askerlik düşecek mi? Diye düşünseler bile severek yaptıkları bu mesleği bitirdiklerinde omuzları havada başları dik olarak memleketlerine dönmenin zevkini yaşamaktadırlar. Askerlik düşecek mi? Sorusu yıllardır bu şerefli mesleği yapan kısa dönem askerden, yedek subay olarak yapan gençlere, bedelli olarak yapan gençlerden bakaya kalarak bu mesleği yapan gençlere herkesin aklından geçirdiği bir soru olmaktadır. Fakat sadece alışkanlıktan olan bir düşünce olmaktadır. Her genç zamanı geldiğinde askerlik kâğıdı sorgulama peşine düşer. Askerlik belgesi sorgulaması e devlet sorgulaması yapar. Ek a belgesi ile askerlik tecili yapmanın peşine düşer. Askerlik şubesi yolunu tuttular mı? olayın ciddiyetini daha iyi kavramaktadırlar.

Aslında askerlik düşecek mi? Diye düşünürken gençler vatani görevlerini yaparken bir yandan da askerden sonra ne iş yapabilirim sorusunu kafalarında canlandırmaya başlamaktadırlar. Askerlik düştü mü? Askerlik süresi ne kadar? Askerlik kaç gün? Askerlik kaç ay? Askerlik bilgileri? Erken terhis nasıl alınır? Askerlikte hava değişimi nasıl alınır? Askerlikte nasıl garson olunur? Askerde üniversite okuyabilir miyim? Askerlikte Açık öğretim okuyabilir miyim? Askerlikte Açık öğretim sınavına nasıl giderim? Askerlik sırasında yol izni kaç gün? Bütün bu sorular her askerlik çağı gelen gencin kafasında yer eden sorular olmaktadır. Fakat en çok kafa kurcalayan soru askerlik düşecek mi? Sorusu olmaktadır. Askerlik düşmesi son günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri yapısında ortaya çıkarılan profesyonel yapıya bağlı olarak şekillenecek bir durum olmaktadır. Bedelli askerlik kaç gün sürer? Veya kısa dönem askerlik kaç gün sürer? Gibi düşüncelerden çok uzun dönem askerlik son zamanlarda düşecek mi sorusu ilgili bakanlara yeri geldiğinde sürekli sorulmaktadır. Askerlik Süresi Ne Zaman Kısalacak? Askerlik süresi belirli araştırmalar sonucunda zamana yayılarak gençlerin savaş sanatı için yeterli eğitimi almaları için düzenlenmektedir. Bu nedenle son zamanlarda Türk Silahlı Kuvvetlerinde yapılan düzenleme çalışmaları için sözleşmeli er alımı başlatılmış ve devam etmektedir. Bu sistem tam anlamıyla sistemsel olarak oturduğunda askerlik süresi kısalacak ve gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Bu aşamada askerlik düşecek mi? Sorusu zaman içinde kendiliğinden cevap bulacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

14 Eylül 2017
63 views
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Hayatı

12 Eylül 2017
72 views
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
66 views
Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular

30 Mart 2017
226 views
Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular

18 Mart 2017
260 views
Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular

3 Mart 2017
559 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
743 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
743 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
819 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
771 views
Bunlar da var!
DOğAL SıSTEMLER SLAYTI

DOğAL SıSTEMLER SLAYTI

17 Ocak 2014
341 views
8.SINIF BASINÇ SUNUSU INDIR

8.SINIF BASINÇ SUNUSU INDIR

3 Ocak 2012
399 views
KESıRLER SUNUSU

KESıRLER SUNUSU

26 Nisan 2012
355 views
8.sınıf Sesin Özellikleri Sunusu

8.sınıf Sesin Özellikleri Sunusu

9 Ocak 2013
302 views
ÇOCUK VE RESıM SUNUSU ıNDıR

ÇOCUK VE RESıM SUNUSU ıNDıR

29 Mart 2013
425 views
TOPLUM HAYATIMIZ SLAYTI

TOPLUM HAYATIMIZ SLAYTI

15 Nisan 2010
384 views