4. Sınıf Hауаt Bilgiѕi

Kıvanç Tatlıtuğ

Gülben Ergen

FATİH PORTAKAL

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN

Bilgi ıçerikli Sunular 28 Nisan 2016
375 views

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN

Şuan var olmamızda en çok pay sahiplerinden biri de babalarımızdır. Babalar fedakâr, cefakâr insanlardır. Bazen hala hayatta iken değerine bilmediğimiz olabiliyor. Lakin şu unutulmamalıdır ki baba bir çınar gibidir de meyve vermez lakin gölgesi yeter. Babalarımızın değerini bilmemiz gerekiyor. Onların bazen katı gözükse de ne kadar şefkatli ve düşünceli olduklarını unutmamız gerekiyor. Anneler günü daha çok hatırlanıyor ama bir de babalar günü var. Yılda bir kez babanın günü olmamalı, onu sadece o gün hatırlama gibi bir husus tabi ki yok lakin en azından o gün daha bir özel olup babaya hatırda olduğu hatırlatılmalıdır. Babalar günü 18 Hazirandır ve Pazar gününe denk gelmektedir. Zaten babalar günü her yıl haziranın üçüncü pazarı olarak belirlenmiştir. Mesela geçtiğimiz sene 3. Pazar 19 Hazirana denk gelmişti ve babalar günü olarak kutlanmıştı.

BABALAR GÜNÜ NASIL OLUŞMUŞTUR Babalar Günü, aynı zamanda pek çok ülkede kutlanmakta ve babaların onuruna ithaf edilen bir gün sayılmaktadır. İlk defa bir Amerikan İç Savaş gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babalarında bir günü olması gerektiğini düşünmüştür. Çünkü Sonora Dodd’un babası annelerin yokluğunda altı çocuğu tek başına büyüterek büyük bir cefa örneği sunmuştur. Bunun üzerine kızı Dodd babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilanı için çalışmalara başlamıştır, fakat çalışmaları yetişmeyerek haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir. Bu şekilde ilk olarak 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanarak bir gelenek halinde süregelmiştir. Bu kutlamalar Amerika başkanları tarafından desteklenmiş ve 1966 yılında başkan tarafından da her yılım haziran ayının üçüncü pazarı kutlanacağını bildiri olarak yayınlamıştır. 1972 yılında ise yine dönemin başkanı tarafından Amerika’nın da resmi tatil günü olarak ilan edilmiştir.

BABALAR GÜNÜ VE YAPILMASI GEREKENLER Bu yıl haziran ayının üçüncü pazarı ise, 18 Haziran 2017 tarihinde babalar günü olarak kutlanacaktır. Babalar gününün, anneler günü kadar bir geçmişi yoktur lakin unutulmaması gereken bir özel gündür. Babaların da yetişmemizde annelerimiz kadar önemleri vardır. Bu yüzden o günlerde belki hediye ile olmazsa güzel bir sohbet ile yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Eğer uzakta iseniz hiç olmazsa arayıp o güzel günü kutlamalı ve babanıza değer verdiğinizi gösterecek kelimeler etmeniz, onun için iyi olacaktır. Yakının da iseniz ve gücünüz var ise de hediye de alabilirsiniz. Mesela eğer hali vakti yerinde biri iseniz ve babanız teknolojik aletleri seviyorsa tablet bilgisayar veya telefon alabilirsiniz. Kişisel bakımına önem veren biri ise tıraş seti, parfüm seçenektir. Şık hediyeler olarak erkeklerin vazgeçilmezlerinden olan ayakkabı ve güzel bir saat babanız için oldukça güzel bir hediye olabilir. Klasik hediyelerde tercih edebilirsiniz yani gömlek ve pantolon hediye için alternatif seçenekler arasında. Bu gibi hediye almanız çok hoş olacaktır. Hayatında büyük ihtimalle size emeği oldukça çok olan babanız için bunlar aslında hiç bir şey ama bir şey yapmamaktan iyidir. Önemli olan babanızın sizi yanında hissetmesidir. 18 Haziran, Pazar günü Babalar Günü.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
743 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
743 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
819 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
771 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
709 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
526 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
793 views
Çanakkale Savaşı Slayt

Çanakkale Savaşı Slayt

15 Aralık 2016
595 views
Değerler Eğitimi Sunusu

Değerler Eğitimi Sunusu

14 Aralık 2016
682 views
Sınıf Yönetimi Slayt

Sınıf Yönetimi Slayt

13 Aralık 2016
489 views