İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Boyama Sayfası

Nedir 11 Aralık 2016
364 views

Boyama Sayfası

Çocukların gelişiminde birçok farklı faktör rol oynar. Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişiminin yanı sıra, zekâ gelişimi de oldukça önemlidir. Küçük yaşlarından itibaren çeşitli kitaplar okuyan, hikâyeleri anlamaya çalışan ve çeşitli boyama kitaplarında boyama yapan çocuklar, renkler, sayılar ve kelimeler gibi çeşitli kavramları yavaş yavaş bilinçaltlarına yerleştirirler. Bu tür kavramlar çocuğun zekâ gelişiminde çok önemlidirler. Çocuklar, belirli bir yaşa gelene kadar ufak tefek oyunlarla, minik bulmacalarla ve değişik hikâyelerle çeşitli yönlerde eğitilirler. Hikâyeler bazı ahlaki değerleri aşılarken, bulmacalar onların zekâsal gelişiminde katkıda bulunur. Boyama kitapları ise, el yeteneklerini arttırır, daha hızlı yazma – çizme kabiliyetinin oluşmasını sağlar. Tabi her birey gibi çocukların da farklı şeylere yetenekleri olduğunu ve bu yetenekli oldukları alanlara yöneltilmeleri oldukça önemlidir. Bulmacalar, Hikâyeler Ve Dahası Anaokulundan itibaren çocuklara belirli bir yaşa gelene kadar çeşitli rakamları, renkleri, yönleri öğretmek için her türlü hikâye kitapları, çeşitli bulmacalar ve boyama kitapları verilir.

Çocuklar bu kitaplar yardımı ile el becerilerini geliştirdikleri gibi, aynı zamanda zekâ yönünden de gelişmeye başlarlar. Tabi ki bu materyaller çocuğu çok zorlayacak kadar zor olmamalı, çocuğun seviyesine uygun ve becerilerini geliştirebileceği materyaller olmalıdır. Aksi takdirdi çocuk çok zorlanacak ve hiçbir şey elde edemeyecektir. Bulmacalar bir dedektifin çözeceği seviyede ya da boyama kitapları ellere kramp girdirecek derece de detaylara sahip olursa, çocuk hiçbir şey kazanamaz aksine vakit kaybetmiş olur. Hikâyeler genel olarak temel ahlaki kavram üzerine ve boyama kitapları da çocukların sevdiği karakterler olursa, çocuklar hem öğrenir, hem de öğrenirken zevk alırlar ve okulu da severler. Boyama Kitapları Bir boyama kitabı, çocuğun ilgisini çekecek, ona bir şeyler öğretirken onu yormayacak ve en önemlisi de el becerisini geliştirecek şekilde dizayn edilmiş olmalıdır.

Boyama sayfasını doldurmaya başlayan çocuğa renkleri, nelerin ne renk olduğunu, boyadıkları cisimlerin ne işe yaradığını öğreten bir boyama kitabı, çocuklar için idealdir. Aynı zamanda boyama sayfasında eğer çocukların sevdiği çizgi film karakterlerinden biri var ise, yâda o gün derste adını duydukları tarihi bir kişilik boyama sayfasında ise, bu o çocuğun o boyamayı daha istekle ve öğrenerek yapmasını sağlar. Boyama kitapları, erken yaştan eğer çocuklar ile tanıştırılırsa, çocuğun el kabiliyeti çocukluktan itibaren gelişmeye başlayacağı için, bu ona ilerde yazma ve resim çizme konusunda büyük bir avantaj sağlayacaktır. Çocukların sevdikleri ve sıkılmayacakları objelerle süslenmiş boyama kitapları, çocukların sıkılmadan ve zevk alarak bir şeyler öğrenmesine katkıda bulunacaktır. Boyama kitapları sadece boyama yapıp el becerisi geliştirmek amaçlı kullanılmazlar. Boyama sayfasına sürekli olarak devam eden, boyanmak üzere hazırlanmış bir hikâyenin yerleştirilmesi, ya da her sayfada bir rakamın çocuğa boyatılması, çocuğun el becerisini geliştirirken aynı zamanda da onun yeni şeyler öğrenmesini de sağlayacaktır.

Çocuklar yaşlarının gereği olarak çevrelerindeki her şey ile etkileşime geçme, hatta onlardan etkilenmeye meyillidirler. Yani siz çocuğunuzu boyama yapmaya ya da ki bir şeyler okumaya teşvik etmediğiniz sürece, çocuğunuzun kendi kendine bunu yapması pek de beklenilen bir olay değildir. İşte bu yüzden eğer ki çocuğunuzun el becerisinin gelişmesini, ileride yazma ve resim çizme konusunda oldukça çabuk ve yetenekli olmasını istiyorsanız, onu boyama kitapları ile tanıştırmalı, boyama yağarken onun yanında olmalısınız. Erkekler ve Kızlar Çocukluğundan ölene kadar bir birey yaşarken çeşitli şeylere ilgiler duyar. İlgi duyduğu bu şeyler ise onun yaşadığı çevreye, aile yapısına ve tabi ki kişisel zevklere göre farklılıklar gösterir. Daha küçük yaşlarından çocuklar genel olarak belirli şeylere ilgi duyarlar.

Erkeklere baktığımızda bu bir futbolcu, bir süper kahraman, bir araba ya da bir bilgisayar oyunu olabilirken, kızlar da ise bu bir oyunca bebek, televizyonda gördüğü bir “peri”, ya da annesinden gördüğü yemek pişirme gibi ev işleri olabilir. İşte boyama kitaplarında da bu ilgi alanlarına bakılarak kitabın boyama sayfasının düzenlenmesi, erkekler için Örümcek Adam, SuperMan gibi hayali karakterler koyulması, kızlar için ise Barbie Bebek kullanılması, o çocuğun boyama kitabına olan ilgisini oldukça arttıracaktır. Tabi ki bazı istisnalar da söz konusudur. Bazı kız çocukları, erkek çocuklarının genel olarak daha çok sevdiği arabalar ve ya futbol gibi şeylere ilgi duyarlar. Böyle durumlar da ise çocuğun cinsiyetine göre değil, ilgi duyduğu konuya göre bu kitabın alınması gereklidir.

Tabi ki de çocuğunuzun kızlar için hazırlanmış ve genelde mavi yâda pembe olarak farklı renklerde hazırlanmış olan kitaplardan karşı cins için olanı kullanmasında bir sakınca yoktur ki aksine bu onun gelişiminde daha da olumlu bir rol oynayacaktır. Gelişim İçin Çok Önemli Çocukların gelişimini, ileride neye daha yetenekli olacağını belirlemek, küçük yaşlarda aldıkları eğitimlerden ve ailesinde, çevresinde gördüklerinden geçiyor. Eğer siz bir ressamsanız ve çocuğunuza da küçük yaştan bunu aşılayıp, anaokulunda da sık sık boyama yaptı ise, çocuğunuzun ileride başarılı bir ressam olması olağandır. İşte bu yüzden çocuğa verilecek materyalin seçimi oldukça önemlidir. Çocuğun fiziki ve zekâ gelişimini desteklerken aynı zamanda onu sıkmayan materyaller kullanmak, onun aynı zamanda okulu da sevmesine ve gelecek senelerde oldukça başarılı bir öğrenci olmasına yardımcı olacaktır.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
62 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
731 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
810 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
747 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
783 views
Değerler Eğitimi Sunusu

Değerler Eğitimi Sunusu

14 Aralık 2016
669 views
Öğretmenler Günü Programı

Öğretmenler Günü Programı

12 Aralık 2016
369 views
2. Sınıf Türkçe

2. Sınıf Türkçe

10 Aralık 2016
363 views
Veli Toplantı Tutanağı

Veli Toplantı Tutanağı

9 Aralık 2016
417 views
Öğrenci Tanıma Formu

Öğrenci Tanıma Formu

8 Aralık 2016
510 views
Bunlar da var!
Halil Cibran Kimdir?

Halil Cibran Kimdir?

3 Ocak 2016
2.072 views
DOğRUSAL DENKLEMLER SUNUSUNU INDIR

DOğRUSAL DENKLEMLER SUNUSUNU INDIR

29 Mart 2011
308 views
BABALAR GÜNÜ ÖZEL SUNUSU BABA VE KIZI

BABALAR GÜNÜ ÖZEL SUNUSU BABA VE KIZI

18 Eylül 2011
471 views
FııLDE ÇATI sunusu

FııLDE ÇATI sunusu

14 Nisan 2010
415 views
Doğal Süreçler Slaytı

Doğal Süreçler Slaytı

12 Nisan 2012
319 views
SIFAT (ÖN AD) SLAYTI

SIFAT (ÖN AD) SLAYTI

1 Aralık 2013
351 views
ılahi Kitaplar

ılahi Kitaplar

16 Nisan 2010
419 views
Kareköklü Sayılar Sunusu

Kareköklü Sayılar Sunusu

17 Aralık 2013
440 views
ıSTANBUL UN TRAMVAYLI YILLARI SUNUMU

ıSTANBUL UN TRAMVAYLI YILLARI SUNUMU

4 Nisan 2012
333 views