Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Çanakkale Savaşı Slayt

Bilgi ıçerikli Sunular, Tarih Dersi Sunuları 15 Aralık 2016
582 views

Çanakkale Savaşı Slayt

Gençler ya da yetişkinler olarak tarihimizi ne kadar iyi biliyoruz. Aslında yeteri kadar okumuyor ya da araştırma yapmıyoruz. Biliyorsunuz ki yıllar önce bir destan yazıldı. Bir Osmanlı Zaferi olarak adlandırılan Çanakkale Zaferi, öyle kolay kolay yazılan bir destan değil. Çok büyük kayıplar verilirken, o anlar çok acı ve üzüntü dolu olarak gerçekleşti. Genel olarak, Çanakkale savaşı slayt olarak ulaşabileceğiniz bilgiler arasında bunların her biri yer almaktadır. Yiyecek yemekleri ya da içecek suları yok denecek kadar azdı. Aza tamah ettiler ve 15 yaşında ki gençler ile birlikte bu destan tarihe geçti. Peki, yemek listelerinde neler vardı? Günümüzde rahat evlerimizde yediğimiz bir tabaklar dolusu yemeklerle yazılmadı elbette ki bu destan. Bu destan yokluk ve zorluk içinde yazılan en değerleri zaferlerimiz arasında. 43. Alay yemek listesinde yer alan bilgiler

• Bir 15 Haziran sabahıydı. Askerlerimiz için; sabah sadece üzüm hoşafı verildi. Bunun yanı sıra öğlen hiçbir şey yemeyen ve içmeyen askerlerimiz akşam sadece yağlı buğday çorbası ve ekmek ile yetindi

• Yine ertesi gün sabah hiçbir şey yemeden bu savaşa devam ettiler. Öğlen; yok ve akşam ise sadece üzüm hoşafı ve ekmek

• 17 Haziran günü, sabah üzüm hoşafı; öğle yok; akşam üzüm hoşafı ve ekmek

• 18 Haziran; sabah sadece yarım ekmek, öğen; yok ve akşam şekersiz üzüm hoşafı verilmişti

• 19 Haziran günü ise ekmek iştikakı daha da indirilmiş olup 500 grama tekabül etmekteydi.

Gelibolu yarım adasında, Kara harekâtında işte bunlarla kazanıldı bu zafer. Genç askerlerimiz, genç kardeşlerimiz bu yemek listesi ile savaşmaya ve kayıp vermeye devam ettiler. Tarihin en kanlı bölümü Birinci Dünya Savaşı kapsamında, tarihte yer alan bölümlerin en kanlısı olarak bilinir Çanakkale. Türk milletinin sayısız zaferlerinden birisi olan, şan ve şerefle doldurulmuş olan tarihin, en dolu, en güzel ve en parlak sayfasıdır aslında Çanakkale. Bildiğiniz üzere 1912 yılı yakınlarında, Osmanlı Devleti son topraklarını da İtalya’ ya yaptırmıştı. Bu kaptırılan topraklar ise Afrika toprakları olarak bilinmektedir. Yine 1912- 1913 yılları arasında, Balkan Hezimeti altında kalan; 500 yıllık bir süreç ile Rumeli kaybı yaşanması ile İstanbul boğazı da elbette ki tehlike altındaydı. Türk hâkimiyeti adeta silinip süpürülmüştü.

Bulgar orduları İstanbul’u zorlarken, devlet adamları da siyasi açıdan yalnızlık, içerisindeydi. Yaşanan olayların sonrasında, Osmanlı Devleti’nin kaderinin acilen belirlenmesi gerekiyordu. Elbette ki 2 Ağustos 1914 tarihinde de ‘’ üçlü İttifak’’ kurularak, Bu zaferi ortaya koyan kuvvet gözler önüne geldi. Şüphesiz ki 1914 yazında, hakkında yersiz ve yanlış eleştirilen koyulan TÜRK ORDUSU idi. Peki, bu kanlı zaferin, Çanakkale savaşı slayt oluşturulabilecek nedenleri ve sonuçları nelerdi biliyor musunuz? Çanakkale savaşı nedenleri İlk olarak; 1911-1912 yılları arasında, Osmanlı Devleti’ nin yukarıda da bahsettiğimiz gibi son Afrika topraklarını bırakmak zorunda kalması; Balkan hezimetinden dolayısı ile de 500 yıllık Türk hâkimiyetinin yok edilmesi olarak belirlenmiştir. Bundan kaynaklı olarak, kaybedilen toprakların elbette ki geri alınması üzerine ilk nedenler sayılabilmektedir.

Fransa ve İngiltere’nin; İstanbul’ u tamamen ele almak istemesi üzerine, yine Çanakkale’ nin İstanbul’a giden bir yol olması üzerine, İstanbul’un da zorlanmasından dolayı, Boğazların güvenliği tehlike altındaydı. Ekonomi dolayışında sıkıntı çeken Rusya’ ya gerekli yardımı yapabilmek ve bunun yanı sıra Anadolu’ da yer alan petrol yataklarını da elde tutabilmek başlıca nedenler arasındadır. Bildiğiniz üzere Osmanlı Devleti Balkan Savaşları’n da yer almaktaydı. Yine Devletimize ikinci bir hamle yapmak ve devleti tamamen çökertmek istenmesi de başlıca nedenler arasında. Bunu gerçekleştirdikten sonra da Avrupa’ ya daha kolay açılmak mümkün olurken, nasıl amaç bunu gerçekleştirebilmekti. Elbette ki yine Alman gemilerinin, Rus limanlarını Türk bayrağı altında bombalaması da yer alıyordu. Fransız ve İngiliz donanmalarından kaçarak Akdeniz’ de gerçekleştirilmiştir.

Tabi ki Osmanlı Devleti ‘ de Almanya’ nın savaşı kazanacağına inanması ve bunun yanı sır yukarıda yer alan sebeplerden dolayı savaşa girmek zorunda olduğu bilinenler arasında. Sonuçları nelerdir? Yine sizlerin Çanakkale savaşı slayt şeklinde kullanabileceğiniz bilgiler arasında sonuçlar da olabilir. Sonuçlara da kısaca göz atmak gerekirse, aşağıda yer alan maddelere yer vermek mümkün olacaktır. • Osmanlı Devleti’ nin sürekli kaybolmakta olan imajı kısmen de olsun düzelmiştir

• Çarlık Rusya için yardım yapılamamış ve bunun yanı sıra Sovyetler birliği kurulduğu alınan bilgiler arasında

• İtilaf Devletlerinde ortalama 250 bin ölü olurken, yine bu savaş için maalesef yaklaşık olarak 253.000 Türk Askeri şehit edilmiştir.

• Bu savaşın yine bir sonucu olarak, yeni bir devlet oluşumu meydana gelmiştir

• Bu çarpışmanın oldukça şiddetli ve ağır olduğunu ise, savaşa katılan askerlerden yola çıkarak ortaya koymak mümkündür.

Bu bilgiler arasında ise; o Savaşa katılan askerler olarak; İngiltere 400.000 o Osmanlı Devleti, 500.000 o Anzak ve Fransa; 125.000 Yukarıda yer alan sayılar, bu savaş için ortaya koyulan birlikler ve askerlerdir. Ortalama olarak verilen değerler savaşa katılan askerleri ifade etmektedir. Bu bilgilerden yola çıkaraktan ne kadar ağır ve şiddetli bir savaş olduğu, Osmanlı’ nın ne şartlar altında bu zaferi yazdığı gözler önündedir. Web sitemiz, sizlere bilgi vermek amacı ile kurulmuş olup, pek çok farklı konuda yazılar bulabilmek mümkündür.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Tarih Dersi Sunuları

Tarih Dersi Sunuları

20 Mart 2017
301 views
Tarih Dersi Sunuları

Tarih Dersi Sunuları

11 Mart 2017
260 views
Tarih Dersi Sunuları

Tarih Dersi Sunuları

26 Şubat 2017
506 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
730 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
732 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
811 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
747 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
694 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
517 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
784 views
Bunlar da var!
HÜCRE slayt

HÜCRE slayt

27 Nisan 2012
392 views
KÜRESEL ISINMA slaytı

KÜRESEL ISINMA slaytı

29 Mart 2011
377 views
Ağırlık Bir kuvvettir

Ağırlık Bir kuvvettir

2 Mayıs 2012
343 views
Present Perfect Tense

Present Perfect Tense

9 Ocak 2012
343 views
TÜRKLERıN ıSLAMıYETı KABULU SLAYT

TÜRKLERıN ıSLAMıYETı KABULU SLAYT

6 Şubat 2014
572 views
7.SINIF ÜSLÜ NıCELıKLER SUNUSU

7.SINIF ÜSLÜ NıCELıKLER SUNUSU

29 Mayıs 2011
314 views
TÜRK HARF DEVRıMı SLAYTI

TÜRK HARF DEVRıMı SLAYTI

17 Ekim 2012
360 views
edatlar&bağlaçlar

edatlar&bağlaçlar

24 Mart 2011
308 views
Türküler Dolusu Slaytı

Türküler Dolusu Slaytı

4 Ocak 2013
431 views