Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Coğrafya Dersi Sunuları

Cografya Dersi Sunuları 9 Mart 2017
213 views

Coğrafya Dersi Sunuları

Sizlere coğrafya dersi sunuları ile ilgili bilgileri bu siteden yardım olarak yazabilirsiniz. Coğrafya dersiniz için sunum hazırlamak istiyorsanız sizi bu siteye bekliyoruz. Coğrafya dersi sunuları için dünyanın iklimleri adlı konudan bahsetmeye başlayalım. Ekvator ikliminin çevresi yalnızca kuzey ve güneyin aralarında görülmektedir. Ortalama yıllık sıcaklığı yirmi beş derecedir. Yağış miktarı ise yıllık olarak iki bin metreden fazla olmaktadır. Yağış olan yerlerin bitki örtüsünün ormanları hep geniş ve yapraklı olmaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Sizlere muson ikliminden bahsetmek gerekirse ilk önce özelliklerinden başlayalım. Muson ikliminin tropikal ikliminin özellikleri doğu Asya da etkili olmaktadır. Bununla birlikte aralıksız yağmurlar ve güçlü rüzgarlarda muson ikliminin özelliklerindendir. Bunu sakın unutmayınız.

Muson ikliminde rüzgarlarda çok artış olur. Hindistan, Japonya, Meksika ve Pakistan ülkeleri muson iklimini yaşarlar. Bu ülkelerdeki sıcaklık ortalaması düşük olmaktadır. Muson ikliminden bahsettik şimdide Akdeniz ikliminden bahsedelim. Yazları sıcak olmakta ve aynı zaman da kurak bir hava olmaktadır. Akdeniz ikliminde kışları ise hem yağışlı hem de ılık bir hava olmaktadır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Coğrafya Dersi Sunuları,Ayrıca Akdeniz ikliminin bitki örtüsü ormanları kızıl çam ile kaplıdır. Özellikle makineler yaz aylarında kuraklığa dayanmaktadır. Bununla birlikte de zeytin, defne ve koca yemiş ağaçlarından oluşan bir bitkidir. Coğrafya dersi sunuları ile ilgili her coğrafya konularını buradan bulup derslerine yardım alırsınız.

Sıra geldi okyanusal iklimi anlatmaya ve bu iklim Avrupa nın batısı ile Asya nın da doğusunda yer almaktadır. Okyanusal iklim daha çok batının kıyılarında bulunmaktadır. Bu yüzden de yaz aylarında çok fazla sıcak olup kış aylarında da çok soğuk havalar yaşanmaz. Step iklimine gelelim. Step iklimi daha çok karaların içlerinde bulunur. Aynı zaman da çok sıcak olmaktadır. Step ikliminin bitki örtüsü ise bozkırdır. Bu iklimin özellikleri karasal iklim ile benzerdir. Bu iklimi yaşayan yerlerde soğuk havalar erken gelmekle birlikte yaz da erken gelmektedir. Step iklimi hem ilkbaharda hem de yaz aylarında bozkırlar görülmektedir.

Karasal iklimde kıtalar ın hep ortalarında yer almaktadır. Denizler bu iklimde daha uzak kalır. Bu iklimi yaşayan yerlerde rüzgarlar daha sık yaşanır. Kış mevsimleri de çok sert ve çok soğuk geçmektedir. Bundan dolayı da kış aylarında hep kar görülür. Çöl ikliminde ise yağışlar neredeyse yoktur. Nem bile çok yetersizdir. Gün boyu aynı şiddetle sıcaklık devam etmektedir. Çöl ikliminde sıcaklık çok yüksek boyutta görülmektedir. Yağış çok az olduğundan dolayı da nem oranı da çok azdır. Son olarak kutup ikliminden bahsedelim. Kutup iklimi en soğuk yeridir. Sürekli karlar yaşanır ve hatta buzlar ile de kaplı olmaktadır. Kutup iklimleri sürekli buzullarla kaplı olan bir iklim tipi olmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Küresel Isınma slaytı indir

Küresel Isınma slaytı indir

18 Nisan 2015
646 views
NÜFUS SLAYTI

NÜFUS SLAYTI

12 Şubat 2014
746 views
TÜRKıYENıN ıKLıMı SLAYTI

TÜRKıYENıN ıKLıMı SLAYTI

6 Şubat 2014
383 views
EROZYON SLAYTI

EROZYON SLAYTI

6 Şubat 2014
482 views
TÜRKıYE NıN ÇOğRAFı KONUMU SLAYTI

TÜRKıYE NıN ÇOğRAFı KONUMU SLAYTI

6 Şubat 2014
396 views
HEYELAN SLAYTI

HEYELAN SLAYTI

6 Şubat 2014
587 views
Bunlar da var!
KENDıMı TANIYORUM SUNUSU ıNDıR

KENDıMı TANIYORUM SUNUSU ıNDıR

4 Şubat 2013
326 views
terimler slayt

terimler slayt

15 Nisan 2010
318 views
SıNDıRıM SıSTEMı SUNUSU

SıNDıRıM SıSTEMı SUNUSU

9 Nisan 2011
335 views
TÜRKıYE VE ÖZELLıKLERı SUNUSU

TÜRKıYE VE ÖZELLıKLERı SUNUSU

10 Ocak 2013
399 views
MATEMATıK 7. SINIF ORAN ORANTI SLAYTI

MATEMATıK 7. SINIF ORAN ORANTI SLAYTI

31 Aralık 2012
327 views
OSMANLI TARıHı

OSMANLI TARıHı

30 Nisan 2013
337 views
Mezapotamya Slaytı

Mezapotamya Slaytı

21 Nisan 2010
463 views
ıSLAMıYETıN YAYILIşI SUNUSU

ıSLAMıYETıN YAYILIşI SUNUSU

12 Ocak 2013
329 views
Cümlede anlam sunusu

Cümlede anlam sunusu

30 Mart 2011
347 views