Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Değerler Eğitimi Nedir

Bilgi ıçerikli Sunular, Nedir 24 Aralık 2016
732 views

Değerler Eğitimi Nedir

 

Günümüz şartlarında bir çocuk yetiştirmek elbette ki oldukça zor bir durum. Anne ve babalara düşen oldukça fazla görev olurken, okullarda verilen değerler eğitimi nedir de ele alınarak, bu eğitimlerin ne kadar yeterli olduğu araştırılmalıdır. Bu konuda okullarda rehberlik edebilecek kapasiteye sahip öğretmen olup olmadığı da elbette ki dikkat edilecek hususlar arasında. Genel olarak bu konuda verilen eğitimin sadece okullarda olması gerektiğini düşünen aileler bulunmaktadır. Şöyle bir durum var ki, eğer ki bu değerlerin sadece okullarda eğitimin verilmesini düşünüyorsanız, evde sağlamakta olduğunuz her hangi bir davranış arasında değişiklikler olacaktır. Bu durumda da öğrenci, maalesef okul ile ev arasında bir ikilemde kalarak, hangi tarafı seçmesi gerektiğine karar vermek zorunda kalacaktır. Elbette ki bu eğitimler onlar için sıkıcı ve eğlencesiz gelebilmesinden dolayı, evde TV karşısında vakit geçirmek, sosyal medya ile vakit geçirmek ya da bunun yanı sura diğer teknolojik aletler ile tüm zamanını öldürmeyi tercih edecektir. Bunun için bu eğitimlerin yine elbette ki bir sınır çerçevesi içerisinde, bazı eğitimler alınarak, anne ve baba tarafından çocuklara aşılanması gerekmektedir.

Değerlerimizi öğretelim Çocuklarımızın ileriki yıllarda daha iyi bir yaşantıya sahip olabilmesi, değer olgularını tam olarak kavrayabilmesi, en azından sevgi, hoşgörü ve misafirperver bir karaktere sahip olabilmesi için onlara bazı değerlerimiz öğretmemiz gerekiyor. Yine bunu yanı sıra; kesin olarak göz ardı etmemiz gereken değerlerimizden bazıları şunlar olmaktadır.

• Sevgi

• Saygı

• Hoşgörü

• Dürüstlük

• Merhamet

• Sorumluluk

• Yardımlaşma

• Paylaşma

• Vatanseverik

• Misafirperverlik

• Alçak gönüllü olma

Tüm bu olguların, çocuklarımıza zamanı geldiğinde kavrayabilmesi için bazı yaklaşımlarda bulunmamız gerçekten önemlidir. Eğer ki bu konuda yeteri kadar bilgi ve tecrübemiz yok ise uzmanlardan destek almamız kesin olarak şarttır denilebilir. Her ne kadar okullarda bazı derslerde bu konular ele alınsa da, yine bu konular için rehberlik eden kişinin duygu ve düşünceleri, tarafsız olması ve bu olguları çocuklarımıza doğru bir şekilde yansıtıyor olması da dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Bunları da göz ardı etmeden, değerler eğitimi nedir programı kapsamında tüm konulara el atmak, çocuklarımız için iyi bir gelecek temeli atmamız sizlerin ailesi, çocukların geleceği ve onların ailesi için büyük bir önem arz etmektedir. Nasıl bir çocuk yetiştiriyoruz? Aslında günümüz anne ve babaların, kendilerince doğru fakat genel olarak etik olmayan davranışları bulunmaktadır. Pek çok kişi de bulunan bir söz vardır ki; ‘’ ben görmedim çocuklarım görsün, ben yapmadım çocuklarım yapsın’’ Elbette ki bu kapsamda ‘’ yapsın ‘’ dedikleriniz arasında, paylaşma, yardımlaşma, sevgi ve hoşgörü gibi temeller yatıyorsa tabi ki doğru bir yoldasınız. Fakat sizin yapmadıklarınız ve çocuklarınızın yapması gerektiğini düşündükleriniz arasında, saygısızlık, amaçsızca davranma, kafasına göre davranma, tüm vaktini değersiz olarak teknolojik ürünler ile geçirme, arkadaşları ile uygun olmayan ortamlarda vakit geçirme ya da kendine zarar verebilecek her hangi bir olay var ise, gerçekten yanlış bir olgudur.

Her ne kadar bunun bilincinde de olsanız, çocuklarınızın seviyorsunuz ve onların isteklerini geri çevirmeyip onları mutlu etmek istiyorsunuz. Fakat anlık mutluluklar onların ileriye dönük planları olduğunda, zarar görmüş olmalarını sağlayacaktır. Bunun için, zamanında yapılan bazı kısıtlamalar çocuklarınızın bazı davranışlarını olumlu yönde etkileyecektir. Kısıtlamanın sınırını ayarlayın Elbette ki çocuklarınızın her istediğini yapın demiyor hiçbir uzman. Fakat elbette ki çok aşırı kısıtlama ve baskı onlarda oluşan özgüven eksikliğinden dolay ileriki yaşamlarında zorluk yaşamalarına neden oluyor. Bunun için, çocuklarınızın da fikirlerine özen göstermeniz gerekiyor. Tabi ki bunların sınırı da daha doğru çizilebilmesi adına, değerler eğitimi nedir programı, uzman bir kişi tarafından hazırlanması gerekiyor. Çok aşırı ve baskı ile büyütülen çocuklarda, ilerleyen yaşlarda aileden uzak kalmaları durumunda, büyük bir boşluk ve rahatlığa düşmelerine neden olurken, geri dönüşü olmayan hatalar yapmalarını ön plana çıkarmaktadır. Bundan dolayı bunun sınırını iyi çizmeniz tavsiyeler arasında yer alıyor. Şiddete eğilimi var mı? Aslında ‘’ çocuktur, şiddetten ne anlar’’ dediğinizi duyar gibiyim. Fakat hiçte öyle olmuyor.

Maalesef günümüz TV programları, her ne kadar yaş gruplarını filmler, diziler başlamadan önce kullanıcı kitlelerine sunsa da, bunları hiç önemsemiyor ve çocuklarımız yanlarımızda iken her filmi, programı izlemeye devam ediyor. Böylelikle çocuklarımızda bunlardan etkilenerek, amaçsızca ve düşüncesize şiddet eğilimi yaşıyorlar. Bazı anne ve babalar hatta bunlardan hoşnut olurken, onların yaptıkları hareketlerden güzel şeyler çıkarmaktadır. Amaç, onların sevgi ve saygı çerçevesinde yetiştirilmesi olurken, şiddet eğilimli hareketlerinin en az seviyede tutulması olurken, maalesef yanlış bir davranış şekli ile yaklaşım gerçekleştiriliyor. Programın amaçları nelerdir? Çocuklarınıza daha iyi bir gelecek sunmak, onları hoşgörülü ve sağlam bir karaktere sahip olarak yetiştirmek için değerler eğitimi nedir programı oldukça önemlidir. Genel olarak bu programın amaçları ve hedefleri arasında yer alan bilgiler ise aşağıda ki gibidir.

• Yetiştirilen bireylerde karakterlerin oturması ve daha iyi bir karaktere sahip olmaları hedeflenmektedir

• Temel değerlerin en iyi şekilde pekiştirilmesi yine asıl amaçlar arasında

• Elbette ki kendilerini; topluma yararlı bir şekilde yetiştirmek ve genel olarak, sosyal, bilişsel ve psikolojik açıdan gelişimlerine uygun bir kazanım sağlamak da asıl amaçlar kapsamındadır

• Okul ve aile içerisinde verilen eğitimlerde ise bir uyum sağlamak yine bu program kazanımları arasında

• Kazanılan değerlerin ise doğru ifade edilmesi, davranışlar ile sabit kalması, çocuklarınıza verilen fırsatlar arsında.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Hayatı

12 Eylül 2017
63 views
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
62 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
730 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
810 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
747 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
694 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
517 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
784 views
Çanakkale Savaşı Slayt

Çanakkale Savaşı Slayt

15 Aralık 2016
581 views
Değerler Eğitimi Sunusu

Değerler Eğitimi Sunusu

14 Aralık 2016
669 views
Bunlar da var!
TÜRKıYE TARıHı SLAYTI

TÜRKıYE TARıHı SLAYTI

15 Nisan 2010
345 views
IşIK ÇEşıTLERı SLAYTI

IşIK ÇEşıTLERı SLAYTI

5 Ocak 2013
309 views
çöle inen nur sunusu

çöle inen nur sunusu

21 Ocak 2012
358 views
Dominican Republic Sunusu

Dominican Republic Sunusu

9 Ocak 2014
608 views
DÜNYA GÜNEş AY

DÜNYA GÜNEş AY

2 Mayıs 2012
314 views
TERKıP(SENTEZ) SUNUSU ıNDıR

TERKıP(SENTEZ) SUNUSU ıNDıR

6 Şubat 2013
349 views
Açılar Konulu Sunu Slaytı

Açılar Konulu Sunu Slaytı

24 Mart 2011
347 views