4. Sınıf Hауаt Bilgiѕi

Kıvanç Tatlıtuğ

Gülben Ergen

FATİH PORTAKAL

Değerler Eğitimi Sunusu

Değerler Eğitimi Sunusu

Elbette ki bir toplumu oluşturan ve bu oluşurken bu yapı taşlarını meydana getiren bireyler; yaşamları boyunca bazı davranmışlarını sorgulaması gerekmektedir. Genel olarak, insanları, çocukları ve tüm yetişkinleri olumlu olarak desteklemek ve daha yaşanabilir gelecek sunmak adına, bazı evrensel değerler bulunmaktadır. İşte genel olarak değerler eğitimi sunusu kapsamında sunulan bilgiler, bu değerlerin, çocuklarımıza aşılanması, onlara bazı değerler hakkında bilgi verilmesi, onların hayatının daha olumlu yönde ilerlemesi adına bilgileri kapsamaktadır. Değerler eğitimi neden önemlidir? İlk olarak, bir çocuk ya da yetişme çağında ki bir bireyin değerler eğitimine neden önem verilmesi gerekiyor onlardan bahsedelim. Bizler yetişkinler olarak aslında şuan ki devirde çocuklarımıza ne kadar önem ya da değer veriliyoruz. İlk olarak, onların nasıl bir yetişim sağlamasına destek oluyoruz bu konuya değinelim. Elbette ki günümüz TV programları her ne kadar bazı bilgileri bizlere sunsa da, yine birçok kanalda şiddet içerikli görseller bulunmaktadır.

Her şeyi biliyoruz fakat çocuklarımızın yanında maalesef bu programları da izlemeden edemiyoruz öyle değil mi? Bu durumda yetiştirmeye çalıştığımız bir çocuk nasıl barışçı olabilir ki? Henüz karşılaştığı durumun tam olarak ne anlama geldiğini bilmeden, elinde bir eşya, oyuncak ile sizlere nasıl da farklı hareketler sergiliyor öyle değil mi? İşte değerler eğitimi sunusu alanında sunulan bilgiler bu yönde gerçekten sizlerin bilmesi gerekenler arasında. Anne ve babalara düşen görevler Zaten bilmeniz gerekiyor ki, eğitim programlarında, okullarda ve ders kitaplarında bu konuya ilişkin pek çok farklı ünite bulanmaktadır. Fakat çocukların ilk öğretmenleri sizler olmanızdan dolayı, kendinize düşen değerleri korumanız ve en iyi şekilde bunları çocuklarınıza aşılamanız gerekmektedir. Sizler ne yaparsanız, çocuklarınız bunu örnek olarak hayatlarını şekillendireceklerdir.

Kitap okuyan bir anne babadan elbette ki çok bilgili bir kişi meydana çıkmasa da, en azından şiddete eğilimli bir çocuğun da yetişmesi mümkün olmaz öyle değil mi? Çocuklarınızın sosyal gelişim eksikliklerini tamamlamanız gerçekten önemlidir. Örnek olarak; yine değerler eğitimi sunusu bilgileri arasında yer alan; her hangi bir duruma karşı nasıl bir tavır sergileyeceklerini bilmemek onları yanlışa sürükleyebilir. Bunun yanı sıra olumlu ya da olumsuz olarak her hangi bir davranış için gerekli deneyime sahip olmamaları da onlar için kötü bir durumdur. İlk olarak bir uzmandan destek alarak; aşağıda yer alan soruların da cevaplandırılması sureyi ile bir değerler eğitimi programı hazırlanması gerekmektedir.

• Değerler eğitimi programının içeriğinde neler var?

• Öğretilecek değerlerin, öğretim şekilleri nasıl olmalı?

• Öğretim programlarının ve ailenin bu kapsamda rolü nedir?

• Okullarda uygulanan bu değer eğitimi nasıl olmalıdır?

Sorumluluk sahibi olmalarını sağlamalıyız? Pek çoğumuz maalesef çocuklarımız için kendi kararlarımızı veriyor ve onları uygulatıyoruz. Sizlerce bu doğru bir davranış mı? Eğer ki sizler sorgusuz sualsiz çocuklarınızı yönlendiriyorsanız, onlar nasıl sorumluluk sahibi olacaklar öyle değil mi? Örnek olarak yine; aşırı baskı ve müdahale eden aileler bulunuyor Her ne kadar çocuklarımızı başıboş ve serbest bırakmamız ne kadar yanlış ise; onlara çok baskı uygulamakta bir o kadar yanlıştır. Eğer ki durum bu olursa, özgüven eksiklikleri ortaya çıkacak ve ilerleyen dönemlerde kendi kararlarını kendileri verirken korku, endişe içerisinde olacaklardır. Mücadele etmesini bilmeleri gerekiyor Yine değerler eğitimi konusunda oldukça dikkat edilir bir başlık aslında. Elbette ki bizler onların her zaman mutlu olmalarını istesekte, her istediklerini istedikleri zaman yaparsak eğer, mücadele etmesini nasıl öğrenecekler. Her şeye hazır alıştıkları durumda, ilerde yokluk olması durumunda bununla nasıl baş edecekler? İyisiyle kötüsüyle hayatı tanımaları gerçekten önemlidir.

Çocuklarımızı yetiştirirken, özellikle bu devirde oldukça dikkatli olmalıyız ve eğer ki bu konularda yeteri kadar bilgi sahibi değilsek, kesin olarak bir uzman ile görüşmek, uygun bir değer eğitimi programı oluşturmak gerekmektedir. Çünkü bazı okullarda bu eğitimler yeterli olmamaktadır. Bunun yanı sıra sadece okullarda verilen eğitimler, evlerde uygulanmaz ise eğer, çocuklar bir seçim yapmak zorunda kalacaklardır. Eğer ki evde yanlış bir olguyu tercih ederlerse, okulda da verilen eğitimlere hiçbir bakış açısı sağlamayarak, ilgi alanlarına girmeyecektir. Böylelikle de aşağıda ki etkiler kendini gösterecektir.

• Şiddet eğitimlerinde yükselme

• Anne ve babaya karşı gelme durumu

• İş ahlakının oluşmaması

• Kişisel sorumluluk bilincinin oluşmaması

• Kendine zarar verebilecek olan davranış ve tutumlar Yukarıda ki etkilerin bir çocuk için oluşması kesin olarak tehlikeli ve istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır.

Bunun için doğru bir değerler eğitimi sunusu hazırlanması, çocuklarınıza bunlar aşılanmalı ve ileride gerçekten iyi bir yetişkin, güzel bir gelecek sahibi olması adına destek verilmelidir. Peki, programların amaçlarında neler yer alıyor? Değerler eğitimi programı amacı Bireylerin daha iyi bir karaktere sahip olması hedeflenmektedir. Teme değerler pekiştirilerek, ileriye dönük bir çalışma yapılması temel amaçlardandır. Yine topluma yararlı bireyler yetiştirmek üzere, psikolojik, sosyal ve bilişsel olarak gelişim sağlamak üzere, kazanımlar bu programın amaçları arasında. Kazanılan değerlerin ise yine davranışlar ile birlikte ifade edilmesi oldukça önemli olurken, bu fırsatın çocuklarımıza verilmesi de oldukça önemlidir. Karakter gelişimi, zihinsel ve bireysel gelişim için, okul e aile arasında olan uyumu sağlayabilmek üzere, bu program amaçları oldukça önemlidir. Yine web adresimiz üzerinden pek çok farklı konu ele alınmakta olup, sizleri bilgilendirmek adına çalışmalar paylaşılmaktadır. Bu bilgilere göz atarak, fikir sahibi olabilir, daha değerli bireyler yetiştirmek üzere ailenize destek olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

14 Eylül 2017
63 views
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Hayatı

12 Eylül 2017
72 views
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
66 views
Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular

30 Mart 2017
226 views
Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular

18 Mart 2017
260 views
Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular

3 Mart 2017
559 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
743 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
743 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
819 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
771 views
Bunlar da var!
MAVı YOLCULUK HAYALı SUNUSU

MAVı YOLCULUK HAYALı SUNUSU

20 Eylül 2011
318 views
Susuzluk SLAYTI

Susuzluk SLAYTI

16 Nisan 2010
378 views
12.SINIF PARALEL DOGRU VE DÜZLEM SUNUSU

12.SINIF PARALEL DOGRU VE DÜZLEM SUNUSU

30 Mayıs 2011
417 views
Reform sunusu

Reform sunusu

31 Mart 2011
358 views
Toprak ve Toprak Erozyonu Sunusu

Toprak ve Toprak Erozyonu Sunusu

27 Aralık 2012
380 views
Işık ve ses sunusu

Işık ve ses sunusu

26 Nisan 2011
400 views
Trablusgarp savaşı slaytı

Trablusgarp savaşı slaytı

25 Mart 2011
536 views