Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Doğru Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır

Doğru Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

İnsanın hayatında dönüm noktaları vardır. Bu dönüm noktalarında verdiği kararlar hayatını etkiler ve hayatının yönünü değiştirir. Eğer bu zamanlarda doğru karar verilmezse insanın hayatı tamamen değişebilir hatta sonradan telafisi zor durumlar ortaya çıkabilir. Bu dönüm noktalarından biri de üniversite tercihleridir. Üniversite tercihleriyle mesleğinizi seçmiş olursunuz. Bu nedenle bir ömür boyu yapacağınız mesleği doğru seçmek çok önemlidir. Peki üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmelisiniz ? Ya da mesleğinizi nasıl seçmelisiniz ?

Kendinize Hedef Belirleyin:

Uzun yıllar boyunca emek verdiğiniz üniversite sınavının sonucunu aldınız. Kiminiz çok başarılı oldu kiminiz istediği puanı aldı kiminizse istediği başarıyı yakalayamadı. İstediği başarıyı yakalayamayan arkadaşlar için yolun sonu değil. Bir sene daha disiplinli ve eksiklerini kapatarak ders çalışırlarsa bu kez istedikleri puanı almaları imkansız değil. Burada yapılacak hata sırf puanınız yetiyor diye herhangi bir üniversite bölümünü tercih ederseniz ileride istemediğiniz ya da sevmediğiniz bir meslekte çalışabilirsiniz. İstediği puanı alan arkadaşlar ise ilk etapta hayatları boyunca yapabilecekleri, zevk duyabilecekleri meslekleri belirlemelidir. Çünkü sırf popüler bir meslek diye ya da iyi para kazandırıyor diye kendilerine uygun olmayan meslekleri seçenler ileride pişman olabilir ve bunun dönüşü olmaz. Bu nedenle kendi tercihlerinize uygun meslekleri seçmeye dikkat ediniz. Yalnız bunu yaparken de gerçeklikten uzaklaşmayarak iyice araştırma yapınız ve ona göre kendinize hedef koyunuz. Doğru üniversite tercihi nasıl yapılır, Özellikle üniversite bölümünüzün imkanlarını, hangi alanlarda çalışabileceğinizi, kamu ya da özel iş imkanlarını, maaşınızı, çalışma saatlerinizi araştırınız. Hatta mümkünse bu meslekte çalışan ya da çalışmış kişilerle de görüşerek meslek hakkında daha geniş bilgi alınız. Bu bilgiler sonucunda hem kendi tercihlerinizi hem de iş bulma olanaklarını düşünerek kendiniz için en uygun hedefi belirleyiniz.

Araştırma Yaparak Bölümünüzü ve Üniversitenizi Belirleyin:

Üniversite bölümünü belirledikten sonra, bölümünüzün hangi üniversitelerde olduğunu bulunuz. Bu konuda üniversitelerin sitelerinden ya da ÖSYM kılavuzundan yararlanabilirsiniz. Tercih yapacağınız zaman bölümünüzün bulunduğu üniversitelerin geçmiş yıllarda aldığı puanlara ve kontenjanlara mutlaka bakınız. Gene bu bilgileri ÖSYM kılavuzunda bulabilirsiniz. Üniversite tercihi yaparken istediğiniz bölümü ve üniversiteyi en başa yazmayı unutmayınız. Tabi bunu yaparken kendi puanınızı da göz önüne alarak puanınıza uyan üniversiteleri yazınız. Olabildiğince puanınızı aşan üniversite tercihi yapmamaya çalışınız. Çünkü genellikle üniversite puanları ya da kontenjanları çok değişmez ama eğer çok istediğiniz bir üniversite ve bölüm varsa ve sizin puanınızdan 2-3 puan fazlaysa bir iki tercih yapabilirsiniz. Ama diğer tercihleri gene puanınıza uygun üniversitelerden yapınız. Hatta puanınız dan 4-5 puan düşük üniversite tercihi yaparsanız üniversiteye girmenizi kolaylaşır.

Doğru Üniversite tercihi nasıl yapılır, dikkat edeceğiniz bir hususta eğer üniversiteniz şehir dışındaysa bu şehre gidip gidemeyeceğinizdir. Bu nedenle buraları tercih etmeden önce muhakkak bu konuyu ailenize danışınız. Çünkü eğer tercih yaparak şehir dışındaki üniversiteye yerleştirilir ve gidemezseniz bir sonraki sınavda puanınız düşer. Bu nedenle mutlaka dikkatli olunuz. Bu durum gene sevmediğiniz bir bölümü yazarak gitmekten vazgeçerseniz de geçerli olur. Bu nedenle mutlaka gidebileceğiniz şehirleri ve bölümleri tercihlerinize yazınız. Şehir dşındaki üniversiteleri yazmadan önce yurt imkanlarını, bursları hatta üniversiteyi de araştırmayı da unutmayınız. Eğer özel üniversite yazacaksanız gene aynı şekilde üniversiteyi ve bölümü iyice araştırınız. Bazı özel üniversiteler başarılı öğrencilere burs imkanı vermektedir. Bu bursları ve şartlarını araştırıp size uyup uymadığına bakınız. Bunun dışında gene özel üniversitenin ücretlerini ve ödeme şartlarını da öğreniniz. Çünkü aynı şekilde özel üniversiteye yerleştirilir ve gitmekten vazgeçerseniz seneye puanınız sınavda düşer. Eğer kafanız çok karışıksa ve ne olursa olsun üniversite tercihlerinin içinden çıkamıyorsanız bir rehber öğretmene danışarak yardım alabilirsiniz.

Unutmayın Üniversite tercihi çok önemlidir ve tüm hayatınızı etkiler. Bu nedenle iyice araştırmadan, düşünmeden sırf üniversite okumak için tercih yapmayın ve hayatınızın bu dönüm noktasınıda doğru tercihler yaparak geleceğinizi doğru şekillendirin.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular

18 Mart 2017
254 views
Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular

3 Mart 2017
551 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
730 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
731 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
810 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
747 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
694 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
517 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
784 views
Çanakkale Savaşı Slayt

Çanakkale Savaşı Slayt

15 Aralık 2016
581 views
Bunlar da var!
Vücudumuz Bilmecesini Çözelim

Vücudumuz Bilmecesini Çözelim

13 Nisan 2010
453 views
LABıRENT SUNUSU ıNDıR

LABıRENT SUNUSU ıNDıR

28 Mart 2013
325 views
Oran Orantı Slaytı Sunumu ındir

Oran Orantı Slaytı Sunumu ındir

24 Mart 2011
345 views
KALP KASI SLAYTI

KALP KASI SLAYTI

24 Mart 2013
361 views
7.SINIF SİNİR SİSTMİ İNDİR

7.SINIF SİNİR SİSTMİ İNDİR

25 Nisan 2015
484 views
Atatürk inkılapları sunusu

Atatürk inkılapları sunusu

15 Nisan 2010
407 views
ÜSLÜ SAYILAR SLAYTI

ÜSLÜ SAYILAR SLAYTI

4 Şubat 2014
348 views
8.SINIF KARE KÖKLÜLER SUNUSU INDIR

8.SINIF KARE KÖKLÜLER SUNUSU INDIR

6 Nisan 2012
377 views
EşLıK VE BENZERLıK SUNUSU ıNDıR

EşLıK VE BENZERLıK SUNUSU ıNDıR

1 Aralık 2012
299 views
Türk Dış Politikası Sunusu

Türk Dış Politikası Sunusu

29 Aralık 2013
344 views