İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Gecelik Takımları

Tanıtım Yazıları 31 Aralık 2015
504 views

Günlük kıyafetleri üzerinizden çıkarmış olduğunuz zaman, üzerinizde kalacak giyim türü olarak gecelikler kalacaktır. Gecelikler genel olarak iki farklı fonksiyona sahiptir. Birincisi sizin rahat uyumanız ve huzurunuzdur. İkincisi ise şık ve çekici bir görünümdür. Gece yatarken bile şık görünmek her kadının istediği bir şeydir. Ayrıca gece giyilen gecelikler sadece sizin gördüğünüz giyim türleri değildir. Özel gecelerde partnerinizin de gördüğü ve onda belirli duyguları harekete geçen giyim türlerindendir. Bu yüzden birbirinden farklı tasarımlara ve renklere sahip olan yüzlerce gecelik bulabilirsiniz. Siyah, fuşya, kırmızı, pembe gibi onlarca renk, ipek, şifon, saten, tül, gibi onlarca farklı kumaşa sahip gecelik bulabilirsiniz. Tercihen özel geceleriniz için giyeceğiniz gecelikler farklı, yatarken giyecekleriniz farklı olmalıdır. İki tür geceliklerden de her kadının dolabında mutlaka bulunması gerekir.

Gecelik kavramı sonradan ortaya çıkmış ve insanlarda ihtiyaç haline gelmiştir. Tarihi gelişimine bakmış olduğumuz zaman bu kavramın ilk defa 16. Yüzyılda ortaya çıktığını görüyoruz. Bu zamana kadar insanlar gündelik kıyafetlerle veya çıplak olarak uyurmuş. İlk defa 16. Yüzyılda kullanımına başlanan gecelik takımları günümüzde en temel giyim ihtiyaçlarından biri olması insanların yatarken kendilerini rahat ve temiz hissetmelerinden kaynaklanıyor. İlk çıkmış olduğu dönemlerde ki gecelikler de model olarak birbirinin aynısı ve renk olarak beyaz olmuş. T görünümüne sahip olan uzun kollu ve uzun etekli gecelikler ilk kullanılan gecelik modelidir. Bu model aynı zamanda mütevazılığın da bir sembolü haline gelmiş ve o dönemde bu amaç için de kullanılır olmuş. Günümüze kadar gelebilen en eski gecelik 1860 senesinde üretilen ve şuanda Los Angeles Fidm müzesinde sergilenen gecelik türüdür. Bu gecelik oldukça büyük, süslemeli ve dökümlü bir gecelik. En eski geceliği incelemiş olduğumuzda, o dönemde geceliğin şıklığına pek önem verilmediğini, sadece rahat uyumak amacı ile üretildiğini de rahatlıkla anlayabiliyoruz. Zaten o dönemlerde toplu üretimlerden ziyade kişiye özel olarak bireysel üretimler yapıldığını görüyoruz. O zamandan günümüze kadar gecelikler sürekli olarak evrimsel bir değişimin içinde olmuşlar ve günümüzde koskoca bir sektör olarak karşımızda. Artık çok daha farklı amaçlarla ve sayılarla ifade edemeyecek kadar fazla gecelik modeli, türü ve çeşidi var.

Bu evrimsel süreçte iç giyim sektörüne birçok farklı giyim türü dahil olmuş ve çeşitliliğe uğramıştır. Örneğin kombinezonlar bunlardan biridir. 1930’lu yıllarda kombinezonlarda değişime uğramış ve günümüzde kullanılan ve adına babydoll denen giyim türü ortaya çıkmıştır. Bu giyim türü, kısa etekli gece giyim kıyafetidir. Mini bir etek vardır ve bu etek kalça üzerindedir.

Bu çeşitlilik hem teknolojinin ilerlemesi ile, hem de sanat anlayışının farklılaşması ile paralel olarak sürmeye ve değişmeye devam etmiştir. Örneğin eskiden kullanılacak kumaş türleri ve oranı oldukça kısıtlı idi. Ama artık günümüzde nano teknoloji sayesinde onlarca farklı kumaş, onlarca farklı renk, onlarca farklı tasarım karşımıza çıkıyor. Yani kullanılacak malzemeler arttıkça çeşitlilik de artmaya devam ediyor. Bu nedenle iç giyim sektörü bu zamanda en hızlı ve en geniş zamanlarını yaşıyor. Pantolonlu geceliklerden, kısa geceliklere, uzun geceliklere, babydoll ve çok daha fazlasına rastlamak mümkün.

Artık gecelik türlerinde hayal gücünün de sınırları zorlanarak çok daha uçuk tasarımlara da ulaşmak olanaklı hale geldi. Seksi görünümün önemi her geçen gün artarken buna giyim türleri de uyum sağlıyor ve oldukça da başarılı olduğunu söyleyebilir. Bu sizin de önem verdiğiniz değerlere bağlı. Eğer seksi bir görünüm sizin için önemli iken, tül gecelikler gibi tasarımları tercih edersiniz, fakat sizin için zarafet önemli ise saten gecelikleri tercih edebilirsiniz. Ya da her iki kavramı aynı anda yansıtacak tasarımları deneyebilirsiniz. Dantelli, saten veya tül seksi gecelikler arasında bir denge kurmak gayet mümkün. Eğer sadece rahatlığınıza önem veriyorsanız pantolonlu ve tişörtlü ve ya şortlu rahat gecelik türlerini tercih edebilirsiniz.

Kadınların geceliklerine olan ilgi hiç azalmadığı için Fantezi Giyim firmaları da bunu fark etmiş ve fantezi gecelik türleri de üretilmeye başlamıştır. Bu gecelik türlerinde en önemli şey görünümdür. Bu nedenle çok farklı tasarımlara, çok uçuk görünümlere imza atarlar. Üretim amaçlarının da arasında kullanan kişilerin rahatlığından çok karşı tarafı tahrik etmeyi amaçlayan görünümlere yer verirler. Bu gecelik türlerinde hayal gücünün bir sınırı olmadığı gibi, kullanılan materyallerin de bir sınırı yoktur. Birçok kumaş türü ile, birçok aksesuarla beraber kullanılabilir. Bazı durumlarda bu fantezi gecelikler kostüm olarak da tasarlanır. Sizde ilişkilerinizde sınır tanımayanlardansanız bu fantezi gecelik türleri tam size göre.

Kadınların en fazla önem verdiği gecelik türlerinden biri de sanatsal görünüme sahip olan ve oldukça zarif bir görünümü olan gecelik türleridir. Bu gecelik türleri giyildiği zaman adeta bir sanat eseri gibi durur. Özellikle dantel ile birleşmiş olduklarında ortaya çıkan görüntü tam bir görsel şölendir. Bu geceliklerin sevenleri inanılmaz fazla olmasına rağmen zor bulunan ve çoğu zaman kişiye özel olarak diktirilen gecelik türleridir. Bu da maliyeti çok fazla arttırmış olduğu için sevilmesine rağmen çok kullanılabilen bir gecelik türü değildir. Özellikle Avrupa’da çok fazla seveni olan bu geceliklerin kullanılması inanılmaz derecede pahalıdır.

Gecelikler sadece geceleri yatarken giyilecek kıyafet türleri değildir. Özellikle rahatlığından dolayı, gündüz de evin içinde giymeyi istemeniz gayet doğaldır. Özellikle sabaha geç başlayanlar için vs. bu gecelikler oldukça önemlidir. Bazı gecelik modellerinde kullanılan ek bir aksesuar ile aynı takımı hem sabahlık, hem de gecelik olarak kullanabilirsiniz. Sabah uyanmış olduğunuzda üzerinize almış olduğunuz uzun bir aksesuar ile evin içinde rahatça dolaşabilir ve güne rahat başlayabilirsiniz. Bu sayede hem ek masraf yapmazsınız hem de rahatlığınızdan taviz vermezsiniz.

Peki bir geceliğin size uygun olup olmadığına nasıl karar vermek gerekir? Öncelikle bir eceliği almadan kendinize şu soruyu sormalısınız: ne için giyeceğim? Eğer sıradan bir gün ve gece rahat uyumak için ise ayrı bir gecelik türü, aşk hayatınıza heyecan katmak istiyorsanız ayrı bir gecelik türü, erkek arkadaşınızda kalmanızı gerektiren bir durum varsa ayrı bir gecelik türü, evlilikten sonra ki ilk gece ise ayrı bir gecelik türü seçmeniz gerekecek. Bu yüzden bu soruya vereceğiniz cevap aslında nasıl bir model almanız gerektiğini belirlemiş olacak. Çünkü bir gecelik ile, zarif, seksi, masum ve ya kışkırtıcı olabilirsiniz.

Kendi vücudunuzu tanımanız gecelik modellerinde oldukça önemlidir. Örneğin fazla kilolarınız ile ilgili başınız dertteyse kesinlikle kısa ve şortlu geceliklerden uzak durmanız gerekir. Bu geceliklerde daha çok derin yırtmaçlı uzun gecelikler tercih edilmeli. Geceliğin dökümlü olması oldukça önemlidir. Geceliklerde rengin seçimi de oldukça önemlidir. Yine oldukça iyi mesajlar verecektir. Örneğin pastel tonlarla klasik bir duruş sergilerken siyah ve kırmızı renklerle çok daha cazibeli görünebilirsiniz. Beyaz ya da onun tonlarını seçerek daha masum bir hava da yaratabilirsiniz. Geriye son kalan kriter de tabiî ki bedeninize tam olmasıdır. Bunlara dikkat ederek tam ihtiyacınıza ve kendinize göre bir gecelik türü seçebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Torque Converter Repairing

Torque Converter Repairing

21 Şubat 2017
266 views
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

31 Mart 2016
359 views
Çorum ‘da Sanayi Ve Madencilik

Çorum ‘da Sanayi Ve Madencilik

25 Mart 2016
333 views
Osmanlı Ürünleri İle Evinizi Süsleyin

Osmanlı Ürünleri İle Evinizi Süsleyin

27 Şubat 2016
5.100 views
Ders Çalışma Serüvenim!

Ders Çalışma Serüvenim!

9 Ocak 2016
636 views
Girne Otelleri ve İsimleri

Girne Otelleri ve İsimleri

6 Ocak 2016
458 views
Bunlar da var!
ATOM VE MOLEKÜL YAPILARI SLAYTI

ATOM VE MOLEKÜL YAPILARI SLAYTI

29 Mart 2011
298 views
YERYÜZÜNDE YAşAM SUNUSU ıNDıR

YERYÜZÜNDE YAşAM SUNUSU ıNDıR

23 Şubat 2013
341 views
STANDART SAPMA SLAYTI ıNDıR

STANDART SAPMA SLAYTI ıNDıR

18 Kasım 2011
387 views
GELECEK ZAMAN SUNUSU ıNDıR

GELECEK ZAMAN SUNUSU ıNDıR

1 Mayıs 2011
342 views
ÇEMBER SUNUSUNU INDIR

ÇEMBER SUNUSUNU INDIR

29 Mart 2011
379 views