Görsel Sanatlar Sunuları

Beden Eğitimi Sunuları

Dil Ve Anlatım Sunuları

Teknoloji Tasarım Sunuları

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının Belirtileri Neler

Sağlık Sunuları 1 Mart 2016
229 views

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının Belirtileri Neler?

Gözyaşı kanallarının tıkanması sonucunda üretilen gözyaşları dışarı akar bu duruma epifora deniliyor. Öncelikle epifora sebebinin tespit edilmesi lüzumsuz gözyaşı kanalı operasyonlarının yapılmasını önlemelidir. Bu sebepten son derece önemli bir konudur. Gözyaşı, ana ile yardımcı gözyaşı bezlerinde üretilir. Üretilen bu gözyaşı alt ile üst göz kapaklarımızın iç bölümünde bulunan ve punktum olarak isimlendirilen küçük delikler vasıtasıyla gözyaşı kanalımıza doğru akar ve böylelikle gözyaşı kanalı sayesinde burnumuzun iç bölümüne kadar ulaşmaktadır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tespit edildiği zaman neler yapılabilir? Ancak yapılan tetkikler sonucunda gözyaşı kanalının tıkalı olduğu teşhis edilirse cerrahi bir operasyonla gözyaşının buruna akacağı yeni bir kanal oluşturulmaktadır.

Gözyaşı kanalının tıkalı olması gözyaşının akmasına, kişinin sürekli mendil ile gezmesine ve konforunu kaçırmasına sebep olmaktadır. Eğer ki gözyaşı kanalı uzun süre tıkalı kalmışsa ve enfeksiyon üremesi olabileceği için ciddi göz rahatsızlıkları meydana gelme ihtimali yüksektir. Göz kapaklarında kızarıklık, şişlik ve göz ağrıları göz enfeksiyonunun belirtileri arasındadır. Tedavi edilmezse ne olur? Gözyaşı kanalı tıkanıklığı gözde sulanmaya sebep olur. Bu enfeksiyonlar uzun süreli tedavisi sağlanmayınca görme kaybı riski oluşturabilir. Bu sebeple kanal tıkanıklıklarında cerrahi tedavi mümkün olduğunca erken dönemde yapmak gerekmektedir. Tedavide lazer ve ya açık cerrahi uygulanabiliyor. En yüksek başarı oranıysa açık teknik yöntemi ile gerçekleştirilen operasyonlarda sağlanır.

Bu teknikle de burun kökünde seyrek çizgi biçiminde küçük bir iz kalır. Bu izin minimum olması için kesinlikle estetik dikişler kullanmak gerekmektedir. Lazer ile tedavide ise iz kalmaz yalnız başarı oranları açık cerrahiye kıyasla daha da düşük olmaktadır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli? Gözyaşı kanalı tıkanıklığı operasyonu lokal ve ya genel anestezi altında ortalama 45 dakika sürer. Ameliyat sonrası göz kapatılarak ertesi gün pansuman esnasında açılmaktadır. Bazı hallerde gözyaşı kanalının yeniden kapanma riski olan hastalarda bunu engelleyebilmek için gözyaşı kanalına silikon bir stent yerleştirilebilir. Stent operasyondan yaklaşık 1 ay sonra alınmaktadır. Cerrahi operasyon sonra hastada ağrı ve ya seyrek olarak burundan sızıntı biçiminde kanama yaşanabilir. Fakat bunlar ertesi gün geçecektir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bahar Yorgunluğunu Giderme Yolları

Bahar Yorgunluğunu Giderme Yolları

4 Nisan 2016
224 views
Estetik Operasyonları

Estetik Operasyonları

11 Mart 2016
251 views
Bakteriler

Bakteriler

4 Mayıs 2015
447 views
hasta taşıma yolları sunusu

hasta taşıma yolları sunusu

19 Nisan 2015
386 views
şeker Hastalığı Sunusu

şeker Hastalığı Sunusu

15 Ocak 2014
634 views
Çocukluk Çağı Obezitesi Sunusu

Çocukluk Çağı Obezitesi Sunusu

15 Ocak 2014
397 views
Çevre Sağlığı Sunusu

Çevre Sağlığı Sunusu

3 Ocak 2014
421 views