Ece Erken Kimdir

Kandil Ve Bayram Sunuları

Lise Edebiyat Sunusu

Psikoloji ve sosyoloji slaytları

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının Belirtileri Neler

Sağlık Sunuları 1 Mart 2016
288 views

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının Belirtileri Neler?

Gözyaşı kanallarının tıkanması sonucunda üretilen gözyaşları dışarı akar bu duruma epifora deniliyor. Öncelikle epifora sebebinin tespit edilmesi lüzumsuz gözyaşı kanalı operasyonlarının yapılmasını önlemelidir. Bu sebepten son derece önemli bir konudur. Gözyaşı, ana ile yardımcı gözyaşı bezlerinde üretilir. Üretilen bu gözyaşı alt ile üst göz kapaklarımızın iç bölümünde bulunan ve punktum olarak isimlendirilen küçük delikler vasıtasıyla gözyaşı kanalımıza doğru akar ve böylelikle gözyaşı kanalı sayesinde burnumuzun iç bölümüne kadar ulaşmaktadır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tespit edildiği zaman neler yapılabilir? Ancak yapılan tetkikler sonucunda gözyaşı kanalının tıkalı olduğu teşhis edilirse cerrahi bir operasyonla gözyaşının buruna akacağı yeni bir kanal oluşturulmaktadır.

Gözyaşı kanalının tıkalı olması gözyaşının akmasına, kişinin sürekli mendil ile gezmesine ve konforunu kaçırmasına sebep olmaktadır. Eğer ki gözyaşı kanalı uzun süre tıkalı kalmışsa ve enfeksiyon üremesi olabileceği için ciddi göz rahatsızlıkları meydana gelme ihtimali yüksektir. Göz kapaklarında kızarıklık, şişlik ve göz ağrıları göz enfeksiyonunun belirtileri arasındadır. Tedavi edilmezse ne olur? Gözyaşı kanalı tıkanıklığı gözde sulanmaya sebep olur. Bu enfeksiyonlar uzun süreli tedavisi sağlanmayınca görme kaybı riski oluşturabilir. Bu sebeple kanal tıkanıklıklarında cerrahi tedavi mümkün olduğunca erken dönemde yapmak gerekmektedir. Tedavide lazer ve ya açık cerrahi uygulanabiliyor. En yüksek başarı oranıysa açık teknik yöntemi ile gerçekleştirilen operasyonlarda sağlanır.

Bu teknikle de burun kökünde seyrek çizgi biçiminde küçük bir iz kalır. Bu izin minimum olması için kesinlikle estetik dikişler kullanmak gerekmektedir. Lazer ile tedavide ise iz kalmaz yalnız başarı oranları açık cerrahiye kıyasla daha da düşük olmaktadır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli? Gözyaşı kanalı tıkanıklığı operasyonu lokal ve ya genel anestezi altında ortalama 45 dakika sürer. Ameliyat sonrası göz kapatılarak ertesi gün pansuman esnasında açılmaktadır. Bazı hallerde gözyaşı kanalının yeniden kapanma riski olan hastalarda bunu engelleyebilmek için gözyaşı kanalına silikon bir stent yerleştirilebilir. Stent operasyondan yaklaşık 1 ay sonra alınmaktadır. Cerrahi operasyon sonra hastada ağrı ve ya seyrek olarak burundan sızıntı biçiminde kanama yaşanabilir. Fakat bunlar ertesi gün geçecektir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Sağlık Sunuları

Sağlık Sunuları

27 Şubat 2017
298 views
Uyku Apnesi

Uyku Apnesi

7 Nisan 2016
263 views
Bahar Yorgunluğunu Giderme Yolları

Bahar Yorgunluğunu Giderme Yolları

4 Nisan 2016
292 views
Estetik Operasyonları

Estetik Operasyonları

11 Mart 2016
308 views
Bakteriler

Bakteriler

4 Mayıs 2015
524 views
hasta taşıma yolları sunusu

hasta taşıma yolları sunusu

19 Nisan 2015
436 views
şeker Hastalığı Sunusu

şeker Hastalığı Sunusu

15 Ocak 2014
717 views
Bunlar da var!
YAYLARI TANIMLAYALIM SLAYTI

YAYLARI TANIMLAYALIM SLAYTI

25 Ocak 2012
306 views
PARALELKENARIN ALANI SUNUSU ıNDıR

PARALELKENARIN ALANI SUNUSU ıNDıR

17 Şubat 2013
355 views
6.SINIF AÇILAR  SUNU

6.SINIF AÇILAR SUNU

26 Nisan 2012
270 views
KURULTAYDAN MECLıSE SLAYT

KURULTAYDAN MECLıSE SLAYT

28 Mart 2011
283 views
Bayrağımızı çizelim sunusu

Bayrağımızı çizelim sunusu

30 Mart 2011
396 views
5.SINIF DÜNYA ÇOÇUKLARI SUNUSU

5.SINIF DÜNYA ÇOÇUKLARI SUNUSU

6 Ekim 2011
351 views
8.SINIF FRAKTALLAR SUNUSU

8.SINIF FRAKTALLAR SUNUSU

28 Eylül 2011
298 views
ALı ER-RIZA VE HAYATI SLAYTI

ALı ER-RIZA VE HAYATI SLAYTI

20 Ocak 2013
758 views