Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular 18 Mart 2017
254 views

Hayatı Anlatan Sunular

Sizlere hayatı anlatan sunular için Cahit Sıtkı Tarancının hayatından söz edeceğim. Cahit Sıtkı Tarancı dört ekim bin dokuz yüz on yılında Diyarbakır da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Galatasaray lisesinde almış ve oradan da mezun olmuştur. Daha sonra üniversite eğitimini almak için Ankara üniversitesinde sosyal bilgiler fakültesinde okumuştur. Bir süre boyunca Ankara da yüksek ticaret eğitimi görmüştür. Cahit Sıtkı Tarancı bin dokuz yüz otuz dokuz tarihinde Paris ülkesine gitti ve orada Paris radyosunda Türkçe yayın yapmıştır. Ancak ikinci dünya savaşı başladığı zaman Türkiyeye geri döndü. Sonrada askerlik yapmaya gitti. Askerden dönünce de babası ile birlikte çalışmaya başlamıştır. Bir süre boyunca Ankara da anadolu ajansında çalışmış ve orada çevirmenlik yapmıştır.

Cahit Sıtkı Tarancı kaza geçirdi ve bu kazadan felç olarak konuşmasını ne yazık ki yitirmiştir. Tedavi için Cahit Sıtkı Tarancıyı Viyanaya götürmüşlerdir. Ama on iki ekim bin dokuz yüz elli altı tarihinde ve kırk altı yaşındayken Cahit Sıtkı Tarancı vefat etmiştir. Cahit Sıtkı Tarancı bin dokuz yüz kırk altı tarihinde yazmış olduğu otuz beş yaş şiiri ile birden ünlü biri haline gelmiştir. Aynı zaman da yazdığı şiirler hakkında yorum yapmakta ve bununla birlikte görüşlerini de dile getirmiştir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Cahit Sıtkı Tarancının eserlerinden bahsedelim. Otuz beş yaş, sonrası ve düşten güzeldir. Cahit Sıtkı Tarancının hayatını sizlere bahsettik.

Şimdi de Hayatı Anlatan Sunular da ünlü şairimiz Ahmet Hamdi Tanpınarın hayatını anlatmaya gelelim. Ahmet Hamdi Tanpınar yirmi üç haziran bin dokuz yüz bir yılında İstanbul da dünyaya gelmiştir. Ahmet Hamdi Tanpınarın babasının adı Hüseyin Fehmi efendidir. Bin dokuz yüz yirmi üç tarihinde İstanbul fakültesi edebiyat bölümünde okumuş ve mezun olmuştur. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Ahmet Hamdi Tanpınarın öğretmenlik yaptığı şehirler Ankara, Konya ve Erzurumdur. Bu şehirlerde ki okullarda edebiyat dersi verilmiştir. Aynı zamanda da güzel sanatlar dersi de vermiştir. Ahmet Hamdi Tanpınar yirmi dört ocak bin dokuz yüz altmış iki yılında İstanbul da vefat etmiştir.

Ahmet Hamdi Tanpınar edebi kişiliği ile çok tanınmıştır. Ahmet Hamdi Tanpınar ilk şiirini Altın kitap dergisinde musul akşamları adlı şiiri ile ismini duyurmuştur. Ardından da hayat, görüş, varlık ve kültür haftası gibi aile dergilerinde şiir yazmıştır. Ahmet Hamdi Tanpınar ilk romanını bin dokuz yüz kırk dört tarihinde ülkü adlı dergisinde mahur beste adlı romanını yazmış ve yayınlamıştır. Ahmet Hamdi Tanpınarın eserlerinden sizlere tanıtalım. Aydaki kadın, sahnenin dışındakiler, huzur ve mahur beste adlı şiirlerin eseridir. Ahmet Hamdi Tanpınar edebiyat konusunda bir çok eser vermiştir. Bu yüzden de Ahmet Hamdi Tanpınar çok ünlü sanatçısıdır. Ayrıca edebiyat alanında da çok çalışmalar yapan bir adamdı. Ahmet Hamdi Tanpınarın eserleri çok sevilmiş ve çok beğenilmiştir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
728 views
Değerler Eğitimi Sunusu

Değerler Eğitimi Sunusu

14 Aralık 2016
667 views
Sınıf Yönetimi Slayt

Sınıf Yönetimi Slayt

13 Aralık 2016
478 views
Askerlik Düşecek mi

Askerlik Düşecek mi

12 Mayıs 2016
502 views
Estetik Operasyonları

Estetik Operasyonları

11 Mart 2016
362 views
Üniversite Adaylarına Sürpriz

Üniversite Adaylarına Sürpriz

4 Mart 2016
350 views
Akşemseddin’in hayatı sunusu

Akşemseddin’in hayatı sunusu

22 Nisan 2015
946 views
Bunlar da var!
SES OLAYLARI slaytı

SES OLAYLARI slaytı

12 Nisan 2011
340 views
EşıTSıZLıKLER SUNUSU

EşıTSıZLıKLER SUNUSU

4 Nisan 2011
345 views
ÖLÇÜ BıRıMLERı SLAYTI

ÖLÇÜ BıRıMLERı SLAYTI

1 Aralık 2013
370 views
AD AKTARMASI KONU SLAYTI SUNUSU ıNDıR

AD AKTARMASI KONU SLAYTI SUNUSU ıNDıR

29 Nisan 2010
320 views
ÇAğDAş TOPLUM SLAYTI

ÇAğDAş TOPLUM SLAYTI

2 Şubat 2013
453 views
ATASÖZLERı SUNUSU

ATASÖZLERı SUNUSU

30 Aralık 2011
326 views