Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Kandil Ve Bayram Sunuları

Kandil ve Bayram Sunuları 17 Mart 2017
97 views

Kandil Ve Bayram Sunuları

Tüm islam alemi kandilleri ve bayramları kutlanmaktadır. Kandil eski yıllarda ortalığı aydınlatılma araçlı kullanılan ve içerisine sıvı konulduğu zaman yanan bir çaydanlıktır. Adeta çaydanlığa benzeyen bir lambadır. Sadece Türklerde görüldüğü için Türklerde bu mana yola çıkmıştır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bu yüzden de islam alemi beş adet mübarek geceye kandil adı verilir ve o geceler kutlanır. Türkler bu beş geceleri çok benimseyerek her seferinde heyecan ile kutlarlar. Ayrıca eski zamanlardaki ikinci selim döneminde minarelere kandiller asılarak kutlama yapılmıştır. Sonrada bu geceler bu şekilde kandil geceleri diye tüm islam alemi benimsemiştir.

Kandil ilk kez Mısırda hem de Fatımiler döneminde iken Mevlid kandili kutlanır. Bundan dört yıl sonra da Kudüs te miraç kandili kutlanmış, ardından da yine Kudüs te Regayip ve beraat kandilleri kutlanmıştır. Bu kandil gecelerinde tüm Müslümanlar camilere gider ve orada topluca ibadet ederler. Hatta günümüzde de bu şekilde olmaktadır. Bu kandil geceleri yıllar geçtikten sonra artık bir gelenek haline gelmiştir. Yalnız Kuranı Kerimde Kadir gecesinde başka bir İslam gecesi kutlanması hakkında bilgi yoktur. Hadisi şeritlerde ise Berat gecesinden başka İslam kutlaması bulunmamaktadır.Bazı insanlar kandil kutlamalara karşı gelir, bazı insanlarda tüm kandil geceleri ibadetler ile kutlanmaya çok özen göstermektedirler.

Kadir gecesi, miraç gecesi, regayip gecesi ve mevlit gecesini anlatalım. Kadir gecesi Kuranı Kerimde yazılan bir bilgidir. Bundan dolayı da kadir gecesi ramazan ayının yirmi yedinci gecesinde kutlanmaktadır. Miraç gecesi ise Hz. Muhammedin miraç hadisini yaşadığı zaman kutlanmaya başlamıştır. Recep ayının da yirmi yedinci gecesi olmaktadır. Beraat gecesi de şaban ayının on beşinci gecesinde kutlanmaktadır. Regayip gecesi ise Recep ayının ilk cuma gecesidir. Mevlit gecesine de gelecek olursak Rabiülevvel ayının on ikinci gecesi olmaktadır. Kandil gecelerinin önemi ise bu kadar büyük olmaktadır. Beş adet kandil gecelerimiz vardır ve bunları kutlamaya özen göstermeliyiz diye düşünüyorum. Kandil ve bayram sunuları için bilgi alıp istiyorsanız bu sayfadan yeterince bilgi alabilirsiniz.

Şimdi ise gelelim dini bayramların önemini anlatmaya. İki tane dini bayramlarımız vardır. Bunlardan biri ramazan bayramı, ikincisi ise kurban bayramı olmaktadır. İlk önce ramazan bayramları kutlanır ve daha sonra da kurban bayramı kutlanır. Aralarında çok az bir zaman bulunmaktadır. Ramazan ayında bir ay boyunca müslümanlar, oruç tutar ve bunu kutlamak için de bayram yapılmaktadır. Bu bayrama da ramazan bayramı denmektedir. Ramazan bayramı üç gün sunmaktadır. Kurban bayramı da dört gün sürmektedir. Kurban bayramında da kurban kesilerek bayram kutlanmaktadır. Kurban kesiminde koyun, keçi, kuzu ve dana kesilmektedir. Bunların dışında başka bir hayvan kesinlikle kesilmemelidir. Kandil ve bayram sunuları için umarım istediğiniz bilgiler vermiş oluruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
TÜRKıYEDE TARIM SLAYTI

TÜRKıYEDE TARIM SLAYTI

16 Nisan 2010
1.016 views
DÜNYANIN UYDUSU AY SLAYTI ıNDıR

DÜNYANIN UYDUSU AY SLAYTI ıNDıR

26 Kasım 2011
534 views
6.SINIF MATEMATıK TAM SAYILAR SLAYTI

6.SINIF MATEMATıK TAM SAYILAR SLAYTI

14 Nisan 2010
404 views
SES VE IşIK SUNUSU ıNDıR

SES VE IşIK SUNUSU ıNDıR

4 Mayıs 2013
309 views
HÜCRE ATOMU SUNUSU

HÜCRE ATOMU SUNUSU

10 Mart 2013
355 views
AVRUPAYA AÇILAN KAPI SUNUSU

AVRUPAYA AÇILAN KAPI SUNUSU

4 Ekim 2012
352 views
7.SINIF  NESNEL ANLATIM SLAYT

7.SINIF NESNEL ANLATIM SLAYT

30 Mayıs 2011
300 views