FATİH PORTAKAL

Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Kandil Ve Bayram Sunuları

Kandil ve Bayram Sunuları 3 Nisan 2017
248 views

Kandil Ve Bayram Sunuları

Çalışmalarınız için kandil ve bayram sunuları arıyorsanız bu sitede detaylı bilgiler ile bulabileceğinizden kesinlikle emin olabilirsiniz. Genellikle kadir gecesi dışındaki mübarek geceler Kuranı Kerimde geçmemektedir. Bu nedenle de kadir gececi diğer kandillerden daha kutsal olmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Ayrıca bazı hadislerde berat gecesi hakkında bilgiler de bulunur. Berat gecesi ve kadir gecesi günlerinde kutlamaların yapılması söylenir. Bu mübarek günlerin kutlamalar da ibadet ile olur. Peygamberimiz on altı temmuz altı yüz yirmi iki de Mekkeden Medineye hicret etmiştir. Hicri takvimde ay hilal şeklinde görüldüğü ilk gece kabul edilmiştir. Hicri takvimde de muharrem ayının birinci günü varsayılmaktadır. Muharrem aylarında recep ayı, şaban ayı, ramazan ve şevval ayı olarak takip edilmiştir. Bu aylar kutsal aylar olarak bilinmektedir. Mübarek aylarını belirttik.

Şimdi de mübarek günlerini yazalım. Mübarek günler hicri yılbaşı, arefe günü, aşure, ramazan, ramazan bayramı, kurban bayramı ve cuma günleridir. Mevlid kandili hariç tüm kandiller üç aylarda bulunmaktadır. Miraç kandili ve regaip kandili recep ayında bulunur. Şaban ayında da berat kandili ve ramazan ayında da kadir gecesi bulunur. Regaip kandilinin manası da şudur. Regaip değerli ve kıymetli denir. Regaip gecesi değerli ve kıymetli bir gün olduğu için ibadet ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Miraç kandili ise Allahın emirlerinden yola çıkarak peygamberimizin hicretinden on sekiz ay önce olan mübarek üç aylarında yirmi yedinci gecesi olmaktadır. Sonrada kutsal bir gece olarak belirtilmiştir. Kandil ve bayram sunuları için bu site yardımcı olacağından hiç şüpheniz olmasın. Kandil hakkında bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz.

Müslümanların yılda iki defa kutladıkları bayramlar vardır. Biri ramazan bayramı ve diğeri de kurban bayramıdır. Ramazan bayramından başlayalım. Ramazan ayında tutulan oruçlar bir ay sürer. Bir ayın sonunda da ramazan bayramı kutlanmaktadır. Yani şevval ayınında ilk üç günü ramazan bayramı ilan edilmiştir. Ramazan bayramında fıtır sadakası da verilmektedir. Ramazan bayramında tüm müslümanlar neşelenir ve eğlenirler. Ramazan ayında oruçlar tutulduğu için müslümanlar ramazan bayramında gönüllerince yiyip içerler ve akrabalarını da ziyaret ederler. Hem de kimsesiz yardıma muhtaç olanlara da sadaka verilmektedir. Ramazan bayramının ilk gününde oruç tutulması haramdır. Ama isteğe göre ikinci ve ya üçüncü günü oruç tutulabilir.

Şimdi de kurban bayramını anlatmaya gelelim. İslamiyetten önce de kurban ibadeti yapıyorlardı. Kurban bayramı günlerinde ibadet olarak helal olan hayvanlardan biri kesilmektedir. Kurban demek Allaha teşekkür anlamına gelir. Aynı zaman da Allahın hoşnutluğunu kazanmak için yapılan bir ibadettir. Kuranı Kerimde geçen bir ayette şöyle yazıyor. Kurbanların etleri ve kanları Allahya ulaşmaz ama sizin takvanız mutlaka ulaşır diyordur. Kurban gelenek mi yoksa ibadet mi diye soranlar vardır. Bu yüzden de kurban gelenek değil bir ibadet şeklidir. Kuranı Kerimde şçyle yazıyor. Keseceğiniz kurbanın üzerine Allah yazınız. İnsanlar için sığır ve develerde hayır vardır. Etleri herkes yesin ve herkese de dağıtıp yedirin. O gün şükrederseniz Allah katında çok sevap kazanırsınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Beslenme  sunusu

Beslenme sunusu

23 Aralık 2011
285 views
Ahlak Felsefesi Sunusu

Ahlak Felsefesi Sunusu

1 Ocak 2014
765 views
zararlı alışkanlıklar

zararlı alışkanlıklar

29 Mart 2011
388 views
MADDENıN TANECıKLı YAPISI  SLAYTI

MADDENıN TANECıKLı YAPISI SLAYTI

31 Mart 2011
311 views
6. SINIF DOğRULUK INDIR

6. SINIF DOğRULUK INDIR

26 Nisan 2012
363 views
KARMAşIK SAYILAR SUNUSU ıNDıR

KARMAşIK SAYILAR SUNUSU ıNDıR

4 Mayıs 2013
355 views
Kimyasal Bağlar

Kimyasal Bağlar

2 Mayıs 2012
338 views