Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Kandil Ve Bayram Sunuları

Kandil ve Bayram Sunuları 4 Mart 2017
582 views

Kandil Ve Bayram Sunuları

İlk olarak sunumlardan kandil ve bayram sunuları olarak mevlid kandilinden bahsetmeye başlayalım. İslam dünyasında her ocak ayında mevlid kandilinin yıl dönümü kutlanmaktadır. Mevlid kandilinde olan günlerde her yıl gökyüzünü aydınlatan bir yıldız gibi doğmuştur. Bu günde kabedeki putların hepsi yüz üstü devrilmişlerdir. Mevlid kandilinin doğum zamanı olarak adlandırılmıştır. Peygamber efendimiz s.a.v doğum günü olduğu için tüm müslümanların da bayramı sayılmaktadır. Peygamberimizin islam dinini yayarak dünya aydınlanmış oldu. Sonrada kalpler Allah inancı ile insanların kalpleri nurlanmıştır. Daha sonrasında da kardeşlik ve adalet gelmiştir. Peygamber efendimizin doğduğu gece bir bakımdan da insanların kurtuluşu olmuştur. Bu yüzden de mevlid kandili çok mübarek ve çok da hayırlı bir gün olmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Mevlid kandilinde müslümanlar büyük bir coşku ile yüzyıllardan beri kutlarlar. Mevlid kandilinde Hz. peygamberimiz s.a.v anılmakta ve onun için dua edilmektedir.

Peygamberimizin doğduğu yıl döneminde mevlidler okunmakta ve peygamberimiz saygı ile anılır. Hz. peygamberimiz için mevlid kandilinde bol, bol salavat getirilmelidir. Bu şekilde insanların Hz. peygambere bağlılığını, sevgisini ve saygısını anlatmış olurlar. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Aynı zamanda da peygamberimizin ahlakını, faziletini ve hayatını da öğrenmek insanların görevi olmaktadır. Bu yüzden de mevlid kandilinde tüm insanların görevi ibadet etmek ve Hz. peygamberimizin hayatı ile ilgili vaaz öğrenmektir. Ramazan bayramı geldiği zaman bereketi ve neşesi ile gelmektedir. Kandil Ve Bayram Sunuları,  Ramazan bayramları her zaman bu şekilde coşku ve sevinç içinde beklenilir.

Osmanlı zamanında bayramlar daha bir coşku ve daha bir sevinçliydi. Şimdilerde artık modern bir hayatta yaşadığımız için ramazan bayramında, kurban bayramında gelenek ve görenekler tam olarak ifade edilemez. Ayrıca artık teknolojik aletler bulunduğu için insanlar sevdiklerinin bayramlarını kutlamak için evlerine gitmek yerine mesaj yoluyla bayramlarını kutlamayı tercih etmektedirler. Zaten şehirlerde bayram kutlamaları gelenek ve görenekleriyle ifade etmek çoktan unutulmuştur. Eski zamanlarda yani Osmanlı dönemlerde iken ramazan bayramı ve kurban bayramı kutlamalarına on gün önceden hazırlıklar yapılmBu sayede küs olanlarda aya başlanırdı. Osmanlı zamanlarında herkes kendine bayramlık kıyafetleri kendileri dikerler.

Bununla birlikte çocuklarda sevindirilir. Şimdilerde insanlar bir çok yeni elbise alırken eski zamanlarda sadece bayramlarda elbiseler dikilirdi. Ramazan ve kurban bayramlarında büyüklerin evlerine gidip kahvaltılar yapılır. Bayramların ilk günlerinde hep kakabalık kahvaltılar oluşturulur. Bu sayede küs olanlarda barışırdı. Ramazan bayramının bir diğer adı şeker bayramıdır. Kurban bayramında ise kurbanlık koyunlar alınır, dua ile kesilir ve ihtiyacı olanlara dağıtılırdı. Ramazan ve kurban bayramlarında küs olan komşular ve küs olan akrabalar mutlaka barışmalıdırlar. Bayramlarda her zaman değişik bir bereket saçılır ve halk arasında değişik bir mutluluk da yayılmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.