Yıldız Parkı’nda Doğa ve Tarihle Kucaklaşmak

Yüz Germede Yeni Dönem İpek Estetiği

Yağlı Yiyeceklerin Zararları

Sevgilinizle Yapabileceğiniz Aktiviteler

KENDİ KENDİNİN DOKTORU OLMAK

Sağlık Sunuları 29 Eylül 2017
96 views

KENDİ KENDİNİN DOKTORU OLMAK

Kişi kendi kendisinin doktorumudur ? Aslında bir noktaya kadar evet fakat bir noktadan sonra böyle bir şeyin mümkün olmadığını herkes biliyor . Zira öyle olsaydı tıp fakültelerine ne gerek vardı diye düşünmek lazım . Yanlış bir hayat şekli yüzünden alınmış aşırı kilolar bir çok insanın ben kendimi , vücudumu tanıyorum diyerek yanlış diyetlerle altından kalkabileceği bir sorun değildir . Türk Milleti çalışkanlığı ile bilinen bir millet olarak sadece çalışan kendisine vakit ayırmayan tabiri caizse evden işe işten eve gidip gelen ama hafta sonlarınıda yataktan çıkmayarak geçiren bir millet . Peki ne kadar doğru bunların hepsi ? Evet çalışmak güzeldir ama insanın kendine vakit ayırması da güzeldir . Spor yapması , sağlıklı beslenmesi gibi mesela . Unutmadan söylemeli ki biz aynı zamanda beslenmeyi de unutmuş bir milletiz maalesef . Bu noktada ne yapmak gerekli , nasıl davranmalı ve ne kadar yemeli ? Aslında ne kadar yemeli değilde nasıl ve ne çeşit yemeli diye sormalı . Annelerin , anneannelerin semt pazarlarına gitmeyeni yoktur herhalde . İşte doğru beslenmenin kaynağı tam olarak bu semt pazarlarından geçiyor çünkü diyetisyenlerin hemen hemen hepsi diyet listesini hazırlarke haplar , çaylar ya da farklı ilaçlar yerine oralara giderek taze gıdalar alıp tüketmek gerektiğini savunuyor , aslına bakarsanız çokta doğru yapıyor . Bir düşünmeli doktora gidildiği zaman cepten çıkacak para hiç yoksa ikiyüzelli lira , peki semt pazarında ne kadar ? Bu paranın sadece üçte biri kadar .

MANTIKLI BESLENMEK
Yüce Allah insanoğluna herşeyi fazla fazla vermiş ama insanoğlu neyi ne kadar tüketmesi gerektiğini bildiği halde nefsine söz geçiremeyerek her zaman daha fazlasını istemiştir , oysa her şeyin yeteri kadar olanı makbuldür yani azı karar çoğu zarardır . Bu nedenle diyet yapmaya karar verildiyse yapılacaklar bir listeye dönüştürülürken ilk sırada porsiyon küçültme olmalıdır . Eğer diyet yapıyorum diye düşünürken kişi doktorun verdiği diyet listesindeki besinleri kendi doyma noktasına göre ayarlarsa yapılan diyetlerin hiç bir faydası olmayacağı gibi ödenen paralar , tepilen yollar da boşunadır . Kişi önce kendisine hakim olmayı öğrenmeli kendi kendisini doydum düşüncesi ile tatmin etmelidir , yani bir noktada olay psikolojik doygunluktan geçiyor . Düşünerek kendini doyduğuna inandıran kişi zaten yolu yarılamış demektir ve beden olarak fazla kilolardan kurtulmakta artık daha kolaydır . Geriye sadece azmetmek , kararlı olmak ve mantıklı hareket etmek kalmıştır , mantıklı demekteki kasıt planlı , programlı ve saatli hareket etmektir .

SAATİNDE BESLENMEK
Her yazıda bir bilirkişi eşliğinde hareket edilmesi gerektiği özellikle vurgulanıyor , çünkü kişi tek başına vücudunun tam olarak neye ihtiyacının olduğunu kestiremeyeceği gibi nelerin fazla geleceğinide bilemez . Yani eğer vücuttakinin kilo olduğu sanılıyor da aslında büyük bir bölümü ödemse gideceği diyetisyen bir liste vermeden önce bu ödemden kurtulmanın yolunu gösterecektir , daha sonra eğer gerekli ise diyet yapılmasına karar verilecektir . Verilecek olan liste kişinin vücudunun ihtihaçlarına göre verilecektir ve lakin neyin ne zamanda ne kadar alınması gerektiği de özellikle vurgulanacaktır . Bir çok uzman kişi akşam yediyi geçtikten sonra ağızdan hiç bir şey girmemesi konusunda uyarıda bulunuyor . Bu saatten sonra alınan yiyecek ya da içeceklerin , kişi hareketsiz kaldığı için ve belli saatten sonra yatağa girdiği için , direk olarak kiloya dönüşeceğini ve bu kiloları vermenin normalden daha zor olduğunu savunuyor . Aslında büyük bir gerçekliğin üstüne de böylece parmak basılmış oluyor çünkü çoğu aile yatağa girene kadar yemeyi kesmiyor . Meyvesi , tatlısı , çerezi derken bir gün aynayla karşı karşıya gelindiğinde acı gerçekte ortaya çıkıyor . Yani kısacası akşam yediden sonra yememli , kararında ve düzenli beslenilmeli ve diyete başlarken kararlı olunmalı .

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Orucun Faydaları

Orucun Faydaları

15 Eylül 2017
89 views
Sağlık Sunuları

Sağlık Sunuları

29 Mart 2017
111 views
Sağlık Sunuları

Sağlık Sunuları

21 Mart 2017
344 views
Sağlık Sunuları

Sağlık Sunuları

27 Şubat 2017
389 views
Uyku Apnesi

Uyku Apnesi

7 Nisan 2016
346 views
Bahar Yorgunluğunu Giderme Yolları

Bahar Yorgunluğunu Giderme Yolları

4 Nisan 2016
382 views
Estetik Operasyonları

Estetik Operasyonları

11 Mart 2016
385 views
Bakteriler

Bakteriler

4 Mayıs 2015
591 views
Bunlar da var!
8.SINIF LAıKLıK SUNUSU ıNDıR

8.SINIF LAıKLıK SUNUSU ıNDıR

5 Ocak 2012
372 views
EBOB,EKOK sunusu

EBOB,EKOK sunusu

4 Nisan 2011
432 views
6.sınıf üçgenin alanı sunusu

6.sınıf üçgenin alanı sunusu

18 Nisan 2015
512 views
Güzel Türkiye'm slaytı sunumu

Güzel Türkiye'm slaytı sunumu

14 Nisan 2011
355 views
demokrasi

demokrasi

27 Nisan 2012
300 views
CEM VE CEMEVıLıK SUNUSU

CEM VE CEMEVıLıK SUNUSU

4 Ekim 2012
553 views
BÜYÜK TAARRUZ SUNUSU

BÜYÜK TAARRUZ SUNUSU

2 Mayıs 2012
372 views
Sıfatlar Konulu Slaytı

Sıfatlar Konulu Slaytı

24 Mart 2011
448 views
NAS SURESı VE ANLAMI SUNUSU

NAS SURESı VE ANLAMI SUNUSU

4 Ekim 2012
372 views