FATİH PORTAKAL

Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Kışın Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıyız

Kışın Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıyız? Kışın Nasıl Beslenmeliyiz?

Kışın, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enfeksiyonlardan korunmak için bol miktarda vitamin ve mineral alımı yapmalıyız. Kış sebze ve meyveleri ,bu konuda oldukça fazla seçenek içermekle birlikte, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller açısından bizlere en iyi katkıyı sağlamaktadır. Kış sebzelerinden örnek vermek gerekirse, lahana, brokoli, turp, karnabahar, havuç, roka gibi besinler içeriğinde bol miktarda A,E,C ve B vitamini barındırırlar. Kış meyvelerinde ise, yüksek miktarda vitamin ve mineral içeren kivi, elma, mandalina, portakal ve greyfurt gün içinde tüketmeniz gerekenlerin başında yer almaktadır. Meyve yerken, midenizin dolu olduğu akşam yemeğinden sonra değil de ara öğünlerde almak tavsiye edilmektedir. Kış mevsimi geldiğinde metabolizma hızı da azalma eğilimi gösterir. Bununla birlikte terleme miktarı azalmakta ve su ihtiyacı hissetme konusunda bir düşme görülmektedir.

Ancak kışın gelmesiyle ortaya çıkan bu bulgulara göre hareket etmemeliyiz.Sağlıklı bir yaşam için su tüketimimizi her zaman bilinçli olarak sağlamalıyız. Kişinin günlük ortalama 2 litre su içmesi sağlık açısından çok önemlidir. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte, kilolarda bir artış olabilmektedir. Bunun bir sebebi de, havanın çoğu zaman soğuk ve kapalı olduğu bu dönemde, hareketlerimizin azalması, ev içerisinde daha fazla zaman geçirmek ve kalorisi bol lezzetli atıştırmalıklara yönelmektir. Oysa bu zaman diliminde tükettiğiniz şekerli gıdalar, yağlı kuruyemişler, cips gibi kalorili besinler yerine taze ya da kurutulmuş meyveler tüketmek, sağlığınız açısından faydalı olduğu gibi kilo almanızı da engelleyecektir. Havanın fazla soğuk olmadığı zamanlarda yapacağınız kısa yürüyüşler, hem sağlık açısından, hem de enerjinizi tazelemek için size çok iyi gelecektir. Kışın, havalara bağlı olarak ruh hali de olumsuz etkilenebilmektedir. Bunu yaşayan bir çok kişi bulunmaktadır. Depresyon vakalarının kışın artış gösterdiği yönünde araştırmalar mevcuttur. Kış mevsiminde, zihinsel ve bedensel açıdan güçlenmek ve sağlığınızı korumak için balık, fındık, badem gibi besinlerden destek alabilirsiniz.

Kış aylarında sıklıkla rastlanan durumlar, el ve ayaklarda üşüme, bitkinlik ve yorgunluk hissi, enerjik olamama ve baş dönmesi gibi belirtilerdir. Bu durum, özellikle vücuttaki demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İhtiyaç duyulan demir için, sofralarınızda et, kuru fasulye, mercimek, nohut gibi bakliyatlar ile yeşil yapraklı sebzelere bolca yer vermelisiniz. Vücuda alınan demirin emilimini kolaylaştıran limon ise, salatalarınızda bol bol tüketmeniz gereken bir besin olarak değerlidir. Kışın formunuzu korumak ve kilo vermek için bitki çaylarından da faydalanabilirsiniz. Üstelik kilo vermenizin yanında ,sağlığa son derece olumlu katkılar sağlayan bir çok vitamin ve minerali de bünyesinde bulundururlar. Hangi çayı, nasıl hazırlamanız gerektiği konusundaki uyarılara dikkat ederek, içerisindeki değerli maddelerin uçmamasına özen göstermelisiniz. Gün içerisinde içeceğiniz 2 fincan bitki çayı ile kilonuzu koruyup şifalı etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Sağlık Sunuları

Sağlık Sunuları

29 Mart 2017
85 views
Sağlık Sunuları

Sağlık Sunuları

21 Mart 2017
310 views
Sağlık Sunuları

Sağlık Sunuları

27 Şubat 2017
357 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
733 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
734 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
814 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
753 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
696 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
521 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
786 views
Bunlar da var!
MODERN TARIM SUNUSU

MODERN TARIM SUNUSU

1 Şubat 2012
356 views
DOğAL SAYILAR slaytı

DOğAL SAYILAR slaytı

14 Nisan 2010
444 views
mehmet akifin hayatı sunusu

mehmet akifin hayatı sunusu

4 Ekim 2012
435 views
peygamberimizin hayatı

peygamberimizin hayatı

26 Ocak 2014
567 views
NAMAZ SUNUSU

NAMAZ SUNUSU

5 Ekim 2012
351 views