4. Sınıf Hауаt Bilgiѕi

Kıvanç Tatlıtuğ

Gülben Ergen

FATİH PORTAKAL

Kredi Notu

Bilgi ıçerikli Sunular, Nedir 11 Nisan 2016
291 views

Banka Kredileri Ve Kredi Notu İlişkisi

Bankacılık sektörü geçmişten günümüze kendisini ve ürünlerini sürekli geliştirmektedir. Bu alanda yapılan yenilenme çalışmalarının en başınd ada kredi verme işlemleri gelmektedir. Bankacılık sektörü herkesin bildiği gibi paradan para kazanan bir hizmet sektörü olmaktadır. Sürekli sıcak para dönüşümü sağlamakta ve bu dönüşüm esnasında belirli dallarda ve alanlarda hizmet üretimi sağlamaktadır. Geri dönüşümlerde hizmet değerince üzerine faiz denilen artı değeri katarak ödemeler yapılması sayesinde bankacılık sektörü kazanç elde etmektedir. Fakat burada bilinmesi gereken en önemli konu geçmiş Zamanlarda bilişim teknolojilerinin daha fazla gelişmediği dönemlerde bankalar arası bilgi akışı fazla olmadığından dolayı günümüzdeki bankacılık hızı oluşmamış durumdaydı. Geçmiş dönemlerde manuel kayıt sistemlerinin olduğu dönemlerde kredi notu veya kara liste gibi oluşumlar merkezi kayıt sistemine dayalı bilgi akışı sağlanmasından dolayı uzun süren uğraşlar olmaktaydı.

Yapılan banka kredi başvuruları uzun zaman içinde yapılan incelemeler sonucunda onay aşamasına gelmekteydi. Fakat günümüzde internet sağlayıcıların hızlı gelişimi ve teknolojik gelişmelerin hızı sayesinde artık tüm bankalar birbirleri ile ortak bilgi merkezleri oluşturmuş durumdadır. Bu kolaylıktan dolayı yapılan banka kredi başvurularında tek tuşla alınacak bilgiler sayesinde kişinin tüm bankacılık sektöründe yapmış olduğu hesap hareketleri ortaya çıkmaktadır. Yapılan bu araştırmalarda en basit listelene bilgiler; Banka kredilerinin ödenme süreleri Kullanılan krediler ve zamanları başlangıçları ve bitiş tarihleri Kredi kartı kullanımları ve ödeme bilgileri Kredi sicilleri Kara listeye girip girmedikleri Gibi kredi kullanmalarını etkileyen tüm detaylar artık hangi bankaya gidilirse gidilsin kredi başvurusu yapan belirtmese de banka bilgi iletişim sitemleri sayesinde ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada merak edilen kredi notu kredi kullanımında neden önemlidir. Kredi notu nasıl belirlenir ve nasıl düşüş veya yükseliş sağlanmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak belirtilmesi gereken önemli konular mevcuttur.

Kredi Notu Neden Düşer? Banka kredi notu kişiler açısından oluşumu kredi çekmeye hak kazandığı 18 yaşı itibari ile başlamaktadır. Kredi notu oluşum aşamasından itibaren bankacılık işlemleri sayesinde yükselme veya düşüş aşamalarına girmektedir. Bu noktada yapılan işlemlerde öncelikle kredi notunuzu yükseltmeniz için düzenli bir ödeme planınızın olması ve asla gecikmelerin olmaması gerekmektedir. Kredi notu düşmesine sebep olan hususlar olarak belirtilecek olanlar; Bankalara karşı borçlu konuma düştükten sonra oluşan borçların zamanında geri ödenmemesi Yeni banka kredisi kullanmak Sahip olduğunuz kredi kartlarının üst limitlerini doldurmak ve oluşan dönem içi harcamaları hepsini ödeme yerine minimum tutarları ödemek Yapılan banka ilişkilerinde ve diğer ödemeler koşunda sıkıntılar neticesinde kara listeye girmek. Bankalardan alınan kredilerin geri ödemelerinde çıkan sıkıntılar neticesinde kredi sicilinin bozulması. Gibi hususlar kredi notunuzun düşmesine sebep olmaktadır

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

14 Eylül 2017
63 views
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Hayatı

12 Eylül 2017
72 views
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
66 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
743 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
743 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
819 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
771 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
709 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
526 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
793 views
Bunlar da var!
CÜMLE ÖğELERı

CÜMLE ÖğELERı

31 Mart 2011
422 views
ANAYURTTAN ANADOLUYA SUNUSU

ANAYURTTAN ANADOLUYA SUNUSU

26 Mart 2013
400 views
6.SINIF HIRıSTıYANLIK ıNDıR

6.SINIF HIRıSTıYANLIK ıNDıR

1 Mayıs 2012
406 views
doğal afetler slayt sunumu

doğal afetler slayt sunumu

15 Nisan 2010
401 views
ÇARPANLAR VE KATLAR SUNUSU

ÇARPANLAR VE KATLAR SUNUSU

29 Mart 2011
467 views
Ermeni Sorunu Slayt İndir

Ermeni Sorunu Slayt İndir

23 Aralık 2015
1.237 views
Magna Carta Sunusu

Magna Carta Sunusu

24 Aralık 2013
375 views