İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN

Bilgi ıçerikli Sunular 21 Nisan 2016
303 views

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN

Yeni yılın başlaması ile birlikte aklımıza gelen şeylerden bir de tatillerdir. Tatil bizim için hem o günün özelliğine göre ayrı bir his veya o zaman diliminde dinlenmek için iyi bir vakit verir. Ülkemizde dini ve resmi olmak üzere iki kesim bayram vardır. Kurban Bayramı da dini bayramlardan biridir. Bazı kimselerin verilen dini vecibeleri yerine getirdiği birlik vaktidir, bazıları ise bayram tatili fırsatı ile kendini dinlenmeye çeker.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN VE KAÇ GÜN SÜRMEKTEDİR Kurban Bayramı 4 gün artı bir de yarım günden oluşmaktadır. Genelde istenen durum Kurban Bayramı ile hafta sonun birleşerek daha uzun bir tatil yapma isteğidir. Öğrenciler ve çalışanlar için oldukça değerli bir vakit oluşturur. Geçtiğimiz yıllarda bu şekilde olmuştu ve normalden daha uzun Kurban Bayram tatili yapılmıştı. Lakin bu sene bahtsız bir zamana denk gelmektedir. İlk önce Kurban Bayramı Arifesi 31 Ağustos’a denk gelmektedir. Ve yarım gün bir tatil verilmektedir. Öğleden sonra tatil olarak ilan edilir. Arife günü perşembe gününe denk gelmektedir. Kurban Bayramının birinci günü 1 Eylül Cuma, son günü ise 4 Eylül Pazartesi gününe denk gelmektedir.

KURBAN BAYRAMI NASIL BELİRLENİR Kurban Bayramı 4 tam gün bir de yarım gün olmak üzere 4,5 günlük bir tatile sahiptir. Kurban Bayramı Müslümanlar tarafından kutlanan bir dini bayram olduğu için, Hicri Takvim’e göre zamanın belirlenir. Hicri takvimin Zilhicce ayının 10. Günü Kurban Bayramının ilk günü kabul edilir ve 9. Gün de arife günü kabul edilir. Aynı zamanda Kurban Bayramında her yıl Mekke’de hac ibadeti de gerçekleştirilmektedir.

RESMİ TATİL Kurban Bayramı, nüfus yoğunluğu Müslüman olan ülkelerde dini bayram olarak kabul edilir ve bunun ile birlikte ülkemizde de olduğu gibi resmi tatil olarak da ilan edilmektedir. Ramazan ve Kurban bayramı İslam dinin en önemli iki bayramıdır ve Kurban Bayramı, Ramazan Bayramından daha uzundur.

HER YIL KURBAN BAYRAMI NEDEN FARKLI ZAMANA DENK GELMEKTEDİR Günümüzde kullandığımız takvim ile Hicri takvim arasında teknik olarak farklar vardır. Bu sebepten Miladi takvime göre kıyaslandığında her yıl aynı günlerde bayram olmamaktadır. Hicri takvim bir ay takvimidir, Miladi takvim ise güneş temelli bir takvimdir. Bundan dolayı miladi takvimden 11 – 12 gün kısadır. Bu nedenle de Kurban Bayramı her sene, diğer seneye bakılarak 11 – 12 gün daha erken kutlanmaktadır. Yaklaşık olarak her 33 sene de bir bayram aynı tarihlere denk gelmektedir. İslam dinin bütünün de kullanılan ve özel günler, bayramları tespiti için temek alınan takvim ay hareketi temelli Hicri takvim olduğundan dolayı Gregoryen takvimi yıllarında farklı günler denk gelmektedir. Bundan dolayı da aynı yıl içerisinde iki Kurban Bayramı yaşanılabilir. 2017 yılında Kurban Bayramı Arifesi 31 Ağustos’ dur. Bayram 1 Eylül Cuma günü başlar ve 4 Eylül Pazartesi günü son bulmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
731 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
810 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
747 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
692 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
517 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
783 views
Çanakkale Savaşı Slayt

Çanakkale Savaşı Slayt

15 Aralık 2016
581 views
Değerler Eğitimi Sunusu

Değerler Eğitimi Sunusu

14 Aralık 2016
669 views
Sınıf Yönetimi Slayt

Sınıf Yönetimi Slayt

13 Aralık 2016
478 views
Öğretmenler Günü Programı

Öğretmenler Günü Programı

12 Aralık 2016
369 views