Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Kutlu Doğum Haftası Sunusu Ve Slaytları

Kutlu Doğum Haftası Sunusu Ve Slaytları

İslam dini, herkesin de bilmiş olduğu üzere Hz. Muhammed (s.a.v) peygamberimiz önderliğinde, herkese sunulmuş olan, Kuran- ı Kerim kutsal kitabımız ile nesilden nesillere olmak üzere yön veren bir din olarak tanımlanır. Bizler biliyoruz ki bu internet çağında bu gibi konularda internet aracılığı üzerinden ve diğer dini kitaplar aracılığı ile de pek çok konuyu ele almak ve bilgi edinmek mümkündür. Yine bu gibi durumda, doğru bilgi ile net bilgilere ulaşmamız daha kolay, Kuran- ı Kerim’ den, kutsal kitabımızdan bilgi almak her daim daha doğru bir adım ve sağlam atılmış bir adım olacaktır. Her ne kadar bir bahane olan ve çoğu zaman vakit bulamıyoruz iş güçten desek de, bazı bilgilere her zaman olduğu gibi bu sefer de internet üzerinden daha kolay ulaşabilir olması ile bilgilere internet üzerinden bilgi verici nitelikteki sayfalardan erişmek isteriz. Sizlere de bilgi vermek adına bu yazı da, kutlu doğum haftası sunusu ve slaytları hakkında sizleri bazı bilgiler ulaştıracağız.

Kutlu doğum haftası nedir? Peygamber efendimizin doğumuyla anlam kazanmış bu hafta, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından seneler 1989 yılını gösterirken başlatılmış, Diyanet İşleri tarafından da bu önemli hafta desteklenerek Peygamber efendimizi Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum tarihinin miladi takvimdeki doğum günü olan 20 Nisan içinde barındıran bu aya denir. Mevlüt gecesi de 13. Yüzyıldan beri kutlanmakta olan bir gecedir. Kutlu doğum haftası içerisinde Hazreti Muhammed (s.a.v) yad edilmektedir ve kendisine salavatlar getirilir dualar okunur. Bu hafta da çeşitli anma etkinlikleri yapılır. Bu hafta ne zamandır? Peygamber Efendimiz Hz Muhammed, doğum tarihi takvimlerden, hicri takvimde 12 Rebiü’l evveldir. Miladi takvimde ise tarihler 20 Nisanı gösterir. 1989 senesinde başlayan Kutlu Doğum Haftası sunusu ve slaytları etkinlikleri bir dönemde hicri tarihi ele alırken, bir dönem de miladi takvim esas alınıp gerçekleştirilmiştir.

Diyanet işleri başkanlığı ise 2007 yılında bir genelge oluşturarak bu haftaki yapılacak olan etkinliklerin 14-20 Nisan tarihler arasında yapılabileceğini ve bu tarihlerin dışında olacak olan programların düzenlenmemesini karar almıştır. Kutlu Doğum adı verilan bu haftada peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğduğu günü kutlamak amaç edinilmiş ve her yıl 14-20 Nisan arasında kutlanılan etkinliklerdir. Kur’an’da geçen bir diğer önemli olay vardır. Ki bu önemli olay da Kadir Gecesi dışında işaret edilmiş önemli bir gece bulunmamasıdır. Kadir Gecesi dışında gerçekleşen ve mübarek geceler olarak bilinen bu kutlamalar Osmanlı Devleti zamanından kalmıştır. Osmanlı devletinin padişahı II. Selim’in Hz. Muhammed’in doğum gününü kutlaması için başlatmış olduğu Mevlit Kandili örneğinde bulunduğu gibi Muhammed bin Abdullah’ın ölümünden yıllar yıllar sonra ortaya çıkmıştır. Daha sonra Osmanlı Devleti padişahları tarafından başlatılan gelenekselleşmiş bir tip uygulamalardır. İslam dininde ise herhangi bir kaynağa dayanmaksızın yapılan ve kutlanılan bu hafta bir bid’at olarak geçmektedir. Eleştiriler ve tepkiler Bu haftaya karşı bir takım eleştiriler ve tepkiler bulunmaktadır.

Kutlu Doğum Haftası sunusu ve slaytları eleştirileri şu şekildedir;

• Bu etkinliğin bir çeşit bidat olduğunu ve bidatın ise dinden sapma olduğunu ve sapıklık olarak nitelendirildiğini söyleyenler

• Doğum kutlamasının İslam dininde yerinin olmadığı, bunun İsa’nın doğumuyla bir bağlantılı gelenek olduğu,

• Hz Muhammed peygamberimizin doğumunun tartışmalı da olsa diğer tarz dini günler gibi hicri takvime göre kutlanması, miladi takvim zamanına göre bu gibi bir kutlama düzenlemek yılda iki defa kutlama yapılacağı anlamına geldiği için ve dinsel olarak bir karışıklık yaratacağı için tepki alır.

• Hicri takvimin içerisinde bulunan ay hareketine göre İslam içinde esas alınan takvim hicri takvim olduğu için ve İsa’nın doğumu ile başlayan diğer takvime göre, yani güneş takvimine göre bir sabitleme yapılamayacağı için eleştirilir.

• Hz Muhammed’in bir nebi ve resul olarak İslam dinini tebliğ görevini icra etmiş olduğu zamanları, bu tür kutlamalar ile hz. Muhammed’in ve onun İslam anlayışının Allah ve Kuran merkezli durumundan, Muhammed’i yücelten ve en merkeze koyan bir anlayışa getirildiği için, bunun bir nevi Hıristiyanlığa benzetme çalışması olduğu düşünülür.

• Kutlu Doğum Haftası kutlanmasının Hıristiyanlık dinindeki gibi yortuları bulunmayan İslam’ın Protestan inanışındaki gibi bir süreci ve Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesi içerisinde Amerika’nın Yeşil Kuşak Projesi’ni şu günümüze uyarlanmış hali olan ılım içerisinde İslam projesi kapsamında bir çalışma olduğu düşünülür.

• Bir Protestan İslam inanışını oluşturma çabası taşıyan bu gidişat, Hristiyanlık inanışın da bulunan Noel kutlamalarındaki çam ağacı ile özdeşleşmiş olması gibi bu hafta da ise gülün konduğu ve şatafatlı kutlamalar yapılmasıyla insanları bu hafta içerisinde harcamaya çalışırlar. Hediyeler almaya yönlendirmeye çalışan insanlar, neoliberal ve kapitalist olan bu sisteme hizmet eder. İslam’ın ilkeleriyle ve emirleriyle zıtlaşan ve bir çeşit kültür şekli haline bürünmüş olan harcama ve alışveriş haftası gibi alığı yaratarak bu çeşit haftalar oluşturma çabası olduğunu düşünenler bulunmaktadır. Projenin onayı Türkiye Diyanet Vakfında oluşturulan heyet bu projeyi kabul etti. Diyanet işleri başkanlığı da destek vererek hicri takvime göre kutlanan, Kutlu Doğum Haftası sunusu ve slaytları ilan edilmesi ile hayata geçti. Bu haftanın diğer farklı etkinlikler ile çeşitlenerek gelişmesinde Nur Cemaati özellikle büyük rol oynamıştır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Lise Din Kültürü Sunuları

Lise Din Kültürü Sunuları

28 Mart 2017
75 views
Lise Din Kültürü Sunuları

Lise Din Kültürü Sunuları

21 Mart 2017
253 views
Kandil Ve Bayram Sunuları

Kandil Ve Bayram Sunuları

17 Mart 2017
96 views
Kandil Ve Bayram Sunuları

Kandil Ve Bayram Sunuları

4 Mart 2017
581 views
Lise Din Kültürü Sunuları

Lise Din Kültürü Sunuları

1 Mart 2017
374 views
Anlamlı Cuma Mesajları

Anlamlı Cuma Mesajları

9 Şubat 2017
731 views
Kuran-ı Kerim Slayt İndir

Kuran-ı Kerim Slayt İndir

17 Ocak 2016
1.634 views
Vahye Dayalı Dinler Slayt İndir

Vahye Dayalı Dinler Slayt İndir

11 Ocak 2016
1.455 views
MEDıNE DÖNEMı VE SAVAşLAR SLAYTI

MEDıNE DÖNEMı VE SAVAşLAR SLAYTI

8 Şubat 2014
647 views