Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Lise Din Kültürü Sunuları

Lise Din Kültürü Sunuları 1 Mart 2017
375 views

Lise Din Kültürü Sunuları

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ilköğretim dersinden itibaren görülmeye başlanmaktadır. Lise din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin konularını kısaca anlatalım. İlk anlatacağımız konu oruçtur. Oruç demek insanlar niyet edip ve güneş çıkmadan önce sabah ezanı okundukduk tan sonra yeme ve içme ihtiyaçları kesilmektedir. Taki akşam ezanı okunana kadar akşam ezanı okunduktan sonra yeme ve içme gerçekleşir. Yeme ve içme dışında cinsel ilişkiye girmemek de önemlidir. Cinsel ilişkiye girildiği takdirde oruç bozulmuş olmaktadır. Peygamberimizde orucun önemini löyle anlatmıştır. Oruç demek insanı koruyan bir kalkan gibidir. Oruç altı kısımdan meydana gelmektedir. Bunlarda nafile orucu, farz orucu, mekruh orucu, vacip orucu, mendup orucu ve sünnet orucudur.

Ayrıca insanların oruç tutmak için bir insanın müslüman olması bir insanın sıhhatli olması, insanın akıllı olması, ergenlik dönemine girmiş olması, insanın akıllı olması gibidir. Oruç tutmak için insanlar sahur vaktine kalkmaları gerekir. Sahur vakti sabah namazı okunmadan önceki vakittir. İnsanlar sahur vaktine kalktıkları zaman yemek yenir ve su içilmektedir. Yani yeme ve içme ihtiyaçları giderilmektedir. Akşam ezanı okunduktan sonra iftar açılır. Tüm gün oruç tutar insanlar yemek yemeye başlar. İşte buna da iftar vakti denmektedir. Allah Resulü s. a. v der ki oruç tutan insanın iftar vaktinde ettiği dualar asla geri çevrilmez. Lise Din Kültürü Sunuları olarak  gelelim orucu bozan şeylerin neler olduğunu anlatmaya ve bunlar oruç tuttuğunu bilerek yemek ve su içmek, bilerek kusmak, kadınların regl görmesi, hastalık dolayısıyla serum ve iğne vurulmak. Orucu bozmayan şeylerden de sizlere bahsedelim. Bilmeyerek ve unutarak yemek, içmek ve kan aldırmaktır. Kesinlikle oruç tutulmayacak günler ise bayram günlerinde, evli kadınların nafile orucunu kazalarını eşlerinden izin alarak tutmalıdırlar. Ayrıca şaban ayının ikinci yarısı olan günlerde de oruç tutulmaz.

Lise din kültürü sunuları hakkında lisede görülen konulardan biri de Hz. Ömer ile ilgili konulardır. Hz. Ömerin hayatı, Hz. Ömerin müslüman oluşu ve ölümü ile ilgili bilgi vereceğiz. Hz. Ömerin hayatından başlayalım. Hz. Ömer beş yüz seksen bir tarihinde Mekkede dünyaya geldi. Annesinin ismi Nufeyl babasının ismi Hattab ve kardeşinin ismi Ebu Celildir. Hz. Ömerin müslüman oluşu ise Hz. Ömer islama karşı gelen kişilerden biriydi. Hz. Ömerin kız kardeşi ve eniştesi ondan müslüman oldular. Bunu öğrendikten sonra çok sinirlenmişti. Sonrasında Hz. Ömer Kuranı Kerimi merak etmiştir. Peygamber efendimizde Kuranı Kerimi öğrendi ve islama dair her şey öğrenmiştir. Özellikle kız kardeşinin müslüman olması ile Hz. Ömer duygulanmaya başlamıştır. Hz. Ömerin ölümüne de gelirsek altı yüz kırk dört tarihinde sabah namazı kılmaya başlarken Ebu Lülüe adlı kişi Hz. Ömeri şehit etmiştir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Lise Din Kültürü Sunuları

Lise Din Kültürü Sunuları

21 Mart 2017
253 views
Anlamlı Cuma Mesajları

Anlamlı Cuma Mesajları

9 Şubat 2017
731 views
Kuran-ı Kerim Slayt İndir

Kuran-ı Kerim Slayt İndir

17 Ocak 2016
1.634 views
Vahye Dayalı Dinler Slayt İndir

Vahye Dayalı Dinler Slayt İndir

11 Ocak 2016
1.455 views
MEDıNE DÖNEMı VE SAVAşLAR SLAYTI

MEDıNE DÖNEMı VE SAVAşLAR SLAYTI

8 Şubat 2014
647 views
BEDıR UHUD VE HENDEK SAVAşLARI SLAYTI

BEDıR UHUD VE HENDEK SAVAşLARI SLAYTI

8 Şubat 2014
773 views
MEKKENıN FETHı SLAYTI

MEKKENıN FETHı SLAYTI

8 Şubat 2014
738 views
TASAVVUF NEDıR SLAYTI

TASAVVUF NEDıR SLAYTI

5 Şubat 2014
518 views