Yıldız Parkı’nda Doğa ve Tarihle Kucaklaşmak

Yüz Germede Yeni Dönem İpek Estetiği

Yağlı Yiyeceklerin Zararları

Sevgilinizle Yapabileceğiniz Aktiviteler

Lise Edebiyat Sunusu

lise edebiyat sunusu 3 Nisan 2017
320 views

Lise Edebiyat Sunusu

Bu sitede bulabileceğiniz edebiyat konuları içermektedir. Lise edebiyat sunusu için bu siteye tıklayın. İlk anlatacağımız konu edebi metindir. Edebi metin insanların iç dünyasını uyandırmakta ve etkileyici konular ortaya çıkar. İşte buna edebi metinler adı verilir. Özellikle de yazar ve şairler yoğun duygular beslerken daha çok anlam çıkarırlar. Edebi metinler hem anlan olarak hem de insanları etkilemek için yapılmaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Yani edebi metin kısacası duygu, düşünceler ve hayalleri kapsar. Edebiyatta bu çok önem taşımaktadır. Edebi metnin özellikleri ise edebi metinler dil ve anlatımdan oluşmaktadır. Edebi metinler hem duygusal ve hem de hayalleri ortaya çıkarır. Aynı zaman da sosyal ve kültüreldir. Edebi metinler daha çok öğretici olmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Edebi metinleri her okuduğunuzda daha çok anlam öğrenirsiniz. Edebi metinler gerçekçi değil hayaldir. Bu yüzden kurmaca olan edebi metinlerin özelliklerini anlatalım. Kurmaca metinlerin bir diğer adı sanatsaldır.

Masal, tiyatro, roman ve halk hikayeleri gibi. Kurmaca olan metinler dolaylıdır. Ayrıca kurmaca metinleri yazan kişiler konuyu değilde konuyu nasıl anlattığı önemlidir. Bununla birlikte yorumlara da açık olmaktadır. Kurmaca metinlerde açıklamalar yoktur. Öğretici metinleri anlatmaya gelelim. Öğretici metinler bilgili olmakta ve okuyan kişilere de hep bilgi katmaktadır. Bundan hiç şüphniz olmasın. Hatta gerçek yaşamı da anlatmaktadır. Gerçek hayattan hikayeleri yansıtır. Özenle yazılır ve asla çarpıtılmamaktadır. Öğretici metinlerde giriş, gelişme ve sonuç vardır. Lise edebiyat sunusu için bilgiler almak için bu site çok uygundur. Dersleriniz için lise edebiyat sunusu hazırlayacaksanız bu siteyi inceleyiniz. Şiiri kısaca anlatalım. Şiir yazarken hayalleri, düşünceleri ve etkileyici mısralar yazılmaktadır.

Nazım şiirindeki yazılara manzum denir. Anlamlı olan satırlara ise mısra adı verilmektedir. Şiiri oluşturan mısralara ise nazım birimi denmektedir. Beyit ise aynı ölçüde olan şiirlere denir. Ölçüde şiirdeki dizelere denir. Altı çeşit şiir türleri vardır. Birincisi lirik şiirdir. Duyguları ve düşünceleri anlatan şiirlere verilen addır. İkincisi pastoral şiirdir. Sadece doğayı anlatan şiirlere denir. Üçüncüsü epik şiirdir. Kahramanlık, savaşları ve tarihi anlatan şiirlere denir. Dördüncüsü ise didaktik şiirdir. Öğüt vermek için ve bilgi vermek için kullanılan şiir türüdür. Beşincisi de satirik şiiridir. Eleştirici olmak ile kullanılan şiir türlerindendir. Son olarak da dramatik şiirdir. Tiyatro için kullanılan şiir türü olmaktadır.

Makalenin tanımına geçelim. Makale bilgi vermek amacı ile bir görüşü ve düşünceleri anlatmak içindir. Genellikle gazetelerde ve dergilerde makaleler yer almaktadır. Makaleler edebi ve öğretici olmaktadır. Makaleler yazımlarında gereken önemli bilgiler şunlardır. Anlatımları sade olmalı, somut olmalı, düşünceler ve bilgiler içermelidir. Makale her konuda yazılmaktadır. Edebiyatta güzel sanatlar için sanatın kurallarını bilmeniz ve bu tür konularda ilgilenen bilim dalıdır. Tarihi metinler ile edebi metinlerin arasında ne fark var diye sorarsanız eğer edebi metinler hikaye, masal, türkü ve destandır. Tarihi de ekonomik konuları ve kültürel konuları incelemektedir. Lise edebiyat sunusu arıyorsanız bu site çalışmalarınıza kesinlikle yardımcı olacağından hiç şüpheniz olmasın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Türk Edebiyatında İlkler Slayt İndir

Türk Edebiyatında İlkler Slayt İndir

21 Aralık 2015
883 views
Garip Akımı (1.Yeni ) Slayt İndir

Garip Akımı (1.Yeni ) Slayt İndir

12 Aralık 2015
1.787 views
edebiyat şiir türleri sunusu

edebiyat şiir türleri sunusu

19 Nisan 2015
740 views
Bunlar da var!
SÜBLıMLEşME SUNUSU ıNDıR

SÜBLıMLEşME SUNUSU ıNDıR

11 Mart 2013
350 views
ANLATIM BıÇıMLERı SLAYTI

ANLATIM BıÇıMLERı SLAYTI

4 Şubat 2014
575 views
AVARLAR KıMDıR? SLAYTI

AVARLAR KıMDıR? SLAYTI

24 Ocak 2013
531 views
CANLILARDA ÜREME

CANLILARDA ÜREME

14 Nisan 2010
419 views
Maddenin  halleri sunusu

Maddenin halleri sunusu

26 Nisan 2011
340 views
MANYETıK ETKı SUNUSU

MANYETıK ETKı SUNUSU

26 Nisan 2011
338 views
ÜÇGENLERı ADLANDIRMA SLAYTI

ÜÇGENLERı ADLANDIRMA SLAYTI

28 Nisan 2012
358 views