Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Lise Edebiyat Sunusu

lise edebiyat sunusu 28 Şubat 2017
364 views

Lise Edebiyat Sunusu

Edebiyat hayatımızda büyük bir önem taşımaktadır. Lise öğretiminde edebiyat dersi görülmeye başlanmaktadır. Lise edebiyat sunusu ile ilgili konuları sizlere anlatacağız. Umarım derslerinizde yardımcı olur. Lise eğitimi gören öğrencilere derslerine çalıştıkları zaman buradan hem ödevlerine hem de sınav çalışmalarına yardımcı olacaktır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. On birinci sınıf edebiyat konularından bazıları şu şekildedir. Sanat metinleri, öğretici metinler ve öğretici metinlerin özellikleri olarak bulunmaktadır. Bu saydığımız konuları anlatmaya başlayalım. İlk olarak sanat metinleri anlatalım. Sanat metinleri daha çok gerçek dışında sanatçıların hayallerinde neler olup bittiğini ve düşüncelerin ile ilgili şekillenmesi demektir. Sanat metinlere aynı zaman da edebi metinlerde denilmektedir. Sanat metinlerde olayları hissettirmek gerekmektedir. Ayrıca sanat metinlerini okuyan kişilerde yorumlayabilmektedir. Sanat metinlerde şiirlerde vardır. Şiirlerde herkesinde bildiği gibi heyecan ve şiirdeki coşkular belirtilmektedir. Bununla birlikte duygularda belirtilir.

Edebi metinlerdeki çerçevesinden dolayı oluşan metinlerde bulunur. Bu metinlerde mekan, zaman ve kişilerde yer almaktadır. İnsanlar için soyut şeyler varsa mutlaka somutlaştırılmaktadır. Olaylardan alınan edebi metinlerde iki grupta olmaktadır. Bunlarda şu şekildedir. Göstermelik ve anlatmalık olmaktadır. Göstermelik olanlar daha çok tiyatro gösterilerinden meydana gelmektedir. Anlatmalık olanlar ise roman, masal, hikaye ve destan şeklindedir. Öğretici metinlerin amacı ise bilgileri yeniden anlatmak ve bu anlatımı yorumlarla birlikte anlatılmasıdır. Öğretici metinler aynı zaman da öğretici metinlerin amacı insanlara bilgileri paylaşmaktır. Bu yüzden de öğretici metinlerin anlattığı bilgiler her zaman net olmaktadır. Ayrıca hiç bir şekilde de bilgiler farklı yorumlanmamaktadır. Bunu sakın unutmayınız.

Öğretici metinlerde beş gruptadır. Bunlar kişisel metinler, gazete, yazı metinleri, tarihi metinler, bilimsel metinler ve felsefi metinlerdir. Kişisel metinler kişinin hayatını anlatan bir yazı ve buna biyografide denir. Gazete ve yazı metinlerinde makale, röportaj ve fıkra olmaktadır. Tarihi metinler ise sadece tarihi anlatan metinlerdir. Bilimsel metinlerde sadece bilimsel konulardan metinler anlatılır. Felsefi metinlerde yine sadece felsefe konularından meydana gelen metinleri anlatmaktadır.  Lise Edebiyat Sunusu,Öğretici metinlerin özelliklerinden de bahsedecek olursak asla üslup kaygısı bulunmaz.

Öğretici metinlerde her geçen cümleler net ve özdür. Ayrıca konu hr neyse o anlatılır, doğru bir şekilde ve başka bir yorum dahi katmadan anlatılır. Öğretici metinlerde geçen sözcükler hep gerçek ve somuttur. Yani öğretici metinler gerçekçi olmaktadır. Öğretici metinler sayesinde insanlar doğru bilgiye kavuşacak ve bilmek istediği ne varsa öğrenebileceklerdir. Öğretici metinlerde geçen sözcükler ve cümlelerin yerine asla başka bir cümle ve sözcük konulmaz. Öğretici metinleri okurken asla üzerine yorum eklenmez neyse o şekilde okunur ve şekilde bilgiler akılda kalır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
DOğRULUK  SUNUSU

DOğRULUK SUNUSU

4 Mayıs 2012
342 views
Amasya Genelgesi Sunusu

Amasya Genelgesi Sunusu

29 Aralık 2013
579 views
KURANI KERıM AÇIKLAYICIDIR SUNU SLAYT

KURANI KERıM AÇIKLAYICIDIR SUNU SLAYT

26 Nisan 2012
361 views
GEOMETRıK CıSıMLER SUNUSU

GEOMETRıK CıSıMLER SUNUSU

23 Kasım 2012
391 views
8.Sınıf Fillerde Çatı Sunusu

8.Sınıf Fillerde Çatı Sunusu

8 Mart 2013
333 views
TV PROGRAMS SERıES SLAYTI

TV PROGRAMS SERıES SLAYTI

23 Ekim 2012
392 views
RASYONEL SAYILAR SUNUSU INDIR

RASYONEL SAYILAR SUNUSU INDIR

24 Mart 2011
371 views