Yıldız Parkı’nda Doğa ve Tarihle Kucaklaşmak

Yüz Germede Yeni Dönem İpek Estetiği

Yağlı Yiyeceklerin Zararları

Sevgilinizle Yapabileceğiniz Aktiviteler

Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

Günümüzde eğitim konusunda çok iyi yerlere gelmek için elimizde eğitim teknikleri olarak birçok materyal vardır. Bunun için öncelikle gerekli olan şey öğretmek için strateji geliştirmek olduğunu bilmeliyiz ve bu konuların başında gelen sunuş yani alım yoluyla öğretim stratejisidir. Bu alım yoluyla geliştirilen stratejisi ilke, kavram ve genellemenin öğretim gösteren kişi tarafından doru sıralama ile yapılmasıyla başlar. Öğretim için ilk başta eğitim gelmesinin önemi büyüktür. Bu da demek oluyor ki öğretim teknikleri slayt olarak hazırlanarak ilk başta öğretmenlere nasıl bir teknik geliştirecekleri hakkında bilgi vermesidir. Öğretmenin başında ilke gelmesi gerekir, bilginin hiyerarşik olarak sıralanmasından ilk başta ilke öğretilmeli ve daha sonradan bol örnek verilmelidir. Bu bol bol örnek ile öğrenci bilginin nerede ve ne amaçla kullanacağını tam olarak çözmesi için önemli bir ayrıntıdır.

Öğretmen ve öğrenci arasındaki yoğun etkileşim Her zaman öğretmen ve öğrenci arasında bir etkileşim olduğunu biliriz. Bu etkileşim sayesinde öğretmenin bir bilgiyi nasıl öğrettiğini ya da öğrencinin öğretmeni nasıl bir anlatışta anladığını açıklayan bir durumdur. O yüzden ilk başta bu aralarındaki etkileşim büyük ilgi görmektedir. Aslında öğretim teknikleri için önemli olan bu durumların basamak basamak ilerlemesine yönelik davranılmasıdır. Öğretime başlandıktan sonra bu etkileşim ile öğretmen daha verimli bir anlayış sağlamasını ve öğrencinin daha önce anladıkları ile bir bağlantı kurarak anlatmak önemli bir noktadır. Bu şekilde öğrenci kendi başına da bir şeyler yapmaya çalışacaktır. Öğrendiği bilgileri pekiştirme ve bol bol kendi kendine örnek çözmesi de önemli bir noktadır. Fakat bu ileri ki konular arasında yer almaktadır. İkinci basamak için bilinmesi gereken Şimdilik bahsedeceğimiz konulardan önce pekiştirme yapabiliriz. Daha önce de bahsedildiği gibi dersin giriş bölümünde yer alan ilke, dersi sevdirmenin ilk yoludur.

Bu ilke de anlaşılacak şey, herhangi bir konu hakkında ön çalışma yeterli olmadığı ve ilk defa öğrenilecek konular için geçerlidir. İlke basamağından sonra gelen alış yoluyla öğretim tekniğinin bir sonraki tekniği kavramlar olmaktadır. Bu kavramlar anlaması zor ve soyut kısımları kapsadığı için ilköğretim 4. Ve 5. Sınıflarda uygulamaya başlarız. Konular bu sınıflarda genellikle soyut kavramlar olarak karşımıza geldiği için bizim de buna göre tekniğimizi değiştirmemiz gerekmektedir. İkinci öğretim stratejisi büyük önemi olduğu için büyük bir yere sahiptir. Bu strateji buluş yöntemi olarak bilindiği için geri kalanı öğrencinin kendi kendine yaptığı bir bölümdür. Dersin grup çalışmaları şeklinde küçük küçük etkinliklerin yapıldığı öğretim teknikleri olarak bilinmektedir.

Öğrencinin burada kapacağı bazı karamlar vardır:

• Kavrama,

• Uygulama,

• Analiz,

• Sentez,

Bu hedef alınan kavramların doğru kullanılmasıyla öğrenci bilgiyi araştırarak, inceleyerek ve problemleri çözerek ulaşmaya çalışacaktır. Araştırma ve inceleme yolu Bu konuda söylenecek şey, öğrencinin okul dışında günlük hayatlarında karılaşacak problemler karşısında kendi fikirlerini kullandığı değişik çözümler üretme kabiliyetine sahip olacaktır. Araştırmak ve inceleme günlük hayatlarında olduğu gibi dersin de sonuç kısmında yer alır. Beyin fırtınası yapan öğrenciler her türlü zorluklara karşı en uygun çözümü bulacaklardır. Bu bölümde yani araştırma ve inceleme konusunda sadece bu konuya yönelin bir öğretim stratejisi daha geliştirilmiştir.

Bu strateji sırasıyla şöyle ifade edilebilir:

• Herhangi bir durumda problemin hissedilmesi,

• Bu problemi tanımlamak,

• Bu problem hakkında geçici bir hipotez kurmak,

• Bu hipotezi kanıtlamak için gereken bilgiler için veri toplanması veya bir yöntem geliştirmek,

• Geçici hipotezin test etmek( çözülmüyorsa yeni bir hipotez kurmak),

• Son olarak problemi çözmek,

Bu strateji birçok büyük problemlerin çözümüne öncülük etmiştir. Bireysel olarak bir şeyler yapmak Eğer genelleme yapacak olursak, bir dersin hedefe en uygun şekilde ulaşması için gittiğimiz yolun başında öğretim teknikleri gelir. Bunun için çoğu öğretim görevlisi öğretim teknikleri slayt konusu araştırarak sunmaktadır. Öğretim teknikleri slayt çok geniş bir alandır aslında. Kişiden kişiye değişin birçok teknik bulunmaktadır. Bir konu ya da genel olarak derslerin nasıl öğretileceği belli bir teoriye bağlandığı zaman şunlar ortaya çıkmaktadır.

• Bilgiyi anlatmak, • Öğrencilerle fikir tartışması yapma,

• Bu konu hakkında örnek vermek,

• Gösterip yaptırılması,

• Problemi çözülmesi,

• Bireysel olarak çalışılması,

Bu teoriler daha önceden yapılarak ulaşılmıştır, fakat her zaman bunları birebire uygulamak diye bir şey yok. Öğretmen ve öğrencinin arasında kurduğu etkileşim bu teoriyi hemen çürütebilir. Fakat öğretmenin ders vermeden önce bunu kendi anlatım şekliye veya bu yolla bir şekilde planlayarak önceden tetkik etmesi gerekir. Bu planlama süreci ve bir tasarım ortaya çıkarma öğretim yöntemidir. Öğretim tekniği sadece öğretim gösteren kişinin kendine göre ayarladığı ve içinden gelen duruma göre hareket etmesi olarak bilinmektedir. Öğretim yöntemlerinde dikkat edilmesi gerekenler Öğretim yöntemleri arasında yer alan en önemli konu anlatımdan sonra anlatım tartışma yapılası yöntemidir. Bu yöntem sayesinde, buluş yolu ile hedefe kesilen sorun çözülebilir. Genellikle öğretmene bağlı olarak yapılan bir durumdur. Bu durum öğretim teknikleri slayt gösterimlerinde üzerinde durulan konulardandır. Öğretmenin merkez alındığı bu yöntemde öğrenci genellikle pasif durumdadır. Genellikle bilgiyi veya ders konusunu öğrencinin dinleyerek, öğretmenin ise sunuş şeklinde gerçekleştirdiği durumlardandır. Dersin giriş kısmında öğrencinin daha iyi anlaması için herhangi bir konu hakkında özetlenmiş şekilde sunulduğu bir öğretim şeklidir. Ve en önemlisi uygulamada öğrencinin gerçek hayatta karşılaşacağı durumları sınıf gibi bir ortamda çözmesinin de yer aldığı bir tekniktir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Ortaköy’ün Olmazsa Olmazları

Ortaköy’ün Olmazsa Olmazları

2 Ekim 2017
92 views
Gülben Ergen

Gülben Ergen

23 Eylül 2017
84 views
Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

14 Eylül 2017
92 views
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Hayatı

12 Eylül 2017
123 views
Teknoloji Tasarım Sunuları

Teknoloji Tasarım Sunuları

18 Mart 2017
331 views
Teknoloji Tasarım Sunuları

Teknoloji Tasarım Sunuları

12 Mart 2017
243 views
Teknoloji Tasarım Sunuları

Teknoloji Tasarım Sunuları

25 Şubat 2017
565 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
771 views
Bunlar da var!
ıyonlar

ıyonlar

9 Şubat 2012
373 views
şııR VE ZıHNıYET

şııR VE ZıHNıYET

29 Mart 2011
373 views
BıYOLOJıK ÇEşıTLıLıK

BıYOLOJıK ÇEşıTLıLıK

31 Mart 2011
394 views
YERYÜZÜNDE YAşAM KONU SUNUSU

YERYÜZÜNDE YAşAM KONU SUNUSU

27 Mart 2011
324 views
ONDALIK KESıRLERı TANIYALIM SLAYTI

ONDALIK KESıRLERı TANIYALIM SLAYTI

21 Mart 2013
397 views
8. Sınıf  Varyasyon Sunusu

8. Sınıf Varyasyon Sunusu

17 Şubat 2013
338 views
Elektronların Sunu Slaytı

Elektronların Sunu Slaytı

25 Mart 2011
399 views
3. Sınıf Matematik

3. Sınıf Matematik

6 Aralık 2016
408 views
29 EKıM CUMHURıYET BAYRAMI SLAYTI

29 EKıM CUMHURıYET BAYRAMI SLAYTI

17 Ekim 2012
364 views