İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Öğretmenler Günü Programı

Bilgi ıçerikli Sunular, Nedir 12 Aralık 2016
370 views

Öğretmenler Günü Programı

Eğitimsiz, bilgisiz bir toplum düşünülemez. Eğitim almamış bir topluluk, yok olmaya mahkûmdur. En basit bir örnek ile bir köpek, bir kedi bile, belirli sınırlar çerçevesinde, çeşitli şeyleri yapmak üzere eğitilebiliyor. Tarihten bu güne, bir toplumun büyümesinde, gelişmesinde ve yetiştirilmesinde öğretmenler çok büyük rol oynamışlardır. Bir toplumun temel taşı olan çocuklardan, bir mesleğin erbabı olan insanı yetiştiren öğretmenler, toplumun ne yönde şekilleneceği konusunda en büyük paya sahiptirler. Öğretmen bir toplumun yönlendiricisi gibidir. O topluma ne verirse, toplumda onu alır ve o olur. Yani kısacası bir öğretmenin bir topluluktaki yeri paha biçilemezdir. Doğusundan batısına, bütün uygarlıklarda, bütün topluklarda öğretmen her zaman yol gösteren, ışık tutan kişi olmuştur. Eğitimsiz bir toplumun yok olmaya mahkûm olduğu sözü, öğretmensiz bir toplumun yok olmaya mahkûm olması şeklinde yorumlanabilir. Çünkü bir toplumda eğitimi veren de, toplumu yönlendiren de öğretmendir.

Öğretmenler Günü 24 Kasım, 1981 yılından itibaren her yılın aynı günü Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu günün kutlanmasındaki amaç hem başöğretmen Atatürk’ ü anmak, hem de bu gün ve bu güne kadar bizler için çabalamış öğretmenlere bir gün bile olsa bir teşekkür etmektir. 24 Kasım 1928 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk Millet Mektepleri Başöğretmenliği ünvanını kabul etmiştir. Bu unvan Atatürk’ e 11 Kasım 1928 tarihinde yapılan bir Bakanlar Kurulu Toplantısı sırasında teklif edilmiştir ve Atatürk bu ünvanı 24 Kasım günü kabul etmiştir. 1981 yılında ise, Atatürk’ ün 100. Doğum günü anısına, Atatürk’ ün başöğretmen olduğu gün Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu özel gün, 26 Kasım 1992 tarihinde yürürlüğe giren Öğretmen Günü Kutlama Yönetmeliğince belirlenen kurallar çerçevesinde kutlanmaktadır. Bu önemli günde, özellikler ilkokullarda, öğrenciler öğretmenlerine çeşitli hediyeler alır, şiirler okurlar ve o gün öğretmenlerinin mutlu olabilmesi için ellerinden gelenleri yaparlar.

Başka dünya ülkelerinde ise, 5 Ekim tarihinde UNESCO tavsiyesiyle, öğretmenlik mesleğini icra edenler için kutlanılan bu bayram, 1994 yılından beri her yılın 5 Ekim günü kutlanıyor. Dünya da Öğretmenler Gününün kutlanması ise, 5 Ekim 1966 tarihinde Fransa’ nın başkenti Paris’ de gerçekleşen Öğretmenlerin Statüsü Hükümetler Arası Özel Konferansının ardından UNESCO temsilciler ve ILO Öğretmenlerin Statüsünün Tavsiyesinin kabul edilmesinin yıl dönümü ise, dünyada Öğretmenler Günü adı altında kutlanmaktadır. Dünyanın farklı ülkelerinde, farklı kültürlere göre, farklı Öğretmenler Günü kutlamaları yapılmaktadır. Örneğin Hindistan’ da 5 Ekim günü kutlanan öğretmenler günü, aynı zamanda Hindistan eski devlet başkanı ve öğretmeni Dr. Sarvepalli Radhakrishnan’ ın doğum günüdür. Kendisi 1962 yılında ülkenin cumhurbaşkanı olunca, bazı arkadaşları ve öğretmenler ona doğum gününün kutlanması ile ilgili fikirlerini sormuşlardır. Onun cevabı ise ” Benim doğum günümü ayrıca kutlamaktansa, bu günü uluslararası dünya öğretmenler günü olarak kutlayın. Bu benim için çok daha büyük bir onur olur ” olmuştur. Peru’ da ise Öğretmenler Günü 1953 yılından bu güne 6 Temmuz tarihinde kutlanmaktadır. Bunun sebebi ise, bağımsızlığını kazanan ülkenin ilk öğretmen okulunun 6 Temmuz tarihinde kurulmasıdır. Öğretmenler Gününün Kutlanması Öğretmenler Günü içerisinde, çeşitli törenler düzenlenir. Bu törenler en çok ilkokullarda görülmektedir.

Bir Öğretmenler Günü programının başarılı geçmesi, o gün öğretmenlerden ziyade, programda görev alan öğrencilerin de mutlu olması anlamına gelmektedir. Öğretmenler Günü programının güzel başlayıp güzel bitmesi için ise, önceden başlanmış bazı çalışmalar yapılmaktadır. Bir Öğretmenler Günü Programı Öğretmenler Günü programı, haftalar öncesinden başlanan, uzun ve yorucu bir çalışmanın sonucu ortaya çıkar. Derslerden önce gelip prova yapan hatta derslerden sonra kalıp, biraz daha prova yapmak için uğraşan öğrencilerin tek amaçları ise öğretmenlerinin yüzünde bir gülümseme görmektir. Genel olarak her programda olduğu gibi İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlar. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun hemen ardından ise okul müdür, eğer okul müdür yok ise müdür yardımcısı günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapmak için kürsüye çıkar.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, ilk önce hazırlanan bir öğrenci şiirini okur. Şiirini okuyan öğrencinin ardından, Öğretmenler Günü ile alakalı küçük çaplı bir skeç oynanır. Bu skeç maksimum 6-7 kişiden oluşmaktadır. Oynanan bu skecin ardından ise, başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ile alakalı, eğitimi de kapsayan bir anı ve ya hikâye okunur. Hikâye sonrasında ise eğer var ise, okul korosu, Öğretmenler Günü ile ilgili şarkılar okur. Bu koro, ara ara farklı fakat günün anlam ve önemi ile ilgili şarkılar okur. Sonlara yaklaşıldığında ise, Atatürk’ ün sevdiği şarkılar söylenip başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk tekrar anılır. Kapanış konuşması yapılmadan önce, bütün öğretmenler sahneye çağırılırlar. Eğer hazırlanmış ise, öğretmenlere plaket, tabak gibi ufak hediyeler dağıtılır. Kapanış konuşmasıyla beraber herkese teşekkür edilip program bitirilir. Fakat sınıfa girildiğinde de bu şenlik devam etmektedir. Sınıf öğretmenlerine aldıkları hediyeleri veren öğrenciler, eğer hazırlanılmış ise hep bir ağızdan öğretmenlerine şiir okurlar. O günü ders konusu ise tabi ki Öğretmenler Günü, anlam ve önemli, öğretmenlerin toplumdaki yeri gibi konular olur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Hayatı

12 Eylül 2017
63 views
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
62 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
730 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
731 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
810 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
747 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
692 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
517 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
783 views
Çanakkale Savaşı Slayt

Çanakkale Savaşı Slayt

15 Aralık 2016
581 views