Pasaport Harçları

Anlamlı Cuma Mesajları

Değerler Eğitimi Nedir

Sınav Analiz Raporu

Osho Kimdir?

Kimdir 5 Ocak 2016
1.469 views

Osho ‘’ Asi Ruh ‘’ ya da ‘’ Provokatör Mistik ‘’ olarak anılan, 1931 yılında Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletindeki Kuchwada’da dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarından itibaren asi bir kişiliğe sahip olan Osho başkaları tarafından verilen bilgiler ve inançları edinmektense gerçekliği kendisi deneyimlemekte ısrarcı olan asi bir ruhu vardı. Kendisi bu durumu şöyle dile getirir.

“Çocukluğumdan hatırlayabildiğim kadarıyla yalnızca tek bir oyun sevdim: Tartışmayı, her şey hakkında tartışmayı… Pek az yetişkin bana tahammül edebiliyordu; beni anlamaları söz konusu bile değildi. Okula gitmek hiç ilgimi çekmiyordu. Orası olabilecek en kötü yerdi. Sonunda gitmeye zorlandım, ama elimden geldiğince direndim, çünkü orada yalnızca benim ilgilendiğim şeylerle ilgilenmeyen çocuklar vardı ve ben de onların ilgilendikleri şeylerle ilgilenmiyordum. Bu yüzden hep grup dışı kaldım.”

Yaşama gözlerini yumduğu 1990 yılına kadar tüm dünyayı yerinden oynatacak kadar söylemleri ve hala güncelliğini koruyan enteresan bir şahsiyet olan Bhagwan Shree Rajneesh adıyla da bilinen  Osho, din, felsefe, psikoloji, politika ve insanı ilgilendiren birçok alanda her türlü geleneği temelden sarsan yorumlarıyla büyük ilgi ve de tepki toplamıştır.

Okula gitmek hiç ilgisini çekmese de 21 yaşında üniversite öğrenimini tamamlar ve Jebalpur Üniversitesi’nde yıllarca felsefe dersleri verdi. Küçüklüğünden beri tartışmaları çok seven Osho, tüm Hindistan’ı dolaşıp konuşmalarakatılırdı. Tutucu dini liderlere meydan okur, geleneksel dini inanışları sorgulardı.

1960’ların sonlarına doğru kendi dinamik meditasyonlarını geliştirmeye başlayan Osho günümüz çağdaş insanlarının çok derin bir ruhsal temizlenme sürecinden geçmesi gerektiğini ileri sürerdi.

1970’lerin başlarında ilk olarak bazı Batılılar Osho’dan haberdar olmaya başladılar. 1974’te Hindistan’ın Pune şehrinde onun çevresinde bir komün kuruldu ve başlangıçta Batı’dan tek tük gelen ziyaretçiler, sonradan gittikçe çoğaldı.1985 yılında göçmenlik yasalarını ihlal etmek suçlamasıyla gözaltında olduğu sırada yavaş yavaş zehirlendiği söylenir.

Toplumsal konular hakkında da derin araştırmalar yapıp kendi fikirlerini insanlara sunan Osho’dan, birtakım politika, güç, rant ve nüfuz çevreleri rahatsız olmuştur. Belki de bu yüzden  1981 yılından itibaren ABD’den başlayarak ülke ülke dolaşıp kendine yer edinmeye çalışmış ama birçok ülke onu barındırmak istememiştir. Böylelikle de birçok sıkıntı yaşayan Osho, 1985 yılında Amerika’da tutuklanarak 12 gün boyunca hapiste kalmış ve ardından sınırdışı edilmiştir. Bu süre içerisinde yavaş yavaş zehirlendiği iddia edilen Osho, 1990 yılında da zehirlenme belirtileriyle ölmüştür.

Kitapları: Sırlar Kitabı, Cinsellikten Üstün Bilinçliliğe, Buda Zorba Devrim

Osho’nun Bazı Sözleri

Topluma mutlak şekilde teslim olmak, bütünüyle onun esiri olmak gerekir. Toplum ancak o zaman yalnızca kölelere, ruhsal olarak intihar etmiş kimselere saygı duyar.

Ego bir buzdağıdır. Onu erit. Onu derin sevginin içinde erit, böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun parçası haline gel.

Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar.

Ancak zararlı bir şey yapmak için güce ihtiyacın olur; aksi halde sevgi yeterlidir, merhamet yeterlidir.

Kendisine özgü meditasyonlar geliştiren Osho otobiyografisini yazmamıştır. Yapmış olduğu çalışmalar ve konuşmalarından kendisinin tanınabileceğini söylemiştir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Hasan Yalnızoğlu

Hasan Yalnızoğlu

18 Mayıs 2016
205 views
Furkan Andıç

Furkan Andıç

15 Mayıs 2016
208 views
Nur Yerlitaş

Nur Yerlitaş

4 Mayıs 2016
231 views
Tuba Büyüküstün

Tuba Büyüküstün

1 Mayıs 2016
169 views
Rabindranath Tagore Kimdir?

Rabindranath Tagore Kimdir?

3 Ocak 2016
1.395 views
Halil Cibran Kimdir?

Halil Cibran Kimdir?

3 Ocak 2016
1.272 views
Bunlar da var!
KESıRLER slaytı

KESıRLER slaytı

14 Nisan 2010
190 views
KESıR ÇEşıTLERı  SUNUSU ıNDıR

KESıR ÇEşıTLERı SUNUSU ıNDıR

30 Kasım 2011
147 views
SAğLIK ıÇıN DAYANIşMA SLAYTI

SAğLIK ıÇıN DAYANIşMA SLAYTI

13 Ocak 2013
229 views
HÜCRE DÖNGÜSÜ SUNUSU ıNDıR

HÜCRE DÖNGÜSÜ SUNUSU ıNDıR

21 Nisan 2013
262 views
IşIğIN KIRILMASI SLAYTI

IşIğIN KIRILMASI SLAYTI

20 Ekim 2012
183 views
KUR'AN-I KERıM VE KISSALARI SLAYTI

KUR'AN-I KERıM VE KISSALARI SLAYTI

20 Ocak 2013
191 views
tam yansıma

tam yansıma

2 Mayıs 2012
145 views
KÜRESEL ISINMAYLA MÜCADELEDE sunusu

KÜRESEL ISINMAYLA MÜCADELEDE sunusu

15 Nisan 2010
201 views