Görsel Sanatlar Sunuları

Beden Eğitimi Sunuları

Dil Ve Anlatım Sunuları

Teknoloji Tasarım Sunuları

Osho Kimdir?

Kimdir 5 Ocak 2016
1.806 views

Osho ‘’ Asi Ruh ‘’ ya da ‘’ Provokatör Mistik ‘’ olarak anılan, 1931 yılında Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletindeki Kuchwada’da dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarından itibaren asi bir kişiliğe sahip olan Osho başkaları tarafından verilen bilgiler ve inançları edinmektense gerçekliği kendisi deneyimlemekte ısrarcı olan asi bir ruhu vardı. Kendisi bu durumu şöyle dile getirir.

“Çocukluğumdan hatırlayabildiğim kadarıyla yalnızca tek bir oyun sevdim: Tartışmayı, her şey hakkında tartışmayı… Pek az yetişkin bana tahammül edebiliyordu; beni anlamaları söz konusu bile değildi. Okula gitmek hiç ilgimi çekmiyordu. Orası olabilecek en kötü yerdi. Sonunda gitmeye zorlandım, ama elimden geldiğince direndim, çünkü orada yalnızca benim ilgilendiğim şeylerle ilgilenmeyen çocuklar vardı ve ben de onların ilgilendikleri şeylerle ilgilenmiyordum. Bu yüzden hep grup dışı kaldım.”

Yaşama gözlerini yumduğu 1990 yılına kadar tüm dünyayı yerinden oynatacak kadar söylemleri ve hala güncelliğini koruyan enteresan bir şahsiyet olan Bhagwan Shree Rajneesh adıyla da bilinen  Osho, din, felsefe, psikoloji, politika ve insanı ilgilendiren birçok alanda her türlü geleneği temelden sarsan yorumlarıyla büyük ilgi ve de tepki toplamıştır.

Okula gitmek hiç ilgisini çekmese de 21 yaşında üniversite öğrenimini tamamlar ve Jebalpur Üniversitesi’nde yıllarca felsefe dersleri verdi. Küçüklüğünden beri tartışmaları çok seven Osho, tüm Hindistan’ı dolaşıp konuşmalarakatılırdı. Tutucu dini liderlere meydan okur, geleneksel dini inanışları sorgulardı.

1960’ların sonlarına doğru kendi dinamik meditasyonlarını geliştirmeye başlayan Osho günümüz çağdaş insanlarının çok derin bir ruhsal temizlenme sürecinden geçmesi gerektiğini ileri sürerdi.

1970’lerin başlarında ilk olarak bazı Batılılar Osho’dan haberdar olmaya başladılar. 1974’te Hindistan’ın Pune şehrinde onun çevresinde bir komün kuruldu ve başlangıçta Batı’dan tek tük gelen ziyaretçiler, sonradan gittikçe çoğaldı.1985 yılında göçmenlik yasalarını ihlal etmek suçlamasıyla gözaltında olduğu sırada yavaş yavaş zehirlendiği söylenir.

Toplumsal konular hakkında da derin araştırmalar yapıp kendi fikirlerini insanlara sunan Osho’dan, birtakım politika, güç, rant ve nüfuz çevreleri rahatsız olmuştur. Belki de bu yüzden  1981 yılından itibaren ABD’den başlayarak ülke ülke dolaşıp kendine yer edinmeye çalışmış ama birçok ülke onu barındırmak istememiştir. Böylelikle de birçok sıkıntı yaşayan Osho, 1985 yılında Amerika’da tutuklanarak 12 gün boyunca hapiste kalmış ve ardından sınırdışı edilmiştir. Bu süre içerisinde yavaş yavaş zehirlendiği iddia edilen Osho, 1990 yılında da zehirlenme belirtileriyle ölmüştür.

Kitapları: Sırlar Kitabı, Cinsellikten Üstün Bilinçliliğe, Buda Zorba Devrim

Osho’nun Bazı Sözleri

Topluma mutlak şekilde teslim olmak, bütünüyle onun esiri olmak gerekir. Toplum ancak o zaman yalnızca kölelere, ruhsal olarak intihar etmiş kimselere saygı duyar.

Ego bir buzdağıdır. Onu erit. Onu derin sevginin içinde erit, böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun parçası haline gel.

Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar.

Ancak zararlı bir şey yapmak için güce ihtiyacın olur; aksi halde sevgi yeterlidir, merhamet yeterlidir.

Kendisine özgü meditasyonlar geliştiren Osho otobiyografisini yazmamıştır. Yapmış olduğu çalışmalar ve konuşmalarından kendisinin tanınabileceğini söylemiştir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Hasan Yalnızoğlu

Hasan Yalnızoğlu

18 Mayıs 2016
323 views
Furkan Andıç

Furkan Andıç

15 Mayıs 2016
324 views
Nur Yerlitaş

Nur Yerlitaş

4 Mayıs 2016
368 views
Tuba Büyüküstün

Tuba Büyüküstün

1 Mayıs 2016
294 views
Rabindranath Tagore Kimdir?

Rabindranath Tagore Kimdir?

3 Ocak 2016
1.728 views
Halil Cibran Kimdir?

Halil Cibran Kimdir?

3 Ocak 2016
1.560 views
Bunlar da var!
BıREY  VE  TOPLUM  SUNUSU

BıREY VE TOPLUM SUNUSU

4 Ocak 2012
230 views
DÜNYANIN HAZıNELERı SUNUSU

DÜNYANIN HAZıNELERı SUNUSU

18 Ocak 2012
272 views
OSMANLININ YÜKSELME DEVRı

OSMANLININ YÜKSELME DEVRı

15 Nisan 2010
260 views
DıLıMıZDEKı  DıNı MOTıFLERSUNUSU

DıLıMıZDEKı DıNı MOTıFLERSUNUSU

3 Mayıs 2011
243 views
Pamukkale Üniversitesi slaytı

Pamukkale Üniversitesi slaytı

16 Nisan 2010
378 views
Betimleme nedir sunusu

Betimleme nedir sunusu

25 Nisan 2015
523 views
ÇEVREMıZıN SORUNLARI SLAYTI

ÇEVREMıZıN SORUNLARI SLAYTI

28 Ocak 2013
270 views
ÇÖZELTıLER SUNUSU ıNDıR

ÇÖZELTıLER SUNUSU ıNDıR

21 Mart 2013
287 views
7.sınıf canlılarda üreme slaytı

7.sınıf canlılarda üreme slaytı

14 Nisan 2010
241 views