Yıldız Parkı’nda Doğa ve Tarihle Kucaklaşmak

Yüz Germede Yeni Dönem İpek Estetiği

Yağlı Yiyeceklerin Zararları

Sevgilinizle Yapabileceğiniz Aktiviteler

Osmanlı’da Esnaflık

Nedir 28 Eylül 2017
111 views

Osmanlı’da Esnaflık


Osmanlı’da tüccarlık ve esnaflık .

Osmanlı’da esnaf zihniyeti ve tüccarlık anlayışı Ahilik modellerine dayanmakta olup sanatkârlık kökeninde dürüstlük, yardımseverlik, paylaşma, vefakârlık gibi prensipler içerisinde yapılıyordu.

Milletler arası yapılan ticaret ve alışverişlerde Türkler ve Osmanlılar bu prensipler çerçevesinde itibar edilir, güvenilir bir toplum olarak tanınmış ve yıllar boyu bu modelini sürdürmüştür. Osmanlı esnafı ticarette kendi görgü ve edepleri içerisinde ticaretini devam ettirmiş, hiçbir zaman gözünü hırs bürüyen toplum haline getirmemiştir. Türkler ve Osmanlılarda İslam ahlakına dayalı yapılan ticaret hep ön plana çıkarılarak yapılan ticaret modelleri oluşturmuştur.

Osmanlıda ticaret anlayışı çıraktan ustaya dayanan bir anlayışta sevgi, saygı, namus anlayışı kurallarına dayalı çerçevelerde yapılarak Avrupa’da o zamanın ticaretine emsal teşkil etmiştir. Osmanlı esnafında şefkat ve iyi niyete dayalı ticarette bulunmak öncülüklü gelen prensipler arasındadır. Bu anlayış ticaretin omurgasını oluşturur. Osmanlı esnafları hem kendi halkına hem de hangi din ve ırkta olursa olsun yabancılara da karşı böyle bir tutum içerisinde bulunulmuş, verilen sözler harfi harfine tutulmuştur. Gayri meşru olarak elde edilen kazançlar ahlaksızlık olarak kabul edilmiştir.

Sabah siftahını yapan Osmanlı esnafı yanındaki esnafın da siftah yapması için dileklerde bulunur, hatta kendi dükkânına gelen müşteriyi yan dükkâna yönlendirir, onlarında nafakasını elde etmesi adına gayretli bir tutum içinde olma çabalarını göstermiştir. 13. Yüzyılda oluşmaya başlayan Ahilik Teşkilatı, Osmanlı Devleti’nin kuruluş ve gelişmesinde rol alan önemli teşkilatlardan birisidir. Bu teşkilatın baş aktörleri ise Alperen’lerdir. Ahilik felsefesinde çalışanlar ve sanatkarlar çalışma alanlarında manevi ve dini taleplere cevap veren bir hareket tarzı oluşturmuştur.

Tekke eğitimleri, uygulamalar, sanatkâr yetiştirilmesi

Osmanlı’da esnafın bir araya geldiği tek yer tekkelerdir. Ahilik kültürü almak, eli ekmek tutmak isteyen her kişi tekkelere alınır, berberler tarafından kafaları tıraş edilir, meslek adına yemin ettirilirdi. Daha sonra üstlerine ahilik kıyafetleri olan şalvar ve hırka giydirilirdi. Kıyafetlerin tamamlayıcısı olarak başlarına şeritli beyaz başlık takılırdı. Ayakkabı olarak mest giydirilirdi. Ahilik sembolleri olan tuğ verilerek kıyafet bir kuşak kuşatılarak tamamlanırdı. Teşkilata alınan esnaf adayları için namaz kılınır, helva kavrularak lokmalar yapılarak ilan edilirdi. Adaylar hemen esnaf olamaz verilen eğitimlerle uzun süre sonra Ahi olmaya hak kazanılırdı.

Genişleyen Ahilik Teşkilatı Osmanlı’da yapılan ticaretlerde gelişen zaman içerisinde otokontrol mekanizmalarını oluşturmuş, ekonomi koordinasyonu bu teşkilatla sağlanmıştır. Ahilik teşkilatları çeşitli kollarda mal üretiminde bulunan esnafları kalite açısından denetleyip müşterilerin kandırılmasına müsaade etmezlerdi. Kalbi iyiliklerle ve temiz olan her esnaf ticaretiyle haşır neşir olurken bir yandan da mahallelerde bulunan dergahlara gider, o mahallenin sorunlarıyla bizzat ilgilenir ve sorunları toplumun çıkarları doğrultusunda çözmeye çalışırdı.

Dernek ve Odalar

Osmanlı esnafları meslek ve iş gruplarına göre kendi loncalarına (dernek ve odalar) kayıtlı olarak ticaret hayatlarını sürdürdüler. Loncalar esnafın içinde bulunduğu güçlükler ve zorluklarla ilgilenen ticari birliklerden oluşmaktaydı. Esnafların meslekteki yeterliliği ve kendilerini daha fazla geliştirip yetiştirilmesi adına çalışmalarda bulunurdu. Loncalarda mesleğinde çok iyi yetişmiş ve ustalığa hak kazanmış esnaflara tören yapılır, onaylanır ve dükkân açma izin belgesi (ruhsat) verilirdi.

Ahilik kültüründe sanatkârlardan biri başkan olur, Ahi Baba lakabı takılır, bulunduğu şehirde önemli konumlarda bulunurdu. Ahi Babaların mesleki gelişim süreçlerinde çıraklık, kalfalık ve ustalığa yükselmeleri törenlerle yapılır. Bu törenlerin izinleri Ahi Evren şeyhleri tarafından verilirdi. Ahilik felsefesine göre Ahiler kendi güç ve emekleriyle geçinir, alçak gönüllü olur, ticarette hırsa kapılmazdı. Genç yaştaki Ahi’ler (Fityan) çalıştıkları işten elde ettiği gelirlerin bir kısmını zaviyelere getirir, buranın giderlerine yardımcı olur ve burada kurulan ortak sofralara yiyecekler alırlardı.

Mesleğe geçiş

Osmanlı’da mesleğe geçecek esnaflar Ahilik kabullerinde kendilerine tuzlu su su içirilip bele kuşak bağlanır, ayağına şalvar giydirilirdi. Törenlerde yapılan her şeyin temsili bir anlamı vardı. Tuzlu su bilgili olduğunu, kuşak cesareti, şalvar namuslu olduğunu sembolize ederdi. Ahilik kültüründe satılacak olan her türlü malın satış fiyatı tespit edilerek kendilerine bildirilir ve esnafın bu fiyatlar üzerinden o malı satıp satmadığı kontrol edilirdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

14 Eylül 2017
92 views
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
91 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
768 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
850 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
856 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
824 views
Değerler Eğitimi Sunusu

Değerler Eğitimi Sunusu

14 Aralık 2016
722 views
Öğretmenler Günü Programı

Öğretmenler Günü Programı

12 Aralık 2016
431 views
Boyama Sayfası

Boyama Sayfası

11 Aralık 2016
395 views
2. Sınıf Türkçe

2. Sınıf Türkçe

10 Aralık 2016
414 views
Bunlar da var!
I.DÜNYA SAVAşI

I.DÜNYA SAVAşI

1 Mayıs 2013
334 views
DENKLEMLER SLAYTI

DENKLEMLER SLAYTI

31 Mart 2011
337 views
ıSTATıSTıK SUNUSU ıNDıR

ıSTATıSTıK SUNUSU ıNDıR

23 Şubat 2013
392 views
KURTULUş SAVAşI SUNU SLAYT

KURTULUş SAVAşI SUNU SLAYT

30 Nisan 2012
412 views
MıLLı PARKLARIMIZ SUNUSU

MıLLı PARKLARIMIZ SUNUSU

19 Eylül 2011
364 views
8. Sınıf Hava Basıncı Sunusu

8. Sınıf Hava Basıncı Sunusu

17 Şubat 2013
351 views
SÜRTÜNME KUVVETı SUNUSU

SÜRTÜNME KUVVETı SUNUSU

23 Kasım 2012
370 views
Işık kaynakları sunusu

Işık kaynakları sunusu

28 Mart 2011
359 views
ELEKTRıK ARAÇLARIN GÜCÜ SUNUSU

ELEKTRıK ARAÇLARIN GÜCÜ SUNUSU

19 Nisan 2013
336 views
Mikroskoplar sunusu

Mikroskoplar sunusu

28 Mart 2011
268 views