Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Psikoloji, Sosyoloji Slaytları

Psikoloji Sosyoloji Slaytları 23 Şubat 2017
246 views

Psikoloji, Sosyoloji Slaytları

Okul eğitiminde ders çalışmalarına ve farklı yerden bilgi toplamak çok gereklidir. Slaytlardan bilgi alarak daha iyi akılda kalacağını unutmayın. Psikoloji, sosyoloji slaytları sayesinde derslerinize yardımcı olacağız. İlk önce psikoloji dersinden başlayalım. İlk olarak psikolojinin tanıtımını verelim. Psikoloji demek insanların nasıl düşündüğünü, nasıl olduğunu anlamaya çalışan bir bilim olmaktadır. Yani psikoloji insanların davranışlarını incelemektedir. Aynı zaman da hem zihinsel hem de davranış biçimidir. Peki psikolojinin ne faydası olduğunu da açıklayalım. Psikoloji sayesinde kendinizi daha iyi anlatır ve kendilerini daha iyi tanıtırlar. Psikoloji sayesinde de çevrenizdeki insanlar ile daha iyi uyum sağlayabileceksiniz. Psikolojide davranış çeşitleri vardır. Bu davranış çeşitlerin ise doğuştan gelen davranışlar, geçici davranışlar ve sonradan kazanılan davranışlardır.

Doğuştan gelen davranışlardan bahsedelim. Doğuştan gelen davranışlar tüm aile fertleröinden gelen davranışlardan meydana gelmektedir. Geçici davranışlar ise yorgunluktan, hastalıklardan ve alkol yüzünden kişi farklı davranışlar sergileyebilir. Buna geçici davranışlar denilmektedir. Sonradan kazanılan davranışlar ise sonradan öğrenilen davranışlara denir. Sosyoloji dersinin konusunu anlatalım. Kültürün tanıtımını yapalım. Kültür demek yaşama tarzıdır. Her insan doğuştan kültüre sahip olmaz. Kültür insanların sonradan öğrenebileceği bir durumdur. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Psikoloji, sosyoloji slaytları ile ilgili bu siteden istediğiniz bilgiyi alabilirsiniz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Ayrıca da buradaki bilgiler derslerinize de yardımcı olacaktır. Sosyoloji ise tek bir insanı değil tüm insanı yani tüm toplumu ilgilendirmektedir. Sosyoloji olan olayı olduğu gibi anlatmaktadır.

Sosyoloji tıpkı doğa gibi deneyseldir. Neticede toplumda olan olayları çok değiştirmektedir. Sosyoloji demek toplumda olan olayları nedenleri ile birlikte incelenmektedir. Toplumsal olaylardan ve toplumsal olaylardan söz edelim. Olup bitenleri zamanı ve yeri ile birlikte anlatmaktadır. Buna toplumsal olay denir. Toplumda oluşan olayları eğer tekrar ederse buna toplumsal olgu denir. Toplumda olan olayları sayı ile öifade edilmektedir. Sosyoloji diğer bilimler ile de ilişkisi bulunmaktadır. Bunlarda tarih, psikoloji ve fizik olmaktadır. Sosyoloji hakkında bilmeniz gerekenleri de söyleyelim. Araştırma yapılırken başından doğu izlenmesi gerekmektedir. Sosyolojideki yöntemler ise somutluk, nesnelik, dinamiklik ve bütünlüktür. Sosyolojinin tarihçesini de anlatmak gerekirse ilk çağlardan itibaren sosyoloji vardır. Platon da hatta toplum düzeninden bahsetmiştir. Sosyoloji dersleri lise öğretiminden başlamaktadır.

İnsanların yaşamlarında ihtiyaç duyduğu en çok toplumdur. Sosyoloji de insanlık gibi çok eskiye dayanmakta olduğunu biliniz. Zaten en eski filozof da toplumdaki yaşamı ele almıştır. Soyolojinin özelliği ise toplum içinde ki olayları incelemektedir. Olması gerektiği gibi değil de toplumda olan olayları inceler. Bununla birlikte olaylardan nedenlerini ve sonuçlarını da incelemktedir. Sosyoloji toplumu bütün olarak inceler. Genel sosyolojinin tanıtımı sosyolojinin tam anlamıyla konu alanı olmaktadır. Sosyalmerfolojinin tanımı ise sadece sadece toplumdaki maddi yapısıyla ilgilenmektedir. Sosyal fizyolojinin tanımı ise toplumu oluşturmaktadır. Sosyoloji hakkında bilmedikleriniz varsa ve bilgi almak istiyorsanız sizleri bu siteye bekliyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Duygusal Gelişim Slayt İndir

Duygusal Gelişim Slayt İndir

5 Aralık 2015
902 views
TOPLUMSAL YAPI SLAYTI

TOPLUMSAL YAPI SLAYTI

13 Ocak 2014
640 views
Bellek (Hafıza) Sunusu

Bellek (Hafıza) Sunusu

3 Ocak 2014
529 views
Aile Olmak Hakkında Bilgiler Sunusu

Aile Olmak Hakkında Bilgiler Sunusu

3 Ocak 2014
419 views
Eğitim Ve Geliştirme Sunusu

Eğitim Ve Geliştirme Sunusu

3 Ocak 2014
435 views
Düşünmeyi Öğretme Sunusu

Düşünmeyi Öğretme Sunusu

3 Ocak 2014
462 views
Örgüt Kültürü Sunusu

Örgüt Kültürü Sunusu

3 Ocak 2014
659 views
Psikoloji Hakkında Bilgiler Sunusu

Psikoloji Hakkında Bilgiler Sunusu

3 Ocak 2014
490 views