FATİH PORTAKAL

Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Psikoloji ve sosyoloji slaytları

Psikoloji Sosyoloji Slaytları 2 Nisan 2017
237 views

Psikoloji ve sosyoloji slaytları

Dersleriniz için psikoloji ve sosyoloji slaytları hazırlamak için bu siteden yardım alabilirsiniz. İlk önce psikoloji bilimini bir tanıyalım. Psikoloji demek hem insan ve hem de hayvanların davranışlarını ölçüp gözleyen bir bilim dalı olmaktadır. Psikoloji davranışları dıştan gözlemlemektedir. Mesela gülmelerden, yürümelerden ve konuşma tarzından insanları gözlemler. Bazı insanlar psikofizyolojik tepkiler göstermektedir. Örnek vermemiz gerekirse mesela insanlar utanınca yüzü kızarması ve korktukları zaman da göz bebeklerinin büyümesi gibidir. Psikolojinin ölçütleri ise beş çeşittir. Bunlar gözlenebilirlik, ölçülebilirlik, iletilebilirlik, tekrarlanabilirlik ve sağlanabilirliktir. Gözlenebilirlik demek insanlar davranışlarını gözlemler. Ölçülebilirlik ise davranışları gözlerken ve ölçer. İletilebilirlik ise davranışlar hakkında araştırma yapmaktır. Tekrarlanabilirlik ise bilimsel çalışmalar yapılır. Sağlanabilirlik ise hem gözlem ve hem de ölçülebilir. Bu sayede konu üzerinde güvenirlilik artar.

Psikolojinin beş araştırma yöntemi vardır. Bunlar gözlem, vaka çalışması, anket çalışması, görüşme ve deneysel çalışmadır. Gözlem de iki türdedir. Birincisi doğal gözlem ve ikincisi de sistematik gözlemdir. Doğal gözlem insanların davranışlarını gözlemler. Sistematik gözlem ise hastayı taklit etmek gibi. Yani psikolojisi bozuk olan insanın yaptığı hareketleri aynı şekilde yapmak. Vaka çalışmasına da gelirsek insanlar hakkında ayrıntılı bilgi almaktır. Mesela insanın yaşantısını ve mesleği gibi vakaları almaktadır. Anket çalışması ise bazı konulardan soru sorulur ve insanlardan da bilgi toplar. Görüşme ise yani mülakat daha çok soru ve cevap şeklinde olur. Son olarak da deneysel çalışmalardan bahsedecek olursak insanlar hakkında deney yaparak nedenini ve sonucu öğrenilmeye çalışmaktadır. Deneysel psikoloji alanları iki türden oluşur. Birincisi temel bilim alt dalları ve uygulamalı bilim dallarıdır. Teorik bilim alt dallarında deneysel psikoloji ve deneysel psikoloji labaratuvar da denenmektedir. Gelişim psikolojisi ise insanın doğumundan itibaren şimdiki yaşa kadar ki durumunu inceler.

Sosyal psikoloji ise insanın toplumdaki davranışının nasıl olduğunu inceler. Kişilik psikolojisi ise insanın kişiliğini araştırmaktadır. Uygulamalı bilim alt dallarında ise klinik psikolojisi, endüstri psikolojisi ve eğitim psikolojisidir. İnsanın psikolojisi klinikte inceleyen bilim dalıdır. Endüstri psikoloji ile çalışma hayatını inceler. Eğitim psikoloji ise eğitim ve öğretim yılındaki bulguları inceler. Şimdi de sosyoloji konularına geçelim. Sosyoloji dersinde toplum konusunu inceleyelim. Toplum fiziksel ve biyoloji şartlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Psikolojik şartlar çok yönlü ve amaçlı olmaktadır. Sosyal yapı iki çeşittir. Geniş anlam ve dar anlamdır. Geniş anlam toplumun bütünlüğünü oluşturur. Dar anlam ise belirli bir bütün oluşturur. Toplumsal değişmeler belirli zaman dilimlerinde gerçekleşir. Aynı zaman da somuttur.

Toplumsal değişmenin özelliklerinden başlayalım. Toplumsal değişme toplum yaşantılarındandır. Toplumsal değişme de ilerlemesi olduğu gibi gerilemesi de yaşanır. Toplumsal değilmenin yaşanması için o toplumun hazır olması gerekir. Eğer hazır olmazsa ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Sosyoloji kültürün tanımına gelelim. Kültür toplumu inceler. Yaşayış tarzını ve alışkanlıkları oluşturur. Kültürün özellikleri ise doğuştan gelen kültürleri oluşturmaktadır. Ayrıca kültür hem maddi ve manevi unsuru oluşturmaktadır. Kültür demek insanların eseri denir. Kültür konuları şunlardır. Alt kültür, kültürleşme, kültürel dayanışma ve kültürel şoktur. Psikoloji ve sosyoloji slaytları için bu sitedeki konuları okuyun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Duygusal Gelişim Slayt İndir

Duygusal Gelişim Slayt İndir

5 Aralık 2015
908 views
TOPLUMSAL YAPI SLAYTI

TOPLUMSAL YAPI SLAYTI

13 Ocak 2014
645 views
Ruh Sağlığımız Sunusu

Ruh Sağlığımız Sunusu

3 Ocak 2014
496 views
Psikolojinin Amaçları Sunusu

Psikolojinin Amaçları Sunusu

3 Ocak 2014
406 views
Toplum Ruh Sağlığı Sunusu

Toplum Ruh Sağlığı Sunusu

3 Ocak 2014
508 views
Güdüleme Teorileri Sunusu

Güdüleme Teorileri Sunusu

3 Ocak 2014
410 views
Duygusal Zeka Sunusu

Duygusal Zeka Sunusu

3 Ocak 2014
594 views
Bunlar da var!
GÜNEş SıSTEMı

GÜNEş SıSTEMı

14 Nisan 2010
365 views
ıpek yolunda türkler sunusu

ıpek yolunda türkler sunusu

4 Nisan 2011
302 views
ÖRÜNTÜLER VE ıLışKıLER SLAYTI

ÖRÜNTÜLER VE ıLışKıLER SLAYTI

24 Eylül 2012
250 views
DEVLETÇıLıK

DEVLETÇıLıK

29 Mart 2011
410 views
Çemberin elemanları ve özellikleri

Çemberin elemanları ve özellikleri

27 Nisan 2012
418 views
Olasılık ve istatistik sunusu

Olasılık ve istatistik sunusu

24 Ekim 2012
387 views
Ömer Seyfettin ile ilgili sunu slayt

Ömer Seyfettin ile ilgili sunu slayt

6 Kasım 2012
836 views
Rönesans sunusu

Rönesans sunusu

4 Nisan 2011
333 views