Ece Erken Kimdir

Kandil Ve Bayram Sunuları

Lise Edebiyat Sunusu

Psikoloji ve sosyoloji slaytları

Psikoloji ve sosyoloji slaytları

Psikoloji Sosyoloji Slaytları 2 Nisan 2017
121 views

Psikoloji ve sosyoloji slaytları

Dersleriniz için psikoloji ve sosyoloji slaytları hazırlamak için bu siteden yardım alabilirsiniz. İlk önce psikoloji bilimini bir tanıyalım. Psikoloji demek hem insan ve hem de hayvanların davranışlarını ölçüp gözleyen bir bilim dalı olmaktadır. Psikoloji davranışları dıştan gözlemlemektedir. Mesela gülmelerden, yürümelerden ve konuşma tarzından insanları gözlemler. Bazı insanlar psikofizyolojik tepkiler göstermektedir. Örnek vermemiz gerekirse mesela insanlar utanınca yüzü kızarması ve korktukları zaman da göz bebeklerinin büyümesi gibidir. Psikolojinin ölçütleri ise beş çeşittir. Bunlar gözlenebilirlik, ölçülebilirlik, iletilebilirlik, tekrarlanabilirlik ve sağlanabilirliktir. Gözlenebilirlik demek insanlar davranışlarını gözlemler. Ölçülebilirlik ise davranışları gözlerken ve ölçer. İletilebilirlik ise davranışlar hakkında araştırma yapmaktır. Tekrarlanabilirlik ise bilimsel çalışmalar yapılır. Sağlanabilirlik ise hem gözlem ve hem de ölçülebilir. Bu sayede konu üzerinde güvenirlilik artar.

Psikolojinin beş araştırma yöntemi vardır. Bunlar gözlem, vaka çalışması, anket çalışması, görüşme ve deneysel çalışmadır. Gözlem de iki türdedir. Birincisi doğal gözlem ve ikincisi de sistematik gözlemdir. Doğal gözlem insanların davranışlarını gözlemler. Sistematik gözlem ise hastayı taklit etmek gibi. Yani psikolojisi bozuk olan insanın yaptığı hareketleri aynı şekilde yapmak. Vaka çalışmasına da gelirsek insanlar hakkında ayrıntılı bilgi almaktır. Mesela insanın yaşantısını ve mesleği gibi vakaları almaktadır. Anket çalışması ise bazı konulardan soru sorulur ve insanlardan da bilgi toplar. Görüşme ise yani mülakat daha çok soru ve cevap şeklinde olur. Son olarak da deneysel çalışmalardan bahsedecek olursak insanlar hakkında deney yaparak nedenini ve sonucu öğrenilmeye çalışmaktadır. Deneysel psikoloji alanları iki türden oluşur. Birincisi temel bilim alt dalları ve uygulamalı bilim dallarıdır. Teorik bilim alt dallarında deneysel psikoloji ve deneysel psikoloji labaratuvar da denenmektedir. Gelişim psikolojisi ise insanın doğumundan itibaren şimdiki yaşa kadar ki durumunu inceler.

Sosyal psikoloji ise insanın toplumdaki davranışının nasıl olduğunu inceler. Kişilik psikolojisi ise insanın kişiliğini araştırmaktadır. Uygulamalı bilim alt dallarında ise klinik psikolojisi, endüstri psikolojisi ve eğitim psikolojisidir. İnsanın psikolojisi klinikte inceleyen bilim dalıdır. Endüstri psikoloji ile çalışma hayatını inceler. Eğitim psikoloji ise eğitim ve öğretim yılındaki bulguları inceler. Şimdi de sosyoloji konularına geçelim. Sosyoloji dersinde toplum konusunu inceleyelim. Toplum fiziksel ve biyoloji şartlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Psikolojik şartlar çok yönlü ve amaçlı olmaktadır. Sosyal yapı iki çeşittir. Geniş anlam ve dar anlamdır. Geniş anlam toplumun bütünlüğünü oluşturur. Dar anlam ise belirli bir bütün oluşturur. Toplumsal değişmeler belirli zaman dilimlerinde gerçekleşir. Aynı zaman da somuttur.

Toplumsal değişmenin özelliklerinden başlayalım. Toplumsal değişme toplum yaşantılarındandır. Toplumsal değişme de ilerlemesi olduğu gibi gerilemesi de yaşanır. Toplumsal değilmenin yaşanması için o toplumun hazır olması gerekir. Eğer hazır olmazsa ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Sosyoloji kültürün tanımına gelelim. Kültür toplumu inceler. Yaşayış tarzını ve alışkanlıkları oluşturur. Kültürün özellikleri ise doğuştan gelen kültürleri oluşturmaktadır. Ayrıca kültür hem maddi ve manevi unsuru oluşturmaktadır. Kültür demek insanların eseri denir. Kültür konuları şunlardır. Alt kültür, kültürleşme, kültürel dayanışma ve kültürel şoktur. Psikoloji ve sosyoloji slaytları için bu sitedeki konuları okuyun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Duygusal Gelişim Slayt İndir

Duygusal Gelişim Slayt İndir

5 Aralık 2015
797 views
TOPLUMSAL YAPI SLAYTI

TOPLUMSAL YAPI SLAYTI

13 Ocak 2014
572 views
Güdüler Ve Duygular Sunusu

Güdüler Ve Duygular Sunusu

3 Ocak 2014
430 views
Çoklu Zeka Kuramı Sunusu

Çoklu Zeka Kuramı Sunusu

3 Ocak 2014
378 views
Çoklu Zeka Teorisi Sunusu

Çoklu Zeka Teorisi Sunusu

3 Ocak 2014
390 views
Algılama Hakkında Bilgiler Sunusu

Algılama Hakkında Bilgiler Sunusu

3 Ocak 2014
420 views
Zeka Kavramının Gelişmesi Sunusu

Zeka Kavramının Gelişmesi Sunusu

3 Ocak 2014
267 views
Öğrenme Hakkında Bilgiler Sunusu

Öğrenme Hakkında Bilgiler Sunusu

3 Ocak 2014
378 views
Eğitimin Temel Kavramları Sunusu

Eğitimin Temel Kavramları Sunusu

3 Ocak 2014
337 views
Bunlar da var!
MOSKOVA ANTLAşMASI SUNUSU

MOSKOVA ANTLAşMASI SUNUSU

2 Mayıs 2012
325 views
Trigonometri  SLAYTI

Trigonometri SLAYTI

9 Mayıs 2011
308 views
ÇOKGENLER SUNUSU

ÇOKGENLER SUNUSU

31 Mart 2011
299 views
Oran orantı sunusu

Oran orantı sunusu

30 Mart 2011
330 views
SIVI ÖLÇME SUNUSU ıNDıR

SIVI ÖLÇME SUNUSU ıNDıR

2 Aralık 2011
328 views
a trip

a trip

27 Nisan 2012
275 views