Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Sağlık Sunuları

Sağlık Sunuları 27 Şubat 2017
353 views

Sağlık Sunuları

Lise birinci sınıftan itibaren sağlık dersi görülmektedir. Sağlık sunuları da öğrencilere oldukça yardımcı olmakta ve bilgiler verilmektedir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Sağlık derslerinde işlenen bazı konulardan sizlere bahsedelim. Konumuz dolaşım sistemi kan ve lenf dolaşımı olarak iki sistemden oluşmaktadır. Kan dolaşım sistemi dört gruptan oluşur. Bunlar kalp, veriler, kapiller ve arterlerdir. Kalp damar kanı pompalama görevini bir keseden meydana gelmektedir. Arterler ise kalpte pompalanmış olan kanı vücuda dağıtma görevini yapmaktadır. Kapiller ise arterlerden çıkan temiz kanı boşaltan bir ağdır. Yani kapillerin duvarı çok ince olmaktadır. Verilerden de bahsedelim. Kanı toplayıp sonrada yine kalbe gönderen damara denir. Lenf ve dolaşım sistemi dokularında bulunan sıvı kan dolaşımına verilen addır. Akterlerin üç gruplara ayrıldıklarını biliyormuyunuz? İletici arterler, dağıtıcı arterler ve arterioldur. İletici arterler büyük arterlerdir. Dağıtıcı arterler de orta büyüklükteki arterlerdir. Arteriol ise çok az olan arterlerdir.

Bu sağlık sunuları derslere, ödevlerinize ve sınav çalışmalarına çok destek verecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Sağlık sunuları için bu siteden bilgiler alabilirsiniz. Bir diğer sağlık sunusu konularından bulaşıcı hastalıklardır. Bulaşıcı hastalıklar zararlı olan enfeksiyonlardan oluşmaktadır. Zararlı mikroorganizmalar vücuda girdiği zaman hastalıklar da meydana gelmektedir. Besinleri nerede saklayacağınızı ve nerede saklayacağınızı çok iyi bilmenöiz gerekmektedir. Aksi takdirde besin zehirlenmeleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Besin zehirlenmelerin bazı belirtileri vardır. Bunlar üşüme, kusma, ishal ve ateştir. Bulaşıcı hastalıklardan olan besin dizanteri hastalığıdır. Bulaşma yolları ise besinlerdir. Besinli dizanterinin belirtileri baş ağrısı, aşırı karın ağrısı ve aşırı ateş çıkmasıdır.

Çocukların spor yaralanmaların nedenlerini de açıklayalım. Sekiz ve on dört yaşındaki çocukların koordinasyonları zayıf olduğundan dolayı yaralanmaları ortaya çıkar. Sekiz ve on dört yaşındaki çocukların büyüme bölgeleri hassas olduğu içinde çabuk yaralanabiliyorlar. Spor yaralanmaları iki şekildedir ve bunlar akut yaralanmaları ve kronik yaralanmalardır. Akut yaralanmalar burkulmadan, kırık ve çıkıklardan meydana gelir. Kronik yaralanmalar ise küçük travmalar, hassas olan bölgelerde ki şişkinliklerdir. Bu yüzden de spora çok küçük yaştaki çocukların başlaması sakıncalıdır. Tam büyümedikleri için çocuklar ergenlikte spora başlamalıdır.

Sağlık sunusu konularından diğer biri de nikotin bağımlılığıdır. Nikotin bağımlılığından olan sigaradan bahsetmek istiyorum. Sigaranın içinde bildiğiniz gibi kimyasal maddeler vardır. Bu kimyasal maddelerde öldürücü olmaktadır. Nikotin kafeinden sonra gelen bir bağımlılık ve dünyada da çok sık kullanılmaktadır. Nikotini kullanmak istedikleri zaman bulamayan kişilerdeki belirtiler şu şekildedir. Uykuda bozukluk çeker, iştahta çok artış görür, aşırı halsizlik, huzursuzluk ve son olarak da depresyondur. Verem konusunada geçelim. Verem insandan insana hava yolu ile bulaşmaktadır. Verem mikrobunun miktarı da tabi ki çok önemli olmaktadır. Verem hastalığı güneşle ve tedavi ile geçmektedir. Ayrıca da verem mikrobu ile de ne kadar karşı karşıya geldiğinizde önemlidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Sağlık Sunuları

Sağlık Sunuları

21 Mart 2017
306 views
Uyku Apnesi

Uyku Apnesi

7 Nisan 2016
322 views
Bahar Yorgunluğunu Giderme Yolları

Bahar Yorgunluğunu Giderme Yolları

4 Nisan 2016
351 views
Estetik Operasyonları

Estetik Operasyonları

11 Mart 2016
362 views
Bakteriler

Bakteriler

4 Mayıs 2015
573 views
hasta taşıma yolları sunusu

hasta taşıma yolları sunusu

19 Nisan 2015
466 views
Bunlar da var!
DEVLET-VATANDAş EL ELE SUNUSU

DEVLET-VATANDAş EL ELE SUNUSU

2 Mayıs 2011
333 views
tam sayılar

tam sayılar

6 Ekim 2012
261 views
POWERPOıNT SUNUSU SLAYTI

POWERPOıNT SUNUSU SLAYTI

26 Aralık 2011
358 views
MÜNAZARA SUNUSU ıNDıR

MÜNAZARA SUNUSU ıNDıR

9 Mart 2013
759 views
KAN GURUPLARI SUNUSU

KAN GURUPLARI SUNUSU

22 Kasım 2012
364 views
ÖZGÜR BASIN SUNU SLAYTI

ÖZGÜR BASIN SUNU SLAYTI

27 Eylül 2012
383 views
türk tarihine yolculuk

türk tarihine yolculuk

4 Nisan 2011
316 views