4. Sınıf Hауаt Bilgiѕi

Kıvanç Tatlıtuğ

Gülben Ergen

FATİH PORTAKAL

Seminer Konuları

Bilgi ıçerikli Sunular, Nedir 16 Aralık 2016
794 views

Seminer Konuları

Bildiğimiz üzere eğitim ve öğretim konuları hakkında her yıl seminerler verilir. Fakat her sene öğrenciler için faydalı olacak seminer konuları özenle ve bazı kurallara uygun olarak çözülmesi gerekir. Bu konuda bazen zorluk yaşayabiliriz. Mili eğitim bakanlığının birkaç maddesine göre bu konular seçilirken ilköğretimden lise eğitim öğretim zamanlarının başladığı zamanlarda önceden hazırlanacak derslerin nasıl işleneceği hakkında bilgi vermek amacıyla olmalıdır. Bu konulardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

• Okul öncesi, ilköğretim ve ortaokul öğretmenlerinin genel kültürünün iyi olması,

• Özel olarak eğitim alanlar veya pedagojik formasyonu alanların bilgilerinin yeterli olması,

• Eğitim de yeni şeyler ortaya koymak,

• Eğitim sırasında yaşanacak problemlere uygun çözümler üretebilme becerileri,

• Öğrencinin ve etraftaki problemlerin çözülmesi için gereken çözümleri getirecek programlar hazırlamak, Genellikle okulun yeni açıldığı zamanlarda yani genellikle eylül ayında sunulan bu seminerler eğitim ve öğretimin her yıl yenilik ile ortaya geldiğini göstermektedir.

Öğretmenlik çalışma alanları hakkında Bildiğimiz gibi okulların eğitim ve öğretime adanan kişilerin bildiklerini aktarması için açılmış kurumlardır. En iyi seviyelere ulaşmasında en düşük seviyede kalmanın da mümkün olduğu bu kurumlarda sizin için özellikle üzerinde durulacak seminer konuları ile okul sezonuna başlanır. Eğitimin en başta yer alan niteliğini geliştirmek ve daha önemlisi derslerin daha verimli geçmesini sağlamak için gerçekten düzgün programlar yapılması gerektiği gerektiğini vurgulamaktadırlar. Öğretmenlik mesleklerinin çalışmalarının amaçlarından biri de alan bilgisinde gerçekten iyi olan ve bu alan öğretimi hakkında mesleki gelişimine katkı sağlanmaktadır. Bu seminerlerde mesleğin amaçlarına yönelik hazırlanan bu program sayesinde birçok öğretmenin bilgilendiğini görmek mümkündür. Çünkü öğretmenlerin körelmemesi için derslerin işleniş biçimlerinde olan değişiklikler, kullanılan öğretim materyalleri hakkında bilgilenmek ve bilgi ve tecrübeleri hakkında paylaşımda bulunan öğretmeler sayesinde her zaman yenilikler ile eğitim ve öğretime devam edilecektir.

Eğitim de özgün olmak gerek Günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız okulda verilen eğitim ve öğretim şekli herkesin yorum yaptığı bir konudur. Bunu göz önüne alarak eğitim ve öğretimde dikkat edilmesi gereken bazı konular hakkında konuşulması gerektiğini bilmemiz gerekir. Öğretmenlerin üzerinde durduğu önemli konulardan biri öğretim şekli ve ders verme şekli olarak özgün olması gerektiğidir. Çünkü eğitim de özgün olmak öğretmenin öğrencilerine gerçekten ve isteyerek bildiklerini aktarması anlamına gelir. Ve bir işin isteyerek yapılması her zaman en doğru öğretim yöntemleri arasında yer almaktadır. Bir diğer konu da bu öğretmenlik hakkında verilen seminer konuları hakkındadır. Bu konular seçilirken öğretmenlerin kendi vicdanlarına göre hareket etmesin sağlayacak şekilde yapılması gerektiğidir. Genellikle son zamanlarda bu durumdan şikâyetçi olan insanlar çok sayıda bulunmaktadır. Bu sorunların ortadan kalkması için bu seminerler faydalı olacağı olağan bir durumdur. Öğretmenlik mesleğinin kutsal olduğu günlük hayatta sıkça duyulan sözler arasında yer aldığını biliyoruz.

Meslek çalışma saatleri bilgilenmeli Hazırlanan seminerlerde bu meslek hakkında söylenmesi gereken bir diğer konu da çalışma saatleri hakkında kesin bilgilendirilme yapılmalıdır. Bazı öğretmenlik mesleklerin günlük belli başlı çalışa saatleri vardır. Bu saatleri okul başlamadan önce hazırlayarak öğretmenlerin programlarını uygun şekilde yapması gerekir. Bu işlerle genellikle yetkili kişiler ilgilenerek en doğru sonuca varırlar. Ayrıca bu meslekte dikkat çeken önemli bir hedef kitlesi vardır. Yaptığı mesleğin hangi kitleye ait olduğunu işe başlamadan önce bildirmek gerekir. Bu kitle belli olduğunda, mesela ilköğretim öğrencilerine verilen bir eğitim öğretim kurumu ise o öğrencilere uygun olan davranış biçiminden yapılan etkinliklere göre düşünülmesi gerekir. Bu konuda gereken yardımları rehber öğretmenlerinde de almak doğru bir duruma yol açacaktır. İlköğretimden başlayarak önemli yere gelen öğrencilerin önünü açmak öğretmenlik mesleğinin ilk kuralı arasında yer alır. Mesleği yaparken içeriğine hâkim olmalı Öğretmenlik denilince çoğumuzun aklına okul ve okulda aldığımız dersler gelir.

Aslında öğretmenlik meslekten daha ötesidir. Bu konuda insanların bilgilendirilmesi veya buna şahit olunması gerekir. Öğretmenlik bazen küçük yaşta bazen de ileri yaşlarda bize yol gösteren kişidir. Sadece bilgileri bize aşılamak yerine her probleme karşı nasıl davranacağımız hakkında bilgi veren bir insandır. Bizi gibi bir insanın bizim için yaptıkları her zaman övülmesi gerektiğidir. Bu meslek yapılırken dönem öncesinden yapılan bazı seminer konuları ele alınır. Bu konular arasında derslerin içeriği ve müzakere edilmesi gereken derslerin söylediği bir tarzda program olur. Bu programda öğretmenler için yapması önerildiği belli başlı konular yer alır. Bunlar arasında yer alanlar:

• Dersin, öğretimin amaçlarının ne ölçüde gerçekleşeceği hakkında bilgi verilmesi için kullanılan: öğretim programı ve kazanımları

• Teknik ve metotların kullanılması: öğretim teknikleri ve yöntemleri,

• Ders konularının daha çok materyal ile işlenmesi için eğitim teknolojilerinden yararlandığı: öğretim materyalleri,

• Ders sırasında konuların işlendiği süre ve yaşanılan problemlerin çözümlenmesi: sınıf yönetimi,

• Hem genel kültürü geliştirmek hem de dersin verimini arttırmak için yapılan geziler: sosyal kültürel etkinlikler,

• Öğrencilerin derslerden sıkılmasını önleyerek daha istekli olması okuldaki akademik başarısının arması için yapılanlar: akademik başarı,

• Derslerin özelliklerine göre değişim gösteren dersten alınan verimi ölçmek için kullanılan yöntem: ölçme ve değerlendirme,

• En önemli madde olarak öğrencinin seçtiği mesleğin ona ne gibi faydası olacağı hakkında bilgi vermek ya da nerelerden yardım alarak meslek seçmesi gerektiği hakkında yapılması gerekenler: mesleki gelişim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

Mandala Boyaması Nasıl Yapılır

14 Eylül 2017
63 views
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Hayatı

12 Eylül 2017
72 views
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
66 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
743 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
743 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
819 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
771 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
709 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
526 views
Çanakkale Savaşı Slayt

Çanakkale Savaşı Slayt

15 Aralık 2016
595 views