Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Sınıf Nöbet Çizelgesi

Bilgi ıçerikli Sunular, Nedir 22 Aralık 2016
738 views

Sınıf Nöbet Çizelgesi

 

Toplu olarak yaşanılan, vakit geçirilen ve ya çalışılan yerlerde, belirli kurallar, belirli düzenlemeler vardır. Bu kurallar, o toplu olarak bulunulan ortamda ki düzenin ve huzurun sağlanması için gereklidir çünkü çok insanın olduğu bir ortamda serbestlik hakim olursa, o ortamda düzensizlik ve buna bağlı huzursuzluk başlar. İşin en kötü yanı ise eğer topluluğun olduğu ortam bir iş yeri ve ya sınıf ise, bu orada bulunan bireylerin performansını son derece olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Düzensiz, huzursuz bir ortamda çalışmak oldukça zordur. Bu ortam eğer bir iş yeri ise, oraya gidiş geliş saatleri, eğer öğrenci gibi bir ortam ise evdeki yemek ve temizlik düzeni, eğer topluluk alanı bir sınıf ise burada da sınıfın tertip ve düzeninin sağlanması ön plandadır. Özellikle okullarda, her sınıf için sınıf nöbet çizelgesi bulunmaktadır.

Şimdi bu çizelgenin ne olduğuna, nasıl düzenlendiğine ve örnek bir sınıf nöbet çizelgesine bakalım. Sınıf Nöbetçiliği Nedir ? Bir sınıfta, tahtanın silinmesi, gerektiğinde sınıfa lazım olan şeylerin ( tebeşir, sandalye gibi ) getirilmesi, eğer ufak yaşlı öğrencilerin olduğu bir sınıf ise meşhur masa örtüsünün yıkanması, tahtanın temizlenmesi, sınıfın havalandırılması, sınıfın genel temizliğinin sağlanması gibi her öğrencinin 1 ay içinde en az 1 kere işlere sınıf nöbetçiliği olarak adlandırılır. Bu nöbetçilik sistemi, sınıfın düzeni açısından çok önemlidir. Çünkü sınıfta yapılması gereken işler için birisinin bulunması, birisinin gönüllü olarak yapmasından daha iyidir. Çünkü görevlendirilen kişi bunu yapmak zorundadır ve yapmamak gibi bir lüksü yoktur. Bu nöbetçilik sistemi, sınıfta hoş bir düzen sağladığı gibi, aynı zamanda öğrencilere de sorumluluk duygusunu aşılar.

Ayda en az bir kere bir gün boyunca bütün işleri yapmak zorunda olan ve reddetme şansı olmayan öğrenci, bu sorumluluk bilincini ileriki yaşlarına da taşıyarak, daha sorumluluk bilinci gelişmiş bir birey olarak hayatına başlayacak ve öyle devam edecektir. Ayrıca bu sistem sınıf içinde öğrenciler arasında yardımlaşma duygusunu güçlendirdiği gibi, kendi aralarında olan sorumluluk duygu bilincine de katkıda bulunacaktır. Bir Sınıf Nöbet Çizelgesi Nasıl Olmalıdır ? Nöbetçiliğin ne olduğundan, ne işe yaradığından ve öğrencilere neler kattığından bahsettik. Şimdi ise sınıf nöbet çizelgesinden bahsedeceğiz. Bir sınıf nöbet çizelgesi, sınıftaki öğrenci sayısına göre ve o aylık ders günü sayısına oranla bir öğrencinin bir ayda kaç defa nöbet alacağını gösterir. Bunun için öğrenciler 2′ şerli gruplar halinde seçilirler. Bunun sebebi ise, gün içinde sıra ile işleri görüp yorulmamaları ve birisinin gelmediği durumlarda, diğerinin görevleri yerine getirmesidir.Sınıf nöbet çizelgesi sınıf öğretmeni tarafından hazırlanmaktadır.

Sınıf öğretmeni hangi öğrencilerin iyi anlaştığını ya da hangilerinin anlaşmadığını bildiği için, bu çizelgeyi hazırlamak onun görevidir. Genel olarak çizelge hazırlanırken sınıf listesinin 1. sırasındaki öğrenci ve 2. sıradaki öğrenci, 3. sıradaki öğrenci ve 4. sıradaki öğrenci gibi 2′ li gruplar halinde nöbetçiler belirlense de, bazı özel durumlarda, örneğin kavgalı iki öğrencinin beraber nöbetçi olması gibi, bu değiştirilebilir. Tabi ki de bu değişimi sınıf öğretmeni gerçekleştirmektedir. Örnek bir nöbetçilik çizelgesi şu şekilde olabilir : Hafta : 1 Hafta : 2 ….. Pazartesi : A ve B J ve K Salı : C ve D L ve M Çarşamba : E ve F N ve O Perşembe : G ve Ğ Ö ve R Cuma : H ve I S ve Ş Bu şekilde hazırlanmış, öğrencilerin adları bitene kadar devam etmelidir. Adlar bittikten sonra, bitiş gününden sonra yeniden bir çizelge hazırlanmalıdır. Yeni çizelge hazırlanırken, eğer geçen ayda olan bazı sıkıntılar var ise, bu sıkıntılara bakılarak, çeşitli değişiklikler de yapılabilir. Eğer herhangi bir sıkıntı çıkmamış ise, çizelge yine aynı öğrenci grupları kullanılarak gelecek sıra için hazırlanmalıdır.

Çizelgenin her sıra değişiminde tekrar hazırlanmasının sebebi ise, okuldan ve ya sınıftan ayrılan, kavga eden öğrenciler olabilmesidir. Bu öğrenciler sırayı bozduklarında, sabitlenmiş olarak kullanılan bir çizelgedense, sürekli olarak yenilenen ve güncellenen bir çizelge kullanılması çok daha mantıklıdır. Bazı sınıflarda ise öğrenci sayısı tektir yani 21, 23 gibi. Bu durumda ise öğrenciler 2′ li olarak gruplara ayrıldıklarında, bir öğrenci “açıkta” kalır. Bu öğrenciler, sınıf öğretmeninin karanına kalan öğrencilerdir. Sınıf öğretmeni isterse bu öğrenciyi, fiziksel olarak güçsüz olarak nitelendirilen bir gruba ekleyebilir, listenin ilk ve son gruplarına ilave edebilir, ya da her gün nöbetçi olmasını isteyebilir. Bu, gruplara ayrılmış öğrencilerden birisi gelmediğinde, o gelmeyen öğrencinin yerine geçmesi demektir. Yani A ve B nöbetçi iken, B gelmez ise, bu açıkta kalmış olan öğrenci B’ nin yerine geçecektir. Birkaç gün sonra S ve Ş’ den S gelmediğinde ise bu öğrenci S’ nin yerine geçecektir. Böylece hiç bir grupta eksik kalma durumu olmayacaktır. Tabi ki bir istisna ise, sınıfa yeni bir öğrenci katılma durumudur. Böyle bir durumda ise, nöbet çizelgesi tekrardan gözden geçirilmelidir. Eğer “açıkta” olan bir öğrenci var ise yeni gelen öğrenci onla grup olarak ayarlanmalıdır. Eğer yeni gelen öğrenci açıkta kalır ise, yalnızlık çekmemesi için, genelde sınıfın en çalışkan öğrencisi ile gruba alınır ve onunla beraber nöbetçilik yapması sağlanır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Hayatı

12 Eylül 2017
54 views
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
54 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
728 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
727 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
808 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
688 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
514 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
779 views
Çanakkale Savaşı Slayt

Çanakkale Savaşı Slayt

15 Aralık 2016
578 views
Değerler Eğitimi Sunusu

Değerler Eğitimi Sunusu

14 Aralık 2016
667 views
Bunlar da var!
HZ.MUHAMMED SON PEYGAMBERDıR SUNUSU

HZ.MUHAMMED SON PEYGAMBERDıR SUNUSU

9 Ocak 2013
406 views
MY BıRTHDAY SUNUSU

MY BıRTHDAY SUNUSU

22 Şubat 2013
375 views
Atatürk Slaytı

Atatürk Slaytı

4 Ocak 2013
314 views
Yeraltı Suları Ve Kaynaklar Sunusu

Yeraltı Suları Ve Kaynaklar Sunusu

5 Ocak 2014
370 views
terimler slayt

terimler slayt

15 Nisan 2010
289 views
ıLETışıM BıR SANATTIR SLAYTI

ıLETışıM BıR SANATTIR SLAYTI

31 Aralık 2012
316 views
Harita Bilgisi Slayt İndir

Harita Bilgisi Slayt İndir

22 Aralık 2015
877 views
‘KUMDAN KALELER’ SUNUSU

‘KUMDAN KALELER’ SUNUSU

17 Eylül 2011
375 views
Büyük Selçuklu Devleti Slaytı

Büyük Selçuklu Devleti Slaytı

1 Aralık 2013
330 views