4. Sınıf Hауаt Bilgiѕi

Kıvanç Tatlıtuğ

Gülben Ergen

FATİH PORTAKAL

Sınıf Yönetimi Slayt

Sınıf Yönetimi Slayt

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile ders anlatım, ders dinleme hatta sınava çalışma şekilleri bile değişmiş bir durumda. Önceden eline kalem kâğıt alıp çalışan öğrenciler, şimdi ise telefon, tablet gibi teknolojik cihazlardan faydalanmakta. Aynı şekilde öğretmenler de ders anlatma şekillerini değiştirmiş durumdalar. Çoğu öğretmen uzun uzadıya konuşup, yorulmak ve öğrencilerini yormak yerine, çeşitli sunumlar hazırlayıp bunları bilgisayar aracılığı ile projeksiyon aletinden duvara yansıtmaktadır. Bu yöntem, hem öğretmenin daha az yorulmasını, hem de öğrencinin derse daha çok ilgi duymasını sağlar. Sınıf Sınıf, bir öğrencinin bütün eğitim ve öğretim etkinliklerini gerçekleştirdiği, hatta arkadaşları ile vakit geçirdiği bir alandır. Bir öğrencinin gününün çok büyük bir kısmı sınıfta geçmektedir. Eğer öğrenci burada iyi eğitilir ve iyi iletişim kurarsa, bu onun hem geleceği için hem de gelişimi için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Sınıflar, tıpkı aile gibidirler. Bir sınıfın içinde gizli saklı dönmesi mümkün olaylar yoktur.

Bir sınıfın öğrencileri resmen “ortak bir tarih” i beraber yaşarlar. Çünkü sınıfta yaşanılan her olay, öğrencilerin gözleri önünde gerçekleşir. Etkili ve verimli bir sınıf yönetimi sonucu, kişi sosyal, kültürel, bireysel ve demokratik açıdan olumlu gelişimler gösterir. Bu olumlu gelişmeler ise onun gelecekteki yaşantısını olumlu yönde etkileyecektir. İyi yönetilen bir sınıf öğrenciyi olumlu yönde motive eder. Öğrencinin derslere daha büyük bir şevkle gitmesini sağlar. Etkili Bir Slayt Bir sınıf yönetimi slaytı hazırlamaya başlamadan önce, genel olarak bir slaytın etkili olması için gerekli olan bazı faktörler vardır.

Bu faktörler:

• Özgün olmak: Hazırlanan slayt, kişiye özel olmalıdır. Yani kişi kendi fikirleri doğrultusunda bir iş ortaya çıkartmış olmalıdır. Bu slaytın kalitesini oldukça etkileyecektir.

• Sıkıcı olmamak: Hazırlanmış olan sunum, izleyiciyi 2. dakikasından sonra boğmamalıdır. İzleyici slaytın sonuna kadar keyif ile izlemeli ve bir an olsun gözünü ayırmamalıdır.

• Bilgi verici olmak: Sunumun esas amacı, belirlenen konuyla ilgili bilgileri izleyicilere aktarmaktır. Eğer sunumda bilgi eksikliği, yanlışlığı var ya da hiçbir bilgi aktarılmıyor ise sunum başarısız sayılır.

• Tekrar etmemek: Sunumun her sayfası farklı olmalıdır. 1. sayfada bahsedilen bir konudan 3, 5 ve 7. sayfalarda yine aynı şekilde söz edilirse, sunum tekrara düşer ve izleyicinin sunumdan sıkılmasına sebep olur.

• Yaratıcı olmak: Hazırlanan sunum, eğer alışılagelmişin dışında, değişik bir yol ile hazırlanıp sunulursa, bu sunuma olan ilginin artmasına sebep olacaktır. Sınıf yönetimi slaytı için de aynı genel kurallar geçerlidir fakat içeriği biraz farklı olduğundan kurallarda ufak oynamalar yapılmalıdır. Bu oynamalar yaş grubu, yaşanılan ülke gibi faktörlerden etkilenebilir.

Bir Sınıf Yönetimi Slaytı Nasıl Olmalıdır? Sınıf yönetimi slaytı hazırlanmaya başlanmadan önce, sınıfta var olan eksiklikler, olumsuzluklar tespit edilmelidir. Yapılan tespitlerin ardından ise, sınıfın genel olarak beğendiği tarzda ve o seviyede hatta mümkünse ortak bir mizah anlayışı içinde sunumun yapılması, bütün sınıfın sunumu dikkatle ve sıkılmadan izlemesini sağlayacaktır. Sınıf yönetimi slaytı hazırlanırken sınıfta olan olaylardan ve gerçekleşen hadiselerden örnekler verilmesi iyi bir şeydir. Fakat bu örnekler verilirken, sınıftan birilerinin isimlerinin kullanılması, o kişilerin rencide olmasına ve sadece sunuma değil, ileriki zamanlarda derslere de ilgi duymamasına sebep olacaktır. Eğer sınıfın yaş ortalaması belirli bir seviyenin üzerinde ise, sınıf ile interaktif yani karşılıklı etkileşimde olarak bir sunum yapılabilir. Sınıftan bir öğrenci sahneye çağırılabilir, ya da oturan öğrencilerden birine bir soru yönetilip sunumun öğrenciler etrafında dönmesi sağlanarak öğrencilerin sunuma olan ilgisi arttırılabilir. Her sınıfta genel olarak anlatılan şeylerin dışında, alışılagelmemiş şeylerden bahsetmek, slaytın sıkıcı olmasını engelleyecektir. Slaytın sıkıcı olmaması için başka bir yol ise, slayta müzikler hatta bazı ufak videolar eklenmesi olabilir. Sınıfın ortak olarak bildiği ve sevdiği şarklılar, sınıfın da eşlik etmesi ile slaytın daha da eğlenceli bir hal almasını sağlayacaktır.

Slayt hazırlanmaya başlanmadan önce, sınıfı iyi tanıyan bazı öğrencilerden sınıf ile ilgili bilgiler alınabilir. Bu, sınıfın sevdiği ve hoşlandığı şeyleri öğrenerek slaytın daha da etkili bir hale getirilmesinde büyük bir rol oynar. Fakat en önemli unsur, bir sunum ne kadar kısa ise, o kadar da etkili olur. Çünkü bu kısa süre zarfına yerleştirilen en önemli bilgiler, öğrencilerin aklında kolayca yer edinirler ve sunumun kısalığı da onların bu bilgileri kolayca hatırlamalarına yardımcı olur. Eğer yaş grubu çizgi film izleyecek seviyede ise, sunumlarda bu çizgi film karakterlerinden de yararlanılabilir. Eğer yaş grubu biraz daha yukarı ise, video oyunlarındaki meşhur karakterlerden ( mario, sonic, pokemon gibi ) kullanılabilir. Aynı zamanda eğer belirli bir meslek grubuna yönelik hazırlanmış bir sunum ise, meslek ile alakalı belirli başlı objelerden ya da figürlerden de faydalanılabilir. Sınıfı Nasıl Etkiler? Eğer hazırlanan sunum, öğrencilerin ilgisini çekti, onlara bir takım bilgiler verdi ve sıkılmadan bir şeyler öğrenmelerini sağladı ise, bundan sonra sınıfta daha bir düzen hâkim olacaktır. Sunumdan etkilenen öğrenciler, kural dışı bir hareket yaptıkları zaman, sunumu hatırlayarak bu kural dışı hareketten vaz geçerler. Başarılı geçen her slayt gösterisinden sonra ise, bir sonraki slaytın başarılı olma ihtimali de artar. Çünkü artık öğrencilerin neyi sevip neyi sevmediğini öğrenmişsinizdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular

30 Mart 2017
226 views
Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular

18 Mart 2017
260 views
Görsel Sanatlar Sunuları

Görsel Sanatlar Sunuları

15 Mart 2017
269 views
Hayatı Anlatan Sunular

Hayatı Anlatan Sunular

3 Mart 2017
559 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
743 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
743 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
819 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
771 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
709 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
526 views
Bunlar da var!
7.SINIF DÖRTGENLER İNDİR

7.SINIF DÖRTGENLER İNDİR

24 Nisan 2015
642 views
8.SINIF SES DALGASI SUNUSU INDIR

8.SINIF SES DALGASI SUNUSU INDIR

6 Nisan 2012
320 views
OLASILIK SUNUSU INDIR

OLASILIK SUNUSU INDIR

26 Mart 2011
284 views
inkilap dersi körfez de savaş

inkilap dersi körfez de savaş

25 Mart 2011
273 views
6. SINIF SLAYTLARI

6. SINIF SLAYTLARI

4 Nisan 2011
329 views
KABOTAJ KANUNU SLAYTI

KABOTAJ KANUNU SLAYTI

9 Şubat 2014
494 views
Maddenin Değişimi ve Tanınması

Maddenin Değişimi ve Tanınması

29 Nisan 2012
411 views
hititler

hititler

27 Aralık 2011
348 views
MıSAKIMıLLı SUNUSU

MıSAKIMıLLı SUNUSU

2 Mayıs 2012
386 views