Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Sosyal Bilgiler Sunuları

Sosyal Bilgiler Sunuları

Sizler için yedinci sınıf sosyal bilgiler sunuları hazırladık. Dilerseniz bu siteden yedinci sınıf sosyal bilgiler sunuları gözden geçirip okuyabilirsiniz. İletişimden başlayalım. İletişim demek insanlar düşünceleri ile istedikleri kişiler ile bağlantı kurmak demektir. Empati kurmak da şu demek oluyor. Karşınızdaki insana kendinizi koyarak o şekilde düşünmek demektir. Üç tane başlıca iletişim yolları vardır. Bunlar sözle iletişim, hareketler ile iletişim ve yazılı iletişimdir. Sözlü iletişim karşılıklı konuşmak ile olur. Heyecanlarla iletişim de mimiklerle ve hareketlerle anlatılan iletişim yolu oluyor. Yazılı iletişim ise yazı yoluyla yapılan iletişim yoluna verilen addır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Etkili olarak iletişim becerilerinden de sizlere söz edelim. Bunlar da kendinizi tanıtmalı, kendinizi ifade etmek, karşınızdaki insan ile ilgilenmek, hoşgörülü davranma ve empati kurmaktır.

İletişim sırasında insanlar bazı hatalar var ve bu hataları da söyleyelim. Emir vererek, tehdit ederek konuşmak, öğüt vermek, yargılamak ve eleştirmektir. Bir diğer konu temel haklarımızdır. Temel haklarımız temel haklar ve özgürlükten başlamaktadır. Birincisi kişi hak ve hürriyetleri, ikincisi sosyal ve ekonomik haklar ve üçüncüsü de siyasi haklardır. Sosyal bilgiler sunuları arıyorsanız bu siteden istediğiniz bilgileri alabilirsiniz. Beylikler de şunlardır. Osmanlılar, Karamanoğulları, germiyanoğulları, karesioğulları, hamitoğulları, aydınoğulları, dul kadiroğulları ve saruhanoğullarıdır. Divan üyelerı ve görevlerinden de bahsedelim. Divan üyeleri, padişah, sadrazam, vezirler, defterdarlar ve nişancıdır. Padişahların görevi divan toplantılarının hepsine katılmaktır. Sadrazamın görevi padişahın vekili olmaktadır. Vezirlerin görevi ise devlet adamın yardımcısı olmaktadır.

Defterdarların görevi de maliye bakanının defterdarlığını yapar. Nişancılar da gerektiği zaman divanlara bilgi vermektedirler. Osmanlı orduları da kara ve deniz kuvvetleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Rönesans yani yeniden doğuş bilgisini verelim. İlk olarak sebeplerinden bahsedelim. Bunlar matbaanın icadı, hümanizmanın etkisi, coğrafi keşiflerin etkisi de var ve bununla birlikte de ıslam medeniyetinin etkisidir. Rönesans İtalyada ki sebepleri ise talya ile Akdenizin ortasında kalması, İtalya devletlerinin ticaretle uğraşması ve İtalya ülkelerinde siyasi birliğinin olmamasıdır. Meslek seçiminde de rol oynayan faktörlerden bahsedelim. Bunlarda istek, yetenekler, meslek hakkında bilgi, ailenin beklentisi, ekonomik durum ve çevredir. Yönetim şekilleri de monarşi, oligarşi ve teokrasi olarak üç şekildedir. Gelin sizlere sekizinci sınıfın sosyal bilgiler sunumlarından bahsedelim.

Sekizinci sınıfta sosyal bilgiler konuları daha çok inkilapçılık anlatılmaktadır. Birincisi atatürkçülüğün nitekliklerindendir. Atatürkçülük akıl ve bilime dayanmaktadır. Yurtta ve dünyada da barış sağlanır. Millete ve insanlara hizmet edilir. Atatürk ilkeleri cumhuriyetçilik, inkilapçılık, laiklik, milliyetçilik ve halkçılıktır. Atatürkün inkilaplarını oluşturmuş olan temel esasları ise yedi tanedir. Birincisi milli temel, milli dil ikincisi özgürlük, üçüncüsü vatan sevgisi, dördüncüsğ türk milletinin uygar olması, beşincisi egemenliğin sadece millete ait olması, altıncısı üke bütünlüğü ve yedincisi ise kültürün gelişmesidir. Yedinci ve sekizinci sınıf için sosyal bilgiler sunuları hazırladık. Umarım bu konular derslerinize çok yardımcı olur. Araştırma yapmayı seven herkesi bu siteye bekliyorum. Yazdığımız sunuları beğeneceksiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
4 halife dönemi sunusu ppt

4 halife dönemi sunusu ppt

27 Nisan 2015
842 views
7.SINIF RÖNESANS VE REFORM İNDİR

7.SINIF RÖNESANS VE REFORM İNDİR

25 Nisan 2015
1.198 views
Avrupa Hun Devleti

Avrupa Hun Devleti

15 Nisan 2015
780 views
Atatürk’ün Hayatı slaytı indir

Atatürk’ün Hayatı slaytı indir

14 Nisan 2015
685 views
Ülkemizde Nüfus slaytı indir

Ülkemizde Nüfus slaytı indir

14 Nisan 2015
608 views
Bunlar da var!
SıMETRı SUNUSU

SıMETRı SUNUSU

2 Mayıs 2011
393 views
fen sunum

fen sunum

16 Nisan 2010
428 views
Maddenin Tanecikli Yapısı Slaytı Sunumu

Maddenin Tanecikli Yapısı Slaytı Sunumu

28 Aralık 2010
378 views
ıstiklal Marşı Slayt Sunumu indir

ıstiklal Marşı Slayt Sunumu indir

21 Şubat 2011
447 views
SÖZLEşMELER  SILAYTLARI

SÖZLEşMELER SILAYTLARI

14 Nisan 2010
254 views