Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Sosyal Bilgiler Sunuları

7.Sinif Sosyal Bilgiler Sunuları 7 Nisan 2017
186 views

Sosyal Bilgiler Sunuları

Sizlere sosyal bilgiler sunuları olarak altıncı sınıfın konularından başlayacağız. İlk ünitesi coğrafi konumdur. Coğrafi konum dünya üzerinde bulunduğumuz konuma verilen addır. İkiye ayrılır. Bunlar özel konum ve matematik konumudur. Matematik konumdan bahsedelim. Dünyadaki bir yerin başlangıç olan paralel denir. Matematik koordinatlardan paralellerden söz edelim. Paralel ekvatordaki dairesel yerlere denir. Ekvatorda paralel daire denir. Kuzeydeki paralele kuzey paralel denir ve güney paralellerine de güney paralel denmektedir. Birbirini takip eden paralellerin uzaklıkları yüz on bir kilometredir. Şimdi de meridyenin özelliklerine geçelim. Meridyen ekvatorlarına ve paralellerin çemberlere verilen addır. Meridyenin doğusunda kalanlara doğu meridyen ve batısında kalanlara da batı meridyeni denmektedir.

Bütün meridyenler kutup noktalarında birleşmektedir. Batı ve doğu meridyenleri arasında sadece dört kilometre vardır. Meridyenler dünyada her tarafın matematik konumunu belirlemektedir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bu yüzden de dünya üzerinde bulunan yerel saatlerde farkları bulunmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Ülkemizi matematik konumun sorunlardan da söz edelim. Orta kuşakta kuzey yarım küre bulunmaktadır. Doğusunda da başlangıç meridyeni yer almaktadır. Dört mevsim belirgin olarak yaşarız. Rüzgarlar kuzeyden estiği zaman sıcaklıklar düşmekte ama rüzgarlar güneyden estiği zaman sıcaklıklar da artmaktadır. Bu sitede sosyal bilgiler derslerinizin çalışmaları için sosyal bilgiler sunuları hakkında bilgiler ve konulardan da yardım alarak sunular hazırlayabilirsiniz. Bu sayfa sizlere sunularınız için çok yardımcı olacak ve çalışmalarınızda da çok katkı sağlayacaktır. Sıcak iklimler bunlardır.

Tropikal iklim, muson iklim, ekvatoral iklim ve çöl iklimdir. Tropikal iklimin sıcaklıkları tüm mevsimlere doğru yayılmaktadır. Doğuda, güneyde ve Afrika da çok fazla sıcaklıklar görülmektedir. Muson iklimin de yaz mevsiminde yağış olur ve kış mevsiminde ise kuraklık geçer. Daha çok güneyde, asyada ve doğu Asyada görülmektedir. Akarsuları genellikle düzensiz olmaktadır. Yağış olmayan dönemlerde yapraklar dökülür ve ormanların bitki örtüsü bulunmaktadır. Ekvatoral iklimde bitki örtüleri ekvatoral orman olmaktadır. Ormanları çok gür bir şekilde olduğundan dolayı maymunlar çok fazla bulunur. Yıl boyunca sıcaklıkları çoktur. Bu yüzden de bütün yıl boyunca da yeşillikler çok fazla vardır. Çöl ikliminde de Arabistanın yarımadasında bulunmaktadır. Çöl iklimde hurma çoktur. Hayvanlardan da deve yetişir. Sosyal bilgiler sunuları için sizleri bu sayfaya davet ediyoruz. İnanın ki hiç pişman olmayacaksınız.

Şimdi de ılıman iklimlere geçelim. Bunlar okyanus iklimi, akdeniz iklimi ve karasal iklimdir. Okyanus iklimi genelde batıların kıyılarında yazları serin olmakta ve kış aylarında da ılık geçer. Bitki örtüleri ormandır. Yerleri ise Avrupanın batısı ve Yeni Zelandadır. Akdeniz ikliminde ise bizim ülkemizde de görülmektedir. Yazları sıcak olmakta, kışları ılık ve yağışlı olmaktadır. Bitki örtüleri de makidir. Karasal ıklim ise yaz aylarında sıcak kış aylarında da çok soğuk ve çok da yağışlı olmaktadır. Hatta bazı bölgelerde de kar görülmektedir. Soğuk iklimler de şunlardır. Tundra iklimi ve kutup iklimidir. Tundra iklimi sıcaklıkları çok fazla düşük olur. Yıl boyunca da sopuk geçmektedir. Bitki örtüleri tundradır. Kutup iklimi ise güneş hiç bulunmaz, yıl boyu soğuk geçer ve bitki örtüleri yoktur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
7.SINIF TÜRK TARİHİNDE YOLCULUK İNDİR

7.SINIF TÜRK TARİHİNDE YOLCULUK İNDİR

25 Nisan 2015
1.086 views
7.SINIF EĞİTİM ŞART İNDİR

7.SINIF EĞİTİM ŞART İNDİR

25 Nisan 2015
646 views
7.SINIF TÜRKİYEDE NÜFUS İNDİR

7.SINIF TÜRKİYEDE NÜFUS İNDİR

25 Nisan 2015
728 views
sosyal bilgiler vakıflar sunusu ppt

sosyal bilgiler vakıflar sunusu ppt

22 Nisan 2015
774 views
İnternet’in Zararları slaytı indir

İnternet’in Zararları slaytı indir

19 Nisan 2015
627 views
Meslek Seçimi slaytı indir

Meslek Seçimi slaytı indir

19 Nisan 2015
739 views
7. Sınıf Harita Bilgisi slaytı indir

7. Sınıf Harita Bilgisi slaytı indir

19 Nisan 2015
539 views
Bunlar da var!
YÖNLER SUNUSU ıNDıR

YÖNLER SUNUSU ıNDıR

5 Mart 2013
365 views
SıNıR SıSTEMı SLAYTI

SıNıR SıSTEMı SLAYTI

5 Ekim 2013
421 views
fen ve teknoloji hücre nedir sunusu

fen ve teknoloji hücre nedir sunusu

27 Nisan 2015
559 views
TEKALıFı MıLLıYE EMıRLERı SLAYTI

TEKALıFı MıLLıYE EMıRLERı SLAYTI

9 Şubat 2014
825 views
Yaşanaçak  yerler  sunusu

Yaşanaçak yerler sunusu

26 Aralık 2011
311 views
ÇEMBER VE DAıRE SUNUSU ıNDıR

ÇEMBER VE DAıRE SUNUSU ıNDıR

4 Mayıs 2013
358 views
Kesirler  sunusu

Kesirler sunusu

20 Aralık 2011
300 views