Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Tarih Dersi Sunuları

Tarih Dersi Sunuları 11 Mart 2017
251 views

Tarih Dersi Sunuları

Dersinize yardımcı olacak tarih dersi sunuları sitemizde detaylı bir şekilde konuları ile yer almaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Asya hun devleti konusundan bahsedelim. Asya Hun devleti orta Asya da kurulmuştur. Aynı zaman da Türkiyenin de en büyük devleti olmaktadır. Asya Hun devleti daha sonra Ötükeni merkez yapmışlardı. Asya Hun devletinin veraset sisteminin ise nasıl olduğunu anlatalım. Asya Hun devleti veraset sistemi ile yönetilmiştir. Tarih dersi sunuları için diğer bir konu olan Frigleri anlatalım. Friglerin kurallarına Midas denmektedir. Ayrıca Hititlerin de etkisinde kalmıştır. Bununla birlikte Friglerin sert bir kanunu vardır. Bunu sakın unutmayınız. Friglerin din anlayışı ise Friglerin inandıkları tanrı Kibeledir. Frigler öldükten sonra kaya mezarlığına gömülmüşlerdir.

Midas tarihi gelmiş geçmiş en gizemli yerlerinden bir tanesi olmaktadır. Tarih öncesi kanunlarını da hemen anlatalım. Tarih öncesi olan Osmanlı devletini yok etmek isteyen bazı devletler vardı. Bu devletlerin çoğu müslüman olmayanlardı. Ermeniler bile bu politikaya alet olmuştu. Daha sonra Ermenilerin çoğu Suriye ye göç etti. Bunun nedeni Türk ordusunu vurmuşlardır. Sonrasında Ermeniler işgal etmiş oldukları yerleri de boşaltmışlardır. Sonucunda da Kars bölgesi Türkiye ülkesine bırakmışlardır. Bu şehirde Ermeni sorunları çözülmüştür. Sonrasında birinci İnönü savaşı Londra konferansı da yapılmıştır. Tarih Dersi Sunuları,Moskova antlaşmasından sonra da ikinci inönü savaşı yapılmıştır. Bunun tarihi de yirmi altı marttır.

Osmanlı ordu teşkilatından tımarlı sipahilerin özelliklerine geçelim diyorum. Tımarlı sipahiler Türklerden oluşan bir ordudur. Bu ordular aynı zaman da daha çok askerlerden meydana gelmektedir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu tımarlı sipahiler ordusunun başlarında zırh da vardır. Azaplarında özelliklerini sayalım. Azapların bir takım görevleri neticesiyle evlilik yapmaları yasaklanmaktadır. Bununla birlikte de savaş yapıldığı zaman en önde bulunurlar. Ama azaplar zırh asla giymezler. Deniz kuvvetleri de aynı zaman da Osmanlı dönemlerinde yer alması gerekmektedir.

Osmanlı ordusu teşkilatında bulunan cebeci ordudan önce silahları hazırlayan sınıflara verilen addır. Kapıkule piyadeleri ise en küçük ordu teşkilatına denmektedir. Sol garipler de savaşta bulunan saltanatı korumaktadırlar. Silahtarlar da bulunan her savaşta padişahın yanında bulunur ve padişahı korumaktadır. Akıncılarda vazifelerini en iyi şekilde yapan düşmanlara da galip gelen kişilere denir. Osmanlı ordu teşkilatı işte bu kadardır. Bu konuları bilmeyenler varsa bu yazımızdan bilgilenebilirsiniz. Böylece derslerinizde de  Tarih Dersi Sunuları,bu konular ile sunum yapıp çalışmalar hazırlayabilirler. Yazdığımız tarih konularından farklı, farklı konulara yer verdik. Değişik ve farklı tarih konuları öğrenmek istiyorsanız ve çalışmalara yardımcı olacağınızı düşünüyorsanız sizleri sitemize bekleriz. Umarım yazımız sizlerin çalışmalarına yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Kümeler Slaytı SUnumu ındir

Kümeler Slaytı SUnumu ındir

25 Mart 2011
304 views
ÇAKA BEYLığı SLAYTI

ÇAKA BEYLığı SLAYTI

28 Ocak 2013
461 views
ÇANAKKALE SAVAşI SLAYTI

ÇANAKKALE SAVAşI SLAYTI

8 Şubat 2014
343 views
7.SINIF YAN ANLAM SUNUSU

7.SINIF YAN ANLAM SUNUSU

19 Ekim 2011
367 views
kare prizma

kare prizma

9 Ekim 2012
355 views
Işığın Maddeye Etkileri SLAYTI

Işığın Maddeye Etkileri SLAYTI

15 Nisan 2010
493 views
FııLıMSıLER

FııLıMSıLER

28 Mart 2011
389 views