Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Tarih Dersi Sunuları

Tarih Dersi Sunuları 20 Mart 2017
296 views

Tarih Dersi Sunuları

Sizlere tarih dersi sunuları ile ilgili konulardan bilgi vermeye çalışacağız. Umarım vereceğimiz konular sizlerin derslerine yardımcı olur. Mondros Ateşkes Antlaşması konusundan başlamak isterim. Mondros Ateşkes Antlaşmasının maddeleri şu şekildedir. Otuz elli bin dokuz yüz on sekiz yılında Mondros Ateşkes antlaşması imzalanmıştır. Aynı zaman da Mondros Ateşkes antlaşmasının maddeleri yirmi beştir. Bu maddenin bazılarını sizlere yazacağız. Bunlardan birincisiyle başlayalım. Çanakkale ve İstanbul boğazları açılmıştır. İtilaf devletleri tarafından da işgal olması sağlanmıştır. Osmanlı harp gemileri teslim olmuştur. İtilaf devletleri toros tünellerini işgal etmiştir. İtilaf devletleri bütün demir yollarını kontrol altına almıştır. Ayrıca bütün limanlar İtalyanlara verilmiştir. Aynı zaman da itilaf devletlere Irak ve Suriye teslim edilmiştir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz.

İtilaf devletlerine Türkiye tarafından kömür ve mazot verilmiştir. Bu konuyu anlattık şimdide ikinci Abdulhamithan ile ilgili bilgiler vereceğiz. İkinci Abdulhamit her döneminde meşrutiyet görüşmeleri yapmıştır. İkinci meşrutiyet görüşmeleri İngiltereyi Rusya ya politika çekme üzerindedir. İlerleyen zamanlarda da Makedonya konusu gündemde olmuştur. Bu yüzden de Makedonya da yeni düzenlemeler yapılması gerekmektedir. İkinci meşrutiyet bin dokuz yüz sekiz yılında Reval görüşmeleri yapılmıştır. İkinci Abdulhamit ikinci meşrutiyet dönemini yirmi üç temmuz bin dokuz yüz sekiz tarihinde ilan etmiştir. Tarih dersi sunuları için derslerine konu arıyorsanız sizleri sitemize bekleriz. İkinci meşrutiyetin ilan edilmesiyle birlikte yeniliklerde gelmiştir. Bu yenilikler büyük padişahın tüm kanunlardaki veto hakkını tamamen kaldırmıştır.

Devlete gelebilmek için Müslüman dinini seçme de kaldırılmıştır. Yani tüm ağır kanunlar kaldırılmış oldu. Siyasi olaylardaki değişiklikler ise şu şekilde olmuştur. İlhak edilen ülkeler Avusturya ve Macaristandır. Bununla birlikte Bulgaristan da bağımsız olmuştur. İkinci meşrutiyet ilan edildikten sonra bir de otuz bir mart olayı da olmuştur. Osmanlıcılık düşüncesinde de ilk olarak tanzimat fermanı ilan edilmiştir. Ardından da ıslahat fermanı da ilan edilmiştir. Dersleriniz için sunular ve slaytlar hazırlamak istiyorsanız istiyorsanız sitemizde tarih dersi sunuları bilgi toplayıp derslerinize çalışabilirsiniz. Tarih dersinde demokratik ve vatandaşlık bilinci adlı konusunu anlatmaya gelelim.

Günümüzde demokratik vatandaşlık çok ön planda olmaktadır. Bunun nedeni de insanlar haklarını korumak ve kendini geliştirmek içindir. Demokrasi insan hakları için oldukça önemli olmaktadır. Demokratik insan hakları için oldukça önemli olmaktadır. Demokratik vatandaşlar sayesinde ortamda demokratik yerleşme olabilecektir. Demokratik bir vatandaş şunları yapmaktadır. Etkin davranmakta, sorumluluk sahibi olmakta, adaletçi olmakta ve her insanın özgürlüğüne de saygı duymaktadır. Sizlere şimdi de biraz islamiyetin doğuşundan söz edelim. Hz. Muhammed beş yüz yetmiş bin tarihinde Mekke de dünyaya gelir. Hz. Muhammed kırk yaşında peygamber olmuştur. Daha sonra altı yüz yirmi dört tarihinde Bedir savaşı, altı yüz yirmi beş Uhud savaşı ve altı yüz yirmi yedi tarihinde hendek savaşı ve altı yüz yirmi yedi tarihinde hendek savaşını yapmıştır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Alan ölçme slaytı

Alan ölçme slaytı

1 Nisan 2011
427 views
GÖÇLERıN NEDENLERı SLAYTI ıNDıR

GÖÇLERıN NEDENLERı SLAYTI ıNDıR

12 Nisan 2010
307 views
açıları ölçelim slaytı

açıları ölçelim slaytı

27 Nisan 2012
242 views
AY TUTULMASI SUNUSU

AY TUTULMASI SUNUSU

3 Mayıs 2012
309 views
METEOROLOJı DERSı SLAYTI

METEOROLOJı DERSı SLAYTI

26 Aralık 2011
509 views
Dünya Güneş Ve Ay

Dünya Güneş Ve Ay

29 Nisan 2012
292 views
cumhuriyet slaytı

cumhuriyet slaytı

28 Nisan 2012
362 views
ALKOLLÜ ıÇKı ıÇMEK SLAYTI

ALKOLLÜ ıÇKı ıÇMEK SLAYTI

29 Mart 2011
317 views