Yıldız Parkı’nda Doğa ve Tarihle Kucaklaşmak

Yüz Germede Yeni Dönem İpek Estetiği

Yağlı Yiyeceklerin Zararları

Sevgilinizle Yapabileceğiniz Aktiviteler

Tarih Dersi Sunuları

Tarih Dersi Sunuları 2 Nisan 2017
455 views

Tarih Dersi Sunuları

Sizlere tarih dersi sunuları hakkında bilgi vereceğiz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Tarih dersi sunuları olarak konulardan demokrasinin ile ilgili konudan bahsedeceğiz. Demokrasinin bir diğer anlamı iktidar yönetimi ve yönetim şekli olarak da tanımlanmaktadır. Demokrasinin temel ilkeleri olarak şunları söyleyebiliriz. Hürriyet ve eşitlik, milli egemenlik ve siyasi partilerdir. Milli egemenlikten başlayalım. Milli egemenlikte demokrasi halka ait olmaktadır. Hürriyet ve eşitlikten de söz edelim. Demokraside hürriyet ve eşitliğe zarar vermeden yapmaktadır. Siyasi partiler hakkında da anlatacağımız demokrasi ülkeler çözümler aramakta ve bu yüzden de siyasi partiler kurulmaktadır. Yönetim şekilleri de şunlardır. Monarşi, oligarşi, teokrasi ve cumhuriyettir. Cumhuriyet halk tarafından yönetilmektedir. teokrasi ise dine dayalı olmaktadır. Oligarşi ise bir grubun hakimiyetine dayanmaktadır. Monarşi ise yönetimlerde yetkililer ele alır.

Tarih dersi sunuları hakkında bir başka konu da kavimler göçüdür. Dördüncü yüzyılda hazar denizi ve Aral gölü arasındaki bölgeye kavimler göçü denir. Körfezlerden de bahsedersek Büyük Hun devleti dağıldıktan sonra başlamıştır. Ayrıca hunların baskısı da yüzyıllar boyu devam etti. Sonuçları da şu şekilde olmuştur. Avrupa da büyük siyaset ortaya çıktı. Hem de yeni milletler de çıktı. Aynı zaman da Roma ikiye ayrıldı. Tarih dersi sunuları için sayfamızda tarih konularını inceleyerek tarih sunuları için konular bulabilirsiniz. Birinci dünya savaşı konusunda sunu hazırlamak için uygun bir konudur. O halde birinci dünya savaşını sizlere tanıtalım. Birinci dünya savaşı yüz on sekiz tarihinde de bitmiştir. Ancak ikinci dünya savaşında küresel savaş başlamıştır. İkinci dünya savaşı büyük savaş olarak da bilinmektedir.

Birinci dünya savaşı cepheleri Kafkasya cephesi, kanal cephesi, Irak cephesi ve Çanakkale cephesi olarak adlandırılır. Osmanlı devleti Ruslarla savaşmıştır. Daha sonra Ruslar ile Doğu Anadolu bölgesine saldırmıştır. Kanal cephesinde de Osmanlı devleti Süveyş kanalını ele geçirmek istemiştir. Irak cephesinde de İngilizler İrana girdi. İngilizlerin istediği Ruslar ile birleşmektir. Ancak Osmanlı kuvvetleri Irak cephesinde başarılı olmuştur. Çanakkale cephesinde de söyleyeceğimiz Çanakkale savaşı en önemli ve en büyük savaş olmuştur. Türk milleti bu savaşta canını feda etmiştir. Ayrıca Türk tarihininde kaderini değiştirecek olan bir savaştır. İtilaf devletlerinin istediği Rusyaya silah yardımı yapmak Almanya ülkesinin de doğu bölgesine yayılmasını engellemektir. Sonrada İstanbulu alıp Osmanlı devletini etkisiz hale getirmektir. Savaşın sonunda bu şekilde gerçekleşmiştir.

Birinci dünya savaşı bittikten sonra Avrupanın haritası tekrar çizilmiştir. Ardından da yeni devletler kurulmuştur. Bazı devletler ise cumhuriyet yönetimine geçmiştir. Mondros ateşkes antlaşmasının ise bazı şartları vardır. Bunu sırasıyla bazılarını yazalım. Otuz ekim bin dokuz yüz on sekiz tarihinde imzası atılmıştır. Mondros ateşkes antlaşmasından sonra Çanakkale ve İstanbul boğazı açıldı. İtilaf devletlerinin esirleri teslim oldular. İtilaf devletleri Toros tünellerini işgal etmişlerdir. Merkezi devletler ile Osmanlılar ilişkilerini kestiler. Trablusgarp ve Bingazi İtalyan gazinosuna teslim oldu. İtilaf devletleri demir yollarını kontrol altına aldılar. İtilaf devletleri kömür ve mazot gibi maddeleri artık Türkiyeden alacaklardır. Tarih dersi sunuları için sitemizdeki bilgileri okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
SıMYA SLAYTI

SıMYA SLAYTI

22 Mart 2013
445 views
SOYADI KANUNU SUNUSU ıNDıR

SOYADI KANUNU SUNUSU ıNDıR

16 Şubat 2013
343 views
Madde döngüleri sunusu

Madde döngüleri sunusu

26 Nisan 2011
365 views
Örüntüler Slaytı Sunumu ındir

Örüntüler Slaytı Sunumu ındir

4 Nisan 2011
363 views
Fiilimsiler 2 slaytı

Fiilimsiler 2 slaytı

12 Nisan 2011
330 views
sinir sistemi

sinir sistemi

3 Mayıs 2012
265 views
elektronik yüzyıl

elektronik yüzyıl

4 Nisan 2011
275 views
çevre kirliliği

çevre kirliliği

2 Mayıs 2011
272 views
DOğAL AFETLER VE ıNSAN SLAYTI ıNDıR

DOğAL AFETLER VE ıNSAN SLAYTI ıNDıR

28 Kasım 2011
435 views